Maaş Alamayınca, Fabrikaya El Koydular

Maaş Alamayınca, Fabrikaya El Koydular

Yayınlama: 04.04.2015
172
A+
A-

 

Maaş Alamayınca, Fabrikaya El Koydular

 

Süleymanpaşa ilçesi Naip yolu üzerinde bulunan tuğla fabrikasında Anadolu’nun çeşitli illerinden gelen 300 civarında işçi 1 yıldır çalıştıkları fabrikadan 3 aydır maaşlarını alamıyorlar.


Tekirdağ Yeni Haber gazetesinin haberine göre İşçilerin iddialarına göre fabrikayı kiralayarak işleten şirketten 3 aydır maaşlarını alamayan işçiler maaşlarını alabilmek için fabrikayı kendileri çalıştırarak kazanacakları paradan maaşlarını alacaklarını belittiler. Tekirdağ Cumhuriyet savcılığı talimatıyla Kumbağ Jandarma komutanlığı ekipleri fabrika mahalline gelerek işçilerin talepleri doğrultusunda ifadelerini dinleyerek kayıt altına aldılar. Fabrika işçilerinin yaptığı açıklamalarda 15 gün önce fabrikanın elektriklerinin kesildiğini bu sebeple de çalışamadıklarını, ancak işçilerin başında olan işçi çavuşunun bu duruma son vermek için kendisine ait kamyonu satarak fabrikanın elektrik borcunu ödemesiyle fabrika yeniden faaliyete geçmiş olduğunu söylediler. Haklarını arayan işçiler kanuni yollara başvurmanın yanında hakları olan ancak aylardır alamadıkları 700 bin lira civarındaki parayı kazanana kadar fabrikayı işletmeye karar verdiklerini söylediler.


Bu durumu da Tekirdağ Cumhuriyet savcılığı ve yetkili mercilere bildirdiklerini kaydettiler.İşçilerin ücretlerini alamadıkları fabrikada daha öncede işçiler maaşlarını alamadıkları taşeron şirketler sebebiyle mağdur olduklarını anlattılar.