Tekirdağ’da 2. Büyük Tatbikat Gerçekleşiyor

Tekirdağ’da 2. Büyük Tatbikat Gerçekleşiyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 18.12.2021
565
A+
A-

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından akredite edilen 14 Sivil Toplum Kuruluşu ve 2 Kamu Arama Kurtarma ekibinin katılımı ile Tekirdağ’da arama ve kurtarma tatbikatı gerçekleştiriliyor.

Süleymanpaşa ilçesinde bulunan eski balık halinde ki harekat merkezinde gerçekleştirilen programa; Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Alay Komutanı J. Albay Osman Kılıç, AFAD Müdürü Recep Erol ve çok sayıda Arama kurtarma ekibi katıldı.

Gerekli sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra eski balık haline konuşlanan arama kurtarma ekipleri, Senaryo gereği merkez üssü Şarköy ilçesi olan 6.5 büyüklüğündeki deprem haberinin alınması ile harekete geçti. Senaryo gereği AFAD Başkanlığı tarafından depreme müdahale “Seviye 3” olarak belirlendi. ve ulusal ekiplere müdahale çağrısında bulunuldu. Deprem sonrası Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplanarak, İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi faaliyete geçirildi. İstanbul başta olmak üzere 22 ilden gelen arama kurtarma ekipleri eski tekel binasında senaryo gereği arama kurtarma çalışmalarına başladı.

1 AY İÇERİSİNDE 2. BÜYÜK TATBİKAT GERÇEKLEŞTİ

Tatbikat ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ; ‘’Tekirdağımızda kısa süre içerisinde son bir ayda yapılan ikinci büyük tatbikat. Biliyorsunuz daha önce 400 tanesi yurtdışından 7 ülkeden gelen ve gerisi de bizim ülkemizden farklı vilayetlerimizden gelen 1715 kişiyle büyük bir tatbikat yapıldı, AB Modex tatbikatı. Bu tatbikatın çok başarılı olduğunu hala avrupalı dostlarımız oradan gelen ekiplerin bulunduğu ülekelerdekiler çok büyük ciddiyetle konuşuyorlar. Önemli bir örnek oldu bizim için. Türkiyemizde de sayın bakanımızın talimatları ile onu yapan bunuda yapar denildi ve 22 ilden kendi ilimizde ki arkadaşlarımızda dahil olmak üzere 600 arkadaşımızın katıldığı 3 günlük bir tatbikat yapıyoruz. İki gün tatbikat bir günde değerlendirmesini yapacağız. Cuma günü başladı, bugünde devam ediyor, yarın Allah nasip ederse değerlendirmesini yapıp sonlandıracağız. Katılan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

GERÇEĞİNİ ARATMAYACAK TATBİKAT YAPILIYOR

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım; ‘’Dün akşam hiç farkettiniz mi ? bilmiyorum. Bugün sabaha doğru 3 dereceye inen bir hava sıcaklığı vardı. 3 derece çok ciddi bir soğuktur, yani bu tam bir tatbikat oldu işin aslı. Bunlar göstermelik yapılan işler değildir. Emin olun tatbikatı gerçeğinden ayırt edemezsiniz. AB Modex tatbikatında çekilen bir klip vardı, orada yapılan tatbikatlar esnasında ki bütün senaryoların uygulanması esnasında çekilen bir klip sonrasında insanın tüyleri diken diken oluyor ve gerçeğinden ayırt edemiyorsunuz. Bu yaralılar, yaralıların kurtarılması, ameliyatlar hatta ameliyathaneye yetiştirme, revire yetiştirme konularında da  böyleydi. Bu bulunduğumuz alanda da UMKE vardı o zaman. Bunları gerçeğinden ayırmak mümkün değildir ve çok ciddi yapılır. Herşey varmışcasına yapılır.’’şeklinde konuştu.

TATBİKATLARI REFLEKS HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım; ‘’Burada ki senaryomuzda da, 17 Aralık itibarı ile Şarköy’de Saat: 14:00’da şiddeti 6.5 olan bir depremin olduğunu varsayarak bütün teyakkuzda bulunması gereken ekiplerin hepsine haber verildi. Onlar zaten haberi alır almaz hiç bu bir tatbikattır felan diye bakmadan tamamen gerçekmişçesine buraya hemen anında akın etti arkadaşlarımız. Herkes ne yapacağını biliyor. İşte modern toplum budur, modern toplumda kurumlar, kişiler, kurumlarda bulunan kişilerde ne yapacağını bilir  ve bu sayedede sıkıntı fazla büyümeden hemen müdahale edilir ve bu müdahale neticesinde de vatandaşımız daha fazla zarar görmeden çok hızlı bir şekilde de sıkıntıları giderilerek vatandaşımızın ihtiyaçları karşılanır. Bizde bunu yapmaya gayret ediyoruz, ne kadar çok tatbikat yaparsak o kadar çok refleks haline getirebiliriz diye düşünüyoruz.’’ Dedi.

HASARLI BİNALARDA KURTARMA ÇALIŞMALARI YAPILDI

Senaryo gereği arama ve kurtarma çalışmalarına başlayan ekipler, tatbikat alanında hasar görmüş binaların duvarlarını delerek yıkıntıların arasına girerken, kimi ekiplerde ip yardımı ile metrelerce yükseklikteki pencerelerden yaralı kurtarmak için binalara girdi. Arama kurtarma köpeklerinin de kullanıldığı tatbikat nefes kesti.

Tekirdağ’da gerçekleşen tatbikata “JAK – ANKARA (Jandarma Arama Kurtarma) 31, Personel,  PAK – ANKARA (Polis Arama Kurtarma) 30, AKUT-Ankara: 51, İHH – İstanbul:  28, ANDA-Ankara: 33 Personel TİFAKE-29, MAG-İstanbul: 25, TÜRKUAZ, 18 BEŞİR-İstanbul: 29,  DAK-Eskişehir: 31 PEAK-İstanbul: 23  SAK- 12 Personel ile katılım sağladı.

Ayrıca tatbikat hazırlık ve koordinasyon ekibi olarak İstanbul AFAD’tan 30 Personel, Samsun AFAD’tan 15 Personel, Tekirdağ AFAD‘tan 20 Personelin katılacaktır.  Bununla birlikte Tekirdağ İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü ve Tekirdağ UMKE ile birlikte tatbikat Toplam 600 personel ile gerçekleştiriliyor.

REKLAM ALANI