YEŞİLAY Farkındalık Oluşturacak

YEŞİLAY Farkındalık Oluşturacak

Yayınlama: 29.02.2016
332
A+
A-

 

YEŞİLAY Farkındalık Oluşturacak

 

Yeşilay Tekirdağ Şubesi ‘1-7 Mart Yeşilay Haftası’ dolayısıyla düzenleyeceği etkinliklerle farkındalık oluşturacak.


Yeşilay Tekirdağ Şubesi ‘1-7 Mart Yeşilay Haftası’ dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Hafta boyu yapılacak olan etkinliklerde vatandaşlara Alkol, Sigara uyuşturucu madde kullanımının zararları anlatılacak. Özel bir Restoranda yapılan etkinliğe, Yeşilay Tekirdağ Şube Başkanı Şener Çelikayar, Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Yılmaz, Acil Hizmetler Şube Müdürü Zafer Soykırlı, ADEN Koleji Sahibi Sadık Baş ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Programda Yeşilay Tekirdağ Şube Başkanı Şener Çelikayar, Yeşilay hakkında basına bilgiler verdi.

 

 


Çelikayar, bu yıl Yeşilay’ın 96. Yılını kutladıklarını ifade ederek, “Yeşilay Haftası’nda bu yıl ‘İyi ki Yeşilay var!’ konseptiyle 1-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Yeşilay Haftası’nda Türkiye çapında etkinlikler düzenlenecek. Yeşilay’ın 96. kuruluş yıldönümünün de kutlanacağı hafta dolayısıyla Tekirdağ kamuoyunun bağımlılıklara karşı farkındalığını artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler yapılacak. Yeşilay Tekirdağ Şubesi olarak hafta başında yapacağımız ziyaretlerle start alacak hafta boyunca birbirinden farklı saha aktiviteleriyle herkesin katılabileceği etkinlikler düzenleyeceğiz. Yeşilay, bugüne kadar toplumla ve gençlikle kucaklaşmayı, onları her türlü zararlı alışkanlıktan ve bağımlılıktan korumayı ve kurtarmayı hedefleyen birçok faaliyete imza atmıştır.  Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutladığımız Yeşilay Haftasını da vesile kılarak halkımızın bağımlılık konusunda farkındalık düzeyini arttırmak için çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Bu yıl da ‘İyi ki Yeşilay var!’ konseptiyle kutlayacağımız haftada, bağımlılıkla ve zararlı alışkanlıklarla mücadele için tüm otoriteleri ve toplumu harekete geçirmeyi amaçlıyoruz.“ ifadesini kullandı.


“AMACIMIZ BAĞIMLILIKLA MÜCADELE ETMEK”


Amaçlarının bağımlılıkla mücadele olduğunu ifade eden Çelikayar, “Gönüllülük ve dayanışmaya dikkat çekmek amacıyla bu yıl Yeşilay Haftası’na, ‘Yeşilay Dayanışma Haftası’ olarak kutlanacaktır. Bu yıl Yeşilay’ın 96. kuruluş yıldönümünün de kutlanacağını Yeşilay Haftası münasebetiyle zararlı alışkanlıklara ve bunların yayılmasına engel olmak için tüm Yeşilay gönüllüleri ile hep birlikte el ele vererek, bağımlılıklarla mücadele çağrısında bulunuyoruz. Bağımlıkların gencecik hayatları karartmadığı, sağlıklı, üretken, ayık ve mutlu fertlerden güçlü ve huzurlu bir toplumun oluştuğu günler için ortak irade ve ortak aklı kullanarak çalışmaya devam edeceğiz. Yeşilay olarak ulusal ve uluslararası ölçekteki organizasyonları, sivil toplum örgütlerini, ulusal ve uluslararası devlet birimlerini, toplumu ve fertleri uyuşturucu madde kullanımına bağlı zararları önlemek ve azaltmak için harekete geçmeye çağırıyoruz.” dedi.

 


“BAĞIMLILIKTA MÜCADELEDE HEDEF 20 MİLYON ÖĞRENCİ”


Bağımlılıkta mücadelede 20 milyon öğrenci hedeflediklerini söyleyen Çelikayar, konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye’nin şu anda 20 milyon öğrenciyi hedefleyen ‘Türkiye Bağımlılıkla Mücadele’ projesini hayata geçirdik. Türkiye’de şu anda 28 bin tane öğretmen bu konuda eğitildi. Tekirdağ’da da 200 tane öğretmenimiz bu konuda yetiştirildi. Yani Tekirdağ’da 200 tane bağımlılıkla ilgili eğitim verebilecek ehliyete formasyona ve yetki belgesine sahip arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız teknoloji bağımlılığından madde bağımlılığına tütün kullanımından alkol ve sağlıklı yaşam modeline varıncaya kadar birçok alanda etki sahibi oldular. Hedef Türkiye genelinde 20 milyon öğrenci Tekirdağ’da ise 165 bin öğrencidir. Ve bu 165 bin öğrencinin eğitimine başlandı. Bu rakamlar milli eğitimde var. Bu çok önemli bir proje Türkiye’nin sosyal yapısıyla eğitim gerçeği ile uyumlu bir projedir. Bizim amacımız Yeşilay olarak bunu hayata geçirmektir.


“TEKİRDAĞ’DA EĞTİM VE REHBERLİK MERKEZİ KURULACAK”  


Yeşilay Eğitim ve Rehberlik merkezi diye bir projeden bahsetmiştik. Bu İstanbul’da kuruldu. Türkiye’nin birçok ilinde kuruldu. Amacımız bunu Tekirdağ’da da kurmak. Bununla ilgili bir kalkınma ajansı ile bir proje çalışması yapıyoruz ama bizim şöyle bir endişemiz var proje kabul edilse bile bir yıl o rehberlik merkezinde psikologdur rehberliktir bir yıl bunu proje karşılayacak, fakat bir yıldan sonra bizler bunu devam ettiremezsek, sıkıntı olacak. Burada yerel yönetime ve bir takım sahiplenecek mekanizmalara ihtiyaç var. Şimdi biz projeyi mi yapalım yoksa yerel yönetimi himaye eden bizlere yer tahsis eden projede ilgili rehber psikolog ve doktorun istihdamını sağlar mı bunların üzerinde çalışıyoruz. Bizler Yeşilay Eğitim ve Danışmanlık Merkezinin kurulmasını istiyoruz. Eğer bu proje Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde uygulanıp beğeni toplarsa daha sonrasında Türkiye genelinde uygulanacak. 

 

 


“FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN BAYAN FUTBOL TAKIMIYLA MAÇ YAPACAĞIZ”


Türkiye Yeşilay cemiyeti 3 yıldan beri uluslararası ölçekte işler yapıyor. Evlatlarımızın canı yanıyor anne ve babalarımızın feryatlarını her zaman duyuyoruz. Sinsi bir tehlike yanı başımızda dünya büyük bir felaketi ile meşgul ve bu tehlikede bizim kapımızın önünde devam ediyor. Bizler buna nasıl bir çözüm üretiriz diye projeler üretmeye çalışıyoruz. Türkiye Yeşilay cemiyeti bilim kurgu ile proje danışmanları sadece Tekirdağ için bir proje çalışması yaptı. Biz bu proje ayın 15’ine kadar kalkınma ajansının yeni ilan ettiği hibe çağrıları var. Ondan destek alarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Eğer yetişirse Tekirdağ’da ‘YAM’ diye Yeşilay Aktive Merkezi kuracağız. Bu projenin adı hayata 3D yani orada gençlerimize 3D grafik atölyesi kurarak onları mesleki manada, hem yetiştireceğiz hem de bağımlılıkla iç içe olan gençlerimizi bu felaketten kurtarmak için her türlü aktivite ve eğitim planlanacak. 


Yeşilay haftası dolayısıyla çeşitli etkinliklerimiz olacak. Bizler bağımlılıkla ilgili farkındalık oluşturmak adına bir maç ayarladık. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün bayan futbol takımı ile Tekirdağ Yeşilay gönüllüleri dediğimiz. Kamu kurum müdürlerinden oluşan bir takımla Namık Kemal Stadyumunda 5 Mart Cumartesi günü saat 14’te bir futbol maçı yapacağız.”

 

Etkinlik, konuşmaların ardından toplu halde fotoğraf çekilmesi ile son buldu.