Tekirdağ’ın 4 İlçesi Susuz Kalabilir

Tekirdağ’da ki barajların su seviyelerinde ciddi düşüş yaşanması nedeniyle, 4 ilçede su sıkıntısı yaşanması bekleniyor.

Tekirdağ’ın 4 İlçesi Susuz Kalabilir
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.11.2023
279
A+
A-

Tekirdağ’da ki barajların su seviyelerinde ciddi düşüş yaşanması nedeniyle, 4 ilçede su sıkıntısı yaşanması bekleniyor.

Tekirdağ’da son yağışların kısa sürmesi ve etkili olmaması nedenyile barajlarda ki su seviyelerinde değişiklik yaşanmadı. TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, yaptığı açıklamada, Tekirdağ’ın özellikle 4 ilçesinde kuraklığa bağlı olarak su sıkıntısı yaşanabileceğini belirtti.

Tekirdağ’da bulunan ve Süleymanpaşa ilçesinde içme suyu kaynağı olan Naip Atatürk Barajında su seviyesi %8 oranlarına düştü. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, vatandaşların, halı, araba yıkamaları ve bahçe sulamalarında daha tasarruflu olmaları gerektiğini belirtti. Kuraklığın devam etmesi durumunda Tekirdağ’ın Süleymanpaşa Marmaraereğlisi, Saray ve Malkara ilçelerinde ciddi derecede su sıkıntısı yaşanacağını belirti.

HEM BARAJLARDA HEM DE YERALTI KAYNAKLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak; ‘’İlimizde mevsim normallerinin altında bir yağış olması ve iklim değişikliğinden dolayı önemli ölçüde bir kuraklık yaşanmakta. Buna bağlı olarak tabi yaz mevsiminde sıcaklıkların yüksek olması nedeniyle, vatandaşlarımızda da çok fazla su kullanımı ortaya çıkmakta ve dolayısıyla su kaynaklarımızda yetersizlik ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda yağış ortalamalarının altında bir yağış alıyoruz. Dolayısıyla barajlarımızda ve yüzeysel su kaynaklarımızda çok yüksek düzeyde azalmalar yaşandı. Aynı zamanda bu kuraklık yer altı kaynaklarımızda da hızlı bir şekilde düşüşe neden olmakta. Kuyularımızda da her yıl 2 metreye varan aşağılara düşme yaşanmaktadır. Bazı ilçelerimizde su sorunumuz olmaya başladı. 2023 yılı yaz döneminde bunu önemli ölçüde yaşadık.’’  İfadelerini kullandı.

YÜKSEK KESİMLERDE SU KESİNTİLERİ YAŞANIYOR

TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak; ‘’Bu ilçelerimizden biri başta Süleymanpaşa, Marmaraereğlisi, Saray ve Malkara ilçelerimiz önemli ölçüde etkilenmiş durumda. Süleymanpaşa ilçemizde özeline gelecek olursak, Süleymanpaşa ilçemiz özellikle 3 kaynaktan suyunu karşılamakta. Bunlardan bir tanesi Çorlu, Sarılar hattı, bir tanesi Muratlı Aşağısevindikli bölgesinden gelen kuyulardan gelen içme suyu hattımız, bir diğeri ise Naip Barajımız. Biz Süleymanpaşa ilçemizin 3’te birlik su ihtiyacını Naip barajımızdan karşılamaktayız, ancak bu da yaklaşık olarak günlük 25 bin metreküp suya karşılık gelmekteydi. Fakat bugüne geldiğimiz dönemde barajda ki su seviyesi %8’lere düşmüş durumda ve barajdan şu anda ancak %1 su alabilir duruma gelmiş bulunmaktayız. Geri kalan suyun barajın ölü hacmi dediğimiz barajın doğal yapısını korumaya yönelik olarak, korunması gereken bir su. O nedenle şu anda biz günlük olarak 8 bin 500 metreküp su alabiliyoruz ilçemize. Bu da yeterli gelmemekte ve mahallelerimizin bazı kısımlarında özellikle üst kısımlarında günlük olarak bazı saatlerde su yetersizliği ve basınç düşüklüğüne vesile olmaktadır.’’  Dedi.

VATANDAŞLARIMIZ SUYU TASARRUFLU KULLANMALILAR

Toprak, ‘’Biz bunun önüne geçebilmek için Aşağısevindikli mahallesinden kuyulardan aldığımız su miktarını diğer mahallelerimize de aktarma gayreti içerisindeyiz. Bununla ilgili çabalarımız var ama aktarabilmiş olsak da önemli ölçüde yaklaşık 200 Litre/saniye Naip barajından su alamadığımız için dengeli bir şekilde ilçenin tamamına su vermemiz şuan için hemen hemen imkansız hale gelmiştir. Vatandaşlarımızdan bu konuda anlayış, tasarruf beklemekteyiz. Halı yıkama, araç yıkama, sokak temizliği, çim ve bahçe sulama tarzında ki faaliyetlerin tamamen bırakılması bunun yanında diğer ihtiyaçlarımızın da önemli ölçüde tasarruflu bir şekilde karşılanması önem arz etmektedir.’’ İfadelerini kullandı.

2018 YILINDAN BU YANA SEVİYESİ DÜŞÜYOR

‘’Naip Barajında ki su seviyesinin her yıl düzenli bir şekilde düştüğünü belirten Toprak; ‘’Biz Naip barajını 2018 yılından beri kullanıyoruz ve  Naip barajı seviyesi her yıl düzenli olarak seviyesi aşağı düşmektedir. Örneğin 2021 yılında Naip Barajı doluluk seviyesi %43 iken, 2022 yılında %33, 2023 yılında ise %8 seviyelerine düşmüştür. ‘’ diyerek sözlerini noktaladı.

 

Kaynak: Ajans Tekirdağ Haber Merkezi

REKLAM ALANI