TRAKYA NÜKLEER VE TERMİK SANTRALE ORTAK TAVIR KOYDU

TRAKYA NÜKLEER VE TERMİK SANTRALE ORTAK TAVIR KOYDU

Yayınlama: 23.10.2015
161
A+
A-

 

TRAKYA NÜKLEER VE TERMİK SANTRALE ORTAK TAVIR KOYDU

 

Kırklareli’nde yapılan toplantıya Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illeri başta olmak üzere bölgedeki kentlerin belediye başkanları katıldı. 
Kırklareli Belediye Başkanı Kesimoğlu, “Enerjiye karşı değiliz, biz böyle bir enerjiye karşıyız. ülkemizde ve dünyamızda, çok daha farklı enerji imkânları var. Hiç kullanılmayan güneş enerjimiz var. Bizim enerji politikalarımızın değiştirilmesi lazım. Dünya harikası olan bir yerde nükleer santral yapılır mı?” dedi. Edirne Belediye Başkanı Gürkan “Ne pahasına, ne şartta olursa olsun İğneada’da nükleer santral kurulmasına izin vermeyeceğiz” derken, 
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da bölgeye nükleer santral kurulmasının yanlış olacağını ifade etti. Albayrak, “Bugün burada, İğneada’da kurulacağı açıklanan nükleer santrale hayır demek, bu konuda kamuoyu oluşturmak, farklı çözüm önerileri geliştirmek ve çığ gibi büyüyen tepkimizi en yüksek sesle haykırmak için toplandık diye konuştu.Kadir Albayrak ve MArmara Ereğli belediye başkanı İbrahim Uyan, Toplantıda ayrıca Marmara Ereğilisinde yapılması planlanan termik santral konusundaki olumsuzlukları da dile getirdiler.