MÜLTECİ TOPLAMA MERKEZİNE “HAYIR” ÇAĞRISI

MÜLTECİ TOPLAMA MERKEZİNE “HAYIR” ÇAĞRISI

Yayınlama: 31.05.2016
211
A+
A-

 

 

“MÜLTECİ KAMPI ŞEHRİN MERKEZİ YAPILANMASINI ENGELLEYECEK” 

 
 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıooğlu, Tekirdağ’da yapılmasını düşünülen mülteci kampı ile ilgili olarak, “Yeni Tekirdağ’ın merkezi olacak bir yer ve sayı konusunda sıkıntılarımız var. En önemli sıkıntı ise güven. Merkezin yapılanmasına ve gelişmesine engelleyecek bir plan. Şehirde yaşayan herkesin Mülteci Kampına karşı durması gerekiyor. Bu bir parti ve ideoloji meselesi değil. Mülteci Kampının, Tekirdağ’ın merkezine getirilmesi, sosyal dokuyu tamamen bozacak. “diye konuştu. 

CHP İlçe Başkanlığı Tekirdağ’da yapılmak istenen mülteci kampı ile alakalı, basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısına, CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Burak Boğaç Baykal CHP Süleymanpaşa İlçe Başkan Yardımcısı, ilçe yönetimi ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Toplantıda konuşan CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, “Ortadoğu’da toprak bütünlüğü korunamayan Suriyeliler, çatışmalar, patlamalar sonucunda ülkelerini terk ederek, en yakın yer olan Türkiye’ye sığınmaya çalışıyor. 

Türkiye’de hak edilmeyen koşullarda yaşamaya çalışan, çöplerden beslenen, denizlerde boğulan, dilenen egzoz gazlarıyla ısınmaya çalışan dilenen, fuhuşa bulaşmak zorunda kalan kadınlar, insan onuruna yakışmayacak şekilde çalışan insanlar bu tablonun sorumlusu AK Parti’dir. 2002 yılından itibaren tüm bürokrasiyi tek başına yöneten, her türlü istihbarat bilgisine sahip olan, bu bilgileri aldıktan sonra da kendi inancı doğrultusunda gerek iç ve ulusal güvenlik politikasını oluşturan AK Parti’dir. Tabloyu doğru görmek gerek. Irak işgalinden başlayan süreçte CHP olarak aynı noktada duruyoruz. Komşularımızın toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz. Bizim toprak bütünlüğümüzün komşularımızın toprak bütünlüğünden geçtiğini biliyoruz. “diye konuştu.  
“İLK ÖNCE 400’Ü BELİRTİLDİ DAHA SONRA DİĞER YAZILARDA HİÇ BİRİNDE BELİRTİLMEDİ”
Yapılan anlaşmada ilk olarak kurulacak olan kampın 400 kişilik olduğu belirtildiğini söyleyen başkan Yağcıoğlu bunu rakamın daha sonra hiç belirtilmediğini söyledi. Yağcıoğlu, “Ülkesinden kaçmak zorunda kalan Suriyeliler, Avrupa’ya gitmek zorunda kaldı. Avrupa işin içinden çıkamayınca, vasıfsız olan, ülkesinde yaşamasını istemediği, yeterince donanıma sahip olmadığını düşündüğü vatandaşların büyük bir kısmını, Türkiye ile yaptığı Geri İade Anlaşması ile geri göndermekte. Bu anlaşma karşılığında ülkenin çeşitli yerlerinde geri gönderim merkezi adı altında toplama kampları kurulmaya başlandı. Bu kamp, Süleymanpaşa ilçesinde de yapılmak istenmekte. 

Tekirdağ Valiliğinin 5 Nisan 2015 tarihinde Süleymanpaşa Belediyesine yazmış olduğu yazı ile başlayan bir süreç. Gündoğdu Mahallesinde yaklaşık 25 dönümlük bir alan. Bunun 12 dönümlük alanı 112 Acil Çağrı Merkezi ve diğer bölümü de Geri Gönderme Merkezi planlanmak istendiği belirtiliyor. Sadece 5 Nisan 2015 tarihinde yazılan yazıda 400 kişilik olacağı belirtildi. Diğer yazıların hiçbirinde ne olacağı tam olarak belirtilmemiştir. “dedi.  
“BU MESELE PARTİ MESELESİ DEĞİL” 
Bu sorunun parti sorunun olmadığını sözlerine ekleyen Yağcıoğlu, son olarak şunları söyledi: “Planlanan yer, yeni Tekirdağ’ın merkezi olacak bir yer ve sayı konusunda sıkıntılarımız var. En önemli sıkıntı ise güven. Merkezin yapılanmasına ve gelişmesine engelleyecek bir plan. Şehirde yaşayan herkesin Mülteci Kampına karşı durması gerekiyor. Bu bir parti ve ideoloji meselesi değil. Mülteci Kampının, Tekirdağ’ın merkezine getirilmesi, sosyal dokuyu tamamen bozacak. Kentin ilerlemesini engelleyecek ve işsizliği oluşturacak. İstemeyeceğimiz olayların gerçekleşebileceği nüfus yapısı gelebilir. Bu şehrin bütün paydaşlarının bir araya gelerek karşı çıkması gerekiyor. Siyasal bakış gözetmeden net durmamız gerek. Bu bir parti meselesi değildir. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Süleymanpaşa Belediyesi karara itiraz ettiler ve Muratlı’da yer alan cezaevinin o bölgede alternatif alan sundular. 26 Nisan 2016 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı alternatif olarak gösterilen yere rağmen resen Planı Gündoğdu Mahallesindeki alana yapıyor. Süleymanpaşa’ya hançer saplanmasına izin vermeyeceğiz. Mülteci Kampı kararına karşı durmalıyız. Bu, parti ve ideoloji meselesi değildir. Askı süresinde gerekli itiraz yapıldı. Bizler kamuoyunda farkındalık yaratarak, kamuoyu oluşturmak istiyoruz. Vatandaş ayaklanmadan 15 kurum itiraz etsin o süreç devam edebilir. Konuyla ilgili herkesi bilinçlendirmek amacıyla broşür dağıtıyoruz. Sivil toplum kuruluşları ile temasa geçeceğiz ve çalışmalar yapacağız.”