Mahalle Sakinlerini Bilgilendirdiler

Mahalle Sakinlerini Bilgilendirdiler

Yayınlama: 11.03.2016
220
A+
A-

 

Mahalle Sakinlerini Bilgilendirdiler

 

Süleymanpaşa İlçesinin Altınova Mahallesine TESKİ tarafından yapılacak olan “Altınova Mahallesi Taşkın Koruma Projesi” hakkında vatandaşları bilgilendirme toplantısı yapıldı.


Ünyeliler Pastanesinde yapılan toplantıya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir ALBAYRAK, Başkan Danışmanları Sayın Neşat Erdoğan ve Sayın Şeref ÇETİN, Süleymanapaşa Belediye Başkanı Sayın Ekrem EŞKİNAT, TESKİ Genel Müdürü Sayın Dr.Şafak BAŞA, Genel Müdür Yardımcısı Sayın İ.Feyzi ÜNAL, TESKİ Teknik Heyeti, Altınova Mahalle Muhtarı Sayın Hüseyin ÜLKER ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 


TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa yaptığı konuşmasında, “Altınova Mahallesinin yıllardır büyük bir sorunu olan taşkın problemini ortadan kaldırmak amacıyla hazırladığımız proje hakkında siz değerli hemşehrilerimize bilgi vereceğiz. Altınova Mahallesi Taşkın Koruma Projesinin projesi TESKİ tarafından hazırlanarak ihalesine çıkılmıştır. İhale süreci tamamlanınca, takribi olarak Mayıs ayı başında temeli atılacak, çalışmalar başlayacaktır ve böylece Altınova Mahallesinin yaşamış olduğu taşkın problemini çözmüş olacağız. Bu projenin tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Genel Müdür Başa’dan sonra konuşan TESKİ Projeler Dairesi Başkanı Bahattin YILMAZ“Altınova Mahallesi Taşkın Koruma Projesi” hakkında verdiği bilgilerde “Altınova Mahallesi’nde özellikle kış aylarında meydana gelen aşırı yağışlar nedeni ile her yıl taşkınlar yaşanmaktadır.  Yaşanan bu taşkınlar neticesinde tarımsal alan, ev ve işyerlerinde zararlar meydana gelmektedir. Yağış esnasında oluşan yağmur sularını tahliye etmek için yeterli drenaj kanalları bulunmamaktadır. Bu proje kapsamında oluşan yağmur suyunu tahliye etmek amacı ile Eğrek Dere, Böbrek Vakfı, Malkara Karayolu, Delta Sitesi, Cami Mevkii ve Erman Sokak mevkilerinde drenaj kanalları oluşturulacaktır. Bu sayede yağmur suyu taşkınları ve taban suyu problemleri de önlenecektir.” dedi.

 

 


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sayın Ekrem EŞKİNAT yaptığı konuşmasında, “Barbaros kazılmaya başlandı ve kanalizasyonla buluşacak. Kumbağ’da vidanjörden bıkmış insanlar kanalizasyona kavuşacak. Oranın da ihalesi hazır. Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılıp başlanacak. Az önce gelirken başkanımla konuştuk. Barbaros ve Kumbağ’a da doğal gaz döşendikten sonra bu bölgenin alt yapı diye bir sorunu kalmayacak. Sonrasında ise altyapı ile ilgili bu yollara tek bir kazma vurulmayacak” dedi.


Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir ALBAYRAK, “ Haftalık olağan yaptığımız TESKİ Yönetim Kurulu Toplantılarında her zaman Altınova Mahallesi için ne yapılması gerekiyorsa yapın talimatını vermişimdir. Çünkü Altınova Mahallesi altyapı çalışmalarında en çok zahmet çeken mahalledir. Ayrıca artık vidanjörlerle hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Artık vidanjörlerden kurtuluyoruz. Yapacağımız bu taşkın koruma projesi ile de artık Altınova Mahallesi taşkınlardan kurtulacaktır. Yapımı devam eden Terfi Merkezi 12 tesisi ile atıksular Batı Atıksu Arıtma Tesisine basılacak ve orada arıtılarak doğaya deşarj edilecektir ve Altınova Mahallesi kötü kokudan kurtulacaktır. Altınova Mahallesi tertemiz bir denize kavuşacak, Sultanköy’den Şarköy’e kadar olan sahillerimizde mavi bayrak almak için çalışmalarımızı bütün hızıyla sürdürüyoruz. Bunu da başaracağız.”dedi.


Yapılan çalışmaların anlatıldığı toplantı boyunca vatandaşlardan gelen sorulara tek tek cevap verildi. Cevapsız soru kalmamasından gayet hoşnut olan mahalle sakinleri yapılan bu toplantıdan ve yapılacak olan projelerden çok memnun olduklarını dile getirdiler.