enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
13,3410
EURO
15,1426
ALTIN
790,09
BIST
2.014,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ
Yağmurlu
10°C
Tekirdağ
10°C
Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
2°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
2°C
Pazar Karla Karışık Yağmurlu
1°C
Pazartesi Az Bulutlu
2°C

Yener: Kentsel Dönüşüm Adil Ve Uygulanabilir Olacak !

Yener: Kentsel Dönüşüm Adil Ve Uygulanabilir Olacak !
REKLAM ALANI
15.01.2021
A+
A-

Tekirdağ  Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener, Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilen Süleymanpaşa İlçesinde ki Altınova Mahallesi’nde ikamet eden nüfusun sosyo-ekonomik anlamda etkilenmemesi için adil ve uygulanabilir bir kentsel dönüşüm süreci sağlanacağını bildirdi. Her gayrimenkulün konumuna göre değeri değişebileceğinden dolayı hak sahibi sayısının, alanda ki toplam malik sayısı olarak belirlendiğini belirten Avcı,   proje üzerinde titizlikle çalışıldığını kaydetti.

Birinci derece deprem bölgesi olan Tekirdağ’da kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar başladı.  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Süleymanpaşa Belediyesi de kentsel dönüşüme yönelik çalışmalara hız verdi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında  Süleymanpaşa ilçesinde ki Altınova Mahallesi, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Resmi Gazetede yayınlanarak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı olarak ilan edildi.

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim  Proje  Alanı ile ilgili bilgilendirmede bulunan Tekirdağ  Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener, Kentsel Dönüşüm Master Planı kapsamında öncelikle zemin riski  olan Altınova mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Süleymanpaşa için İstanbul Teknik Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Kentsel Dönüşüm Master Planına göre 1. derece öncelikli alan olarak belirlenen Altınova mahallesi sınırları içerisinde bulunan 14.5 hektarlık alanın 6 Ocak 2021 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetede Cumhurbaşkanlığı kararınca Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edildiğini belirten Yener, “Süleymanpaşa Kentsel Dönüşüm Master Planı ile ortaya konulmuş olan stratejiler; ekonomik, ekolojik ve eşitlik prensiplerinin sağlanmasına yönelik belirlendi. Bu doğrultuda belirlenen potansiyel dönüşüm alanlarından olan  Altınova bölgesinde, zemin kaynaklı risk unsurlarını dikkate alan planlamanın yapılması, kentsel yaşam kalitesi yüksek kentsel alanlar oluşturulması, aktörler başına düşen maliyet miktarının optimum düzeyde tutulması hedeflenerek, afetlere karşı dayanıklı yapılaşmasının sağlanması ve güvenli yaşam alanlarının oluşturulmasını amaçlıyoruz” dedi.

HAK SAHİBİ SAYISI, ALANDAKİ TOPLAM MALİK SAYISI OLARAK BELİRLENDİ

Projeye ilişkin imar planı, parselasyon planı, bina inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni ve benzeri tüm inşaat işlerinin büyükşehir belediyesi tarafından yürütüleceğini aktaran Yener, “Alanda 41 adet bina,  yaklaşık 445 adet bağımsız birim, yaklaşık bin 350 kişilik çalışma alanı nüfusu,  801 hak sahibi ve 41 adet binanın yanı sıra sera yapıları ve geçici yapılar mevcut.  Alanda ki 445 adet bağımsız birimin, 420 âdeti konut bağımsız birimidir. Ortalama hane halkı büyüklüğü 3,2 kişi olarak kabul edilerek, mevcut durumda alanda yaklaşık bin 350 kişi barındığı tespit edildi. Her gayrimenkulün konumuna göre değeri değişebileceğinden dolayı da hak sahibi sayısı, alandaki toplam malik sayısı olarak belirlendi. Alanda 32 adet betonarme, 7 adet yığma ve 2 adet prefabrik bina bulunmakta olup betonarme bina yoğunluğunun fazla olduğu anlaşılmakta. Mevcut durumda bulunan tüm yapılar yıkılarak, alanda yeniden konut ve ticaret alanları ile sosyal donatı alanları yapılacak” ifadelerini kullandı.

NÜFUSUN SOSYO-EKONOMİK ANLAMDA ETKİLENMEYECEK

Alanda ikamet eden nüfusun sosyo-ekonomik anlamda etkilenmemesi için adil ve uygulanabilir bir kentsel dönüşüm süreci sağlanacağını aktaran Yener, “ Mevcut durumda alan nüfusu bin 350 kişi olarak tahmin edilmekte. Meri Nazım İmar Planı ile alanın hesaplanan nüfusu bin 42 kişidir. Ancak alanda henüz yapılaşmamış olan yapı adaları bulunmakta. Alana ilişkin değer takdiri, nihai nazım imar planı ve uygulama imar planı taslaklarının hazırlanması, kentsel tasarım projesinin hazırlanması, hak sahipleri ile uzlaşma görüşmelerinin ve sözleşmelerin yapılması vb. işler hizmet alımı ihalesi kapsamında müşavir firmaya yaptırılacaktır. Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı ilan edilen yerlerde belediyelere ait gayrimenkuller ile belediyelerin anlaşma sağladığı veya kamulaştırdıkları gayrimenkuller üzerindeki inşaatların tamamı büyükşehir belediyesi tarafından yapılacak” şeklinde konuştu.

Proje üzerinde büyük bir titizlikle çalıştıklarını dile getiren Yener,“Risk alanı ilanı, jeolojik etüt halihazır haritası, mevcut durum analizi ve altlık çalışmalarının yürütülmesi, hak sahipliği tespiti, değerleme faaliyetleri, fizibilite çalışması, uzlaşma stratejilerinin belirlenmesi,  imar planı ve kentsel tasarım projesi hazırlanması ve Bakanlık onayı, uzlaşma görüşmeleri, sözleşme muvafakatlarının alınması, tabu devirleri, uzlaşma sağlanamayan hisselerin uzlaşma sağlayan 2/3 çoğunluğuna satılması, tahliye yıkma kira yardımı, parselasyon planı hazırlanması ve onayı, yapım protokolü, projelerin onaylanması ve yapım ihalesi, ruhsat işletmeleri, yapım süreci, hak sahiplerine devir işlemleri olmak üzere tüm uygulama süreci büyük bir titizlikle hazırlandı. Şehrimizin birinci derece deprem bölgesinde olduğunun bilincindeyiz. Bu kapsamda da çalışmalarımızı yürütmekteyiz” sözlerini kaydetti.

HABER: SERAP CÖMERTOĞLU İŞCAN

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.