Patlamamış Top Mermisi Bulundu

Patlamamış Top Mermisi Bulundu

Yayınlama: 14.04.2015
191
A+
A-

 

Patlamamış Top Mermisi Bulundu

 

Tekirdağ’da Yaklaşık 35-40 yıllık olduğu tahmin edilen 40 santim büyüklüğünde patlamamış top mermisi bulundu. Bomba imha uzmanları tarafından incelenen top mermisi, önlem alındıktan sonra askeri yetkililere teslim edildi.

 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/XOaXf2N3MYk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


Edinilen bilgiye göre Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Hürriyet mahallesi bağlar mevkide imara yeni açılan bölgede yapılan yol çalışmaları sırasında dozerin yol kenarına yığdığı toprak yığını içersinden, bölgede çalışan bir inşaat işçisi top mermisinin toprağın dışında kalan kısmını fark etmesi ile ortaya çıktı.


HURDA DEMİR ZANNETMİŞ


Ramazan Arslan isimli bölgede çalışan inşaat işçisi; Ben burada inşatta çalışıyorum. İşimiz bitmişti dolaşmaya çıktım. Buraya geldiğimde toprak yığının üzerinde metal bir şey gördüm. Önde demir zannedip almak istedim. Sonra baktımki şekil olarak top mermisine benziyor hemen 155 polisi aradım dedi. İhbar üzerine olay yerine Bomba İmha Şube Müdürlüğü'ne bağlı uzman ekipler geldi. Uzman ekipler, yaptıkları incelemede bulunan top mermisinin tahminen 155'lik bir top mermisi olabileceğini ve  yaklaşık 30-40 yıl öncesinden kalmış olabileceğini belirttiler.


Uzmanlarca güvenli bir şekilde incelenen ve patlamamış olan top mermisi daha sonra bulunduğu yerden alınarak 8. Mekanize tugay komutanlığından gelen askeri yetkililere teslim edildi.