Teski Otomasyona Geçiyor

Teski Otomasyona Geçiyor

Yayınlama: 16.12.2015
239
A+
A-

 

Teski Otomasyona Geçiyor

 

14 Mayıs 2015 tarihinde ihalesi yapılan TESKİ SCADA sistemi ve Kriz Yönetim Merkezinin açılış töreni gerçekleşti TESKİ ek hizmet binasında gerçekleşti.


TESKİ Hizmet Binasında gerçekleştirilen açılış törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir ALBAYRAK, Genel Sekreter Oral KARAKAYA, Başkan Vekili Münür KARAEVLİ, Belediye Meclis Üyesi Funda SERFİCE ve Halil İbrahim YERLİKAYA, TEKPARK A.Ş. Genel Müdürü Şahabettin KÜÇÜKYAZICI, TESKİ Genel Müdür Yardımcıları İ. Feyzi ÜNAL, Dr. İbrahim İÇÖZ, TESKİ Kurucu Genel Müdürü Prof. Dr. Halim Orta, Büyükşehir Meclis Üyeleri, Daire Başkanları ve Basın Mensupları katıldı.

 


'' SU BİR GELİŞMİŞLİK GÖSTERGESİDİR ''


TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa projenin detayları hakkında bilgi verdiği konuşmasında “Bir insanın sadece 3 dakika havasız, 3 gün de susuz yaşayabileceği düşünüldüğünde, suyun önemi artık bir gerçektir. Kimsenin suyu israf etme lüksü yoktur. Bir gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilen su sarfiyatı, kalitesinin sürekli ölçülmesi ve kontrol edilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Yaşamımızın her alanına giren teknolojinin bu alanda rol almaması düşünülemez. Son yıllarda, su üreten ve dağıtan bütün organizasyonlar teknolojiyi su dünyasında uygulamaya başlamışlardır. Bu kapsamda su otomasyonu, uzaktan erişim-kontrol ve veri toplama veya SCADA gibi sistem ihtiyaçları doğmuştur. Bu sistemler ve standartlar yasalar ile de tanımlanmıştır.'' dedi.

 


'' VERDİĞİMİZ TÜM SÖZLERİ YERİNE GETİRECEĞİZ ''


SCADA ve Kriz Yönetim Merkezinin açılışında konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “TESKİ ve Büyükşehiri izlemeye devam edin. Tekirdağ’da önemli altyapı sorunları var. 30 Büyükşehir içerisine altyapı ile uğraşan tek büyükşehiriz. Ama bütün bunları yapacağımız çalışmalarla aşacağız. Süleymanpaşa’da 1.7.2017 tarihinde tüm altyapı sorunları bitmiş olacak. Diğer ilçelerimizde de altyapı çalışmalarımız olanca hızıyla devam ediyor. 2016’nın başından itibaren de yeni temel atmalar ve açılışlarla bir arada olacağız. 30 Mart 2019’da verdiğimiz bütün sözlerin yerine getirmiş olduğunu göreceksiniz. Teknolojik imkanları kullanarak suyumuza sahip çıktığımız SCADA sisteminin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Konuşmaların ardından kurdela kesilerek açılış gerçekleştirildi. Açılışın ardından TESKİ İçme Suyu Dairesi Başkanlığı bünyesinde SCADA sorumlusuElektrik Elektronik Mühendisi Bora METİN’den SCADA’nın çalışma sistemi ile ilgili yetkililerden bilgi alan Başkan ALBAYRAK, Aşağı Sevindikli Su Kuyularına ilk müdahalesini de sistem üzerinden yapmayı ihmal etmedi. Açılışta ayrıca su kuyularına canlı bağlantı gerçekleştirildi.