BİK ile Gazeteciler Bir Araya Geldi

BİK ile Gazeteciler Bir Araya Geldi

Yayınlama: 05.12.2014
134
A+
A-

 

BİK ile Gazeteciler Bir Araya Geldi

 

Basın İlan Kurumu Tekirdağ Şubesi Tekirdağ’da görev yapan gazeteciler ile polis evinde bir araya geldi.

 

Tekirdağ Polis evinde gerçekleşen toplantıya Basın İlan Kurumu Tekirdağ Şube Müdürü Zeki Gümüş Tekirdağ il genelinde görev yapan gazeteciler ile bir araya gelerek yerel medyada ki sorunlar üzerine konuştu. GÜMÜŞ “ Bu toplantıda bizi aşan problemlerde çözüm yolu bulmuş oluruz. Zamanlaması iyi olan bir toplantı oldu bana göre Toplantının talebi sizlerden geldiği için ben sizleri dinleyeceğim. Yapabileceklerimizi yapacağız yamayacaklarımızı aktaracağız. Fakat benimde söyleyeceklerim var bunları da çok kısa bir şekilde toparlamak istiyorum.” Diyerek toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirdi.


Basın  İlan Kurumu Tekirdağ Müdürü Zeki Gümüş “İlk önce bu konuyla ilgili de bir duyurumuz olmuştu, gazetelerin ve faturaların geç gelmesi idi. Bu konuyu biliyorsunuz yayınlandığı günün sabahı saat 9 da gelmesi gerekiyor, fakat hem ilçelerden ulaşımın zor olduğu için hem de bazı bize göre maksimum zorunluluk olmadığı için biz bu konuyu birazcık daha tolerans ile karşılıyoruz. Bu süreyi lütfen 2-3 günlük süreyi aşmamaya çalışalım.”  Dedi.

 

“İCMALLERİ İHMAL ETMEYİN”

 

Gazetelerin İcmalleri sisteme geç yüklemesinin altını çizen GÜMÜŞ “Bunun dışında icmallerin yüklenmesi ile ilgili, her ayın 20 sinde icmallerin yüklenmesi gerekiyor. Biliyorsunuz genel kurul kararı. Genel kurul kararı olduğu için bu konu çok zorunlu. Burada ciddi aksamalar var arkadaşlar bu konuda biz zor durumda kalıyoruz. İcmallerin muhakkak yüklenmesi gerekiyor. Bunu BİK’ten resmi ilan alan gazetelerimiz için söylüyorum.” diyerek konuştu.

 

YAZI TİPİ KONUSU STANDARTLAŞIYOR

 

Yazı tipi konusunda gazetelerde çok fazla farklılık olduğunu belirten BİK Tekirdağ Müdürü Zeki Gümüş “Son genel kurulda bir yazı tipi belirlendi, şuana kadar Resmi ilan alan gazetelerimizin %44’ü “Ariel” yazı tipini kullanıyorlardı. Yazı tipinden kaynaklı bir takım sıkıntılar oluyordu, biliyorsunuz yani bu hem gazetelerin ölçümünden kaynaklı hem de sayfalarından kaynaklı bu puntolarda falan bizim ölçümlerimizde sıkıntılar oluyor. Biz bunu geçtiğimiz ay gerçekleşen toplantıda sabahtan akşama kadar tartıştık fakat bir orta yol bulamadık yani kimisi öyle söylüyor, kimisi böyle diyor, gazetelerin tipleri değişik, renkleri değişik ama şimdi işte biraz daha standartlaşma yoluna doğru gidiyor. Son alınan kararla birlikte daha da standartlaşıyor AK sistemi ile daha da bir standart hala gelecek, yıl başından sonra uygulanacak olan AK sistemiz ile birlikte. Bundan sonra “Ariel” olacak.” Dedi.

 

PARALARIN ERKEN YATMASI KONUSU GÜNDEMDE

 

 Tekirdağ Polis evinde gerçekleşen toplantıda yerel medyanın sorunlarını dinleyen BİK Tekirdağ Şube Müdürü Zeki Gümüş “Çok fazla talep geliyor aracılık hizmeti alan haftalık ve 15 günlük gazete sahipleri arkadaşlardan, paraların daha erken ödenmesi şeklinde daha önce böyle bir uygulama önceki müdür Mustafa bey inisiyatifinde uygulanmış. 40 tane gazetenin hem denetim anlamında hem de parasal anlamda muhasebeleştirilmesi anlamında ilanların çok zorluk çekiyoruz. İsterseniz bende bu konuda tolerans gösterebilirim her türlü konuda. Bu da sizlerden gelen teklifler olabilir bunu bu toplantıda tartışabiliriz.” Diye belirtti.

 

“İNDİRİM YAPALIM AMA ÖLDÜRMEYELİM”


Gazetelerin BİK’e bildirdiği fiyat tarifesinin dışında fazla indirim yaptığını ve bundan BİK’in haberdar olmadığının altını çizen GÜMÜŞ  “Reklam fiyatlarında ki indirimler, bizden habersiz bazı arkadaşlar kurumlara ilan indirimi gerçekleştiriyorlar. Bu hem size zarar veriyor hem de bize zarar veriyor. Bizden habersiz alınan ilanı sonrasında bize bildiriyorlar, biz bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz yani bu sıkıntıyı sadece biz yaşamıyoruz sizin de yaşamanız gerekiyor. İndirim yapmanız demek sizin paranızdan gitmesi demek, bize bir fiyat tarifesi veriyorsunuz hadi bu fiyatlar üzerinden makul bir şekilde bir indirim gerçekleştirelim. Özellikle haftalıklar için söylüyorum ama o kadar çok büyük indirim geliyor ki hiçbir yerde göremezsiniz bu indirimi. Derneklerin yapacağı işler çatı kuruluşu olmaktır. Dernekler gazeteciler ve gazeteler için çalışır bu konuda derneklerin çok aktif bir konuda rol alması gerekiyor.  Gazeteyi de Gazeteciyi de koruması gerekiyor İlanı da koruması gerekiyor. Bu konuda konuşalım tartışalım istediğiniz şekilde makul seviyelerde indirim yapalım ama öldürmeyelim.” Diyerek konuştu

 

ARTIK İCRA İLANLARI TEKİRDAĞ’DA KALACAK

 

Yargıtay’ın son aldığı kararı gazeteciler ile paylaşan GÜMÜŞ bu konuda Derneklere çok iş düştüğünü belirtti. GÜMÜŞ “Bu son çıkan Yargıtay kararında ise bu icra kararlarının ilanları ile ilgili biliyorsunuz bunlar ulusal gazetelere gidiyordu. Artık bunlar Tekirdağ içerisinde kalacak bundan sonra top şuanda derneklerde.  Bunu düzenleyeceksiniz İcra müdürlükleri ile görüşeceksiniz bundan sonra icra ilanlarında Ulusal gazete diye yazmayacaklar. Niye ulusal medyaya gitsin bu para sizin kazancınız, sizin almanız gereken bir para bu icra müdürlükleri ile BARO ile konuşacaksınız, Dernekler giderek konuşacaklar yarından tezi yok. Ben her gün imza atıyorum 2-3 sayfa bu para ulusal medyaya gidiyor. Sizin almanız gereken bir para ben imza atarken içim acıyor. Çünkü Tekirdağ’a gelmesi gereken bir para bu dışarıya çıkıyor.” Diyerek konuştu.