TRAKYA TARIM TİFLİS’TE BAŞAK VERDİ

TRAKYA TARIM TİFLİS’TE BAŞAK VERDİ

Yayınlama: 22.10.2014
212
A+
A-

 

TRAKYA TARIM TİFLİS’TE BAŞAK VERDİ

 

 

Trakya Tarım tarafından Tekirdağ’da üretilen 3 çeşit buğday tohumu Gürcistan’a törenle uğurlandı.Gürcistan’a 175 ton buğday ihracatı yapan şirket, son yıllarda yaptığı ıslah çalışmaları ile ihracattaki Pazar payını artırmak istiyor.


 

Trakya Tarım tarafından Tekirdağ’da ürettiği 5 çeşit buğday tohumunun 24 tonluk ilk partisini geçen yıl Gürcistan’a ihracat etmişti. Tekirdağ’da üretilen buğdaylar daha önce de Azerbaycan, Irak, Bulgaristan, Yunanistan ve Sudan’a ihraç edilmişti. Bu sefer ise 3 çeşit buğday tohumundan oluşan 175 tonluk ihracatın ilk bölümü gönderildi. Tiflis’e gönderilen tohumlar için Trakya Tarım’ın Dumansız Sanayi Bölgesi’nde bulunan tesislerinde tören düzenlendi


 

Buradaki törene Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca,Ticaret Borsası Başkanı Osman Sarı, Trakya Tarım şirketi yönetim kurulu başkanı İlhami Özcan Aygun katıldı.


 

Şirketinin buğday ve diğer tahıllarda yaptığı ıslah çalışmalarını anlatan İlhami Özcan Aygun, “Türkiye tohumu tamamen ithalat yapar iken şimdi ihracat yapar hale geldik. Gürcistan’a ilk ihracatımızı geçen yıl yaptık. Tohumlarımız burada yoğun incelemeye tutuldu bu incelemelerden sonra tohumlarımıza sertifika verildi. Tohumlarımız Gürcistan’da artık başak veriyor, Türkiye’de Tekirdağ’da üretilen tohumlar yeşerdi. 2004’den beri AR-GE çalışmalarımız sürüyor. Islah çalışmalarımızla bu güzel tabloyu elde ettik. Gürcistan’a giden tohumlar artarak devam ediyor. Türkiye artık dünya pazarında yer ediniyor. Tekirdağ’daki tarlalarda üretilen tohumlar artık ülkemize döviz getiriyor.” dedi.


 

Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca “İlhami beyi yeni tanıdım. İlhami beyi gayretli çalışmalarından dolayı kutluyorum. Bir ülkenin değeri yaptığı ihracat ile anlaşılır. Biz bundan sonra İlhami beyin yanında ve arkasındayız, desteklerimiz artarak devam edecek.” Dedi.


 

İlhami Özcan Aygun ile beraber gazetecilerde Gürcistan’a gidecek kamyona tohum yüklediler.