Askerlere saldırıyı önleyen şoför ‘o anlar’ı anlattı

Askerlere saldırıyı önleyen şoför ‘o anlar’ı anlattı

Yayınlama: 23.08.2015
229
A+
A-

 

Askerlere saldırıyı önleyen şoför 'o anlar'ı anlattı

 

TERÖR örgütü PKK'nın Iğdır'da Suvaren Jandarma Karakolu'na dün doğalgaz (LNG) yüklü tankerle gerçekleştirmek istediği intihar saldırısını, el frenini çektiği tankerden atlayarak önleyen kahraman şoför ödüllendirildi. Edirneli şoför Turan Mutlu Gün'ü makamında kabul eden Iğdır Vali Vekili Mevlüt Özmen, "Büyük bir facia olacaktı. Patlamış olsaydı, atom bombasından daha tesirli olacaktı. Jandarma karakolumuz ve Kürt vatandaşların yaşadığı Suveren Köyü halkı büyük zarar görecekti" dedi.

 

 


KAHRAMAN ŞOFÖR, JANDARMAYA SALDIRIYI ÖNLEDİ


Vali Vekili Mevlüt Özmen, bugün öğleden sonra PKK'nın hedefinde olan Suveren Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Kemal Çakır ile birlikte tankeri uzaktan kumandalı bomba patlatılarak yla yakılan Edirne'nin Keşan İlçesi'nden bir çocuk babası şoför Turan Mutlü Gün'ü makamında kabul etti. Turan Mutlu Gün yaşadıklarını büyük bir soğukkanlılıkla Vali Vekili Özmen ve basın mensuplarına şöyle anlattı: "Rampadan ağır ağır iniyordum. Bir anda bir araçtan silahlı kişiler indiler, durmamı istediler, ben de durdum. Beni araçtan indirdiler, aracın nasıl çalıştığını sordular. Ben de aracı 'Siz kullanmazsınız otomatiktir' dedim. 'Sen konuşma öldürürüz' dediler. Sonra yanıma binen diğer kişiye anlattım, aracı benden başka kimse kullanmayacağını. Bana 'tamam sen sür, dediğimi yapacaksın' dedi. Çok güzel Türkçe konuşuyorlardı. 'Tamam' dedim. Bu arada araca bomba bağlıyordu. Iğdır Üniversitesine yaklaşınca ağırlaştım. Bana 'Suveren jandarma karakoluna gireceksin' dedi. Ben de 'nasıl olsa öleceğim, aracı karakola sürmeyeyim. Mehmetçikler ölmesin' diye düşündüm. Bu arada terörist bombanın kabloları ile uğraşırken silahını dizinin üstüne bıraktı. Ben de el frenini ve imdat frenini çekerek kendimi aşağı atım, üniversitenin bahçesine girdim. Bağırarak 'yaklaşmayın bomba var' dedim. Karakola gittim durumu anlattım. İtfaiye de gelince tankeri söndürdük. Büyük bir facia önlenmiş oldu. Tankerdeki LNG yansaydı, 7 kilometrekarelik alanı yakıp yıkardı. Çok mutluyum, Mehmetçikleri kurtardığım için. Zaten ben de ölüp gidecektim. Hiç olmazsa 'Mehmetçiklerimiz şehit olmasın' diye düşündüm ve başardım."


'ATOM BOMBASINDAN DAHA TESİRLİ OLACAKTI'


Turan Mutlu Gün'e hem plaket hem de para ödülü veren Vali Vekili Mevlüt Özmen, "Turan beyi kutluyorum. Büyük bir olayı önlemiş oldu. Soğukkanlılığını korumayıp aracın el frenini çekmeseydi. Karakola gitseydi, büyük bir facia olacaktı. Hayatı pahasına Mehmetçiklerimizi koruduğu için. Patlamış olsaydı, atom bombasından daha tesirli olacaktı. Jandarma karakolumuz ve Kürt vatandaşların yaşadığı Suveren köyü halkı büyük zarar görecekti. Valilik olarak kendisini maddi olarak ödüllendiriyor. Plaket veriyoruz."


Törende konuşan Suveren Jandarma Karakol Komutanı Kıdemli Başçavuş Kemal Çakır da "Turan bey büyük bir faciayı önlemiştir. Büyük bir fedakarlık ve kahramanlık yapmıştır. Onun sayesinde askerimiz karakolumuz kurtulmuştur. Kendisine teşekkür ederim" dedi.


TERÖR örgütü PKK'nın Iğdır'da Suvaren Jandarma Karakolu'na dün doğalgaz (LNG) yüklü tankerle gerçekleştirmek istediği intihar saldırısını, el frenini çektiği tankerden atlayarak önleyen şoför 48 yaşındaki Turan Mutlu Gün’ün Edirne’nin Keşan İlçesi’nde yaşayan annesi 78 yaşındaki Meliha ve babası 80 yaşındaki Mehmet Gün, çocuklarıyla gurur duyduklarını söyledi.


Baba Mehmet Gün, kızının haber vermesi üzerine yaşananları internetten öğrendiğini belirterek, "Terör olaylarının bitmesini istiyoruz. Bu işler çok sakat. Bilgisayarda görüntüsünü gördüm, sesini duydum, konuşuyordu. Çok gururlandım. Ama çokta üzüldüm. Çok güzel bir iş yapmış. ‘Askeri öldürtmeyeceğim, dereye atacağım aracı’ demiş. Kendi hayatını feda edeceğini söylüyor. İki sefer silah dayamışlar alnına, ‘sür’ demişler. Teröristin silahı kabloya dolanmış, yere düşmüş. O sırada el freninin çekip, yardım istemiş. Bunun artık önünü almak lazım. Terör istemiyoruz. Ağlamasın anneler, babalar. Araba yakarlar, makine yakarlar, ne istiyorsunuz bu milletten? Yazık değil mi? Ben 6 çocuk gönderdim askere. Vatan için evlatlarımızı askere yolluyoruz" dedi.


ANNE MALİHA GÜN: “DÜŞMANA FIRSAT VERİLMESİN”


Anne Meliha Gün ise tansiyon hastası olması nedeniyle eşinin kendisine yeni haber verdiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Allah korumuş. Allah cümle evlatlarımızı, askerimizi korusun. Düşmana fırsat verilmesin. Allah evladıma ömür vermiş. Bütün evlatları da kurtarmış. Gurur duyduk."


Mehmet ve Meliha Gün çifti, oturdukları dairenin balkon camına Türk bayrağı asarken, komşuları da ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu. Halen Iğdır’da bulunan Turan Mutlu Gün’ün eşi ve oğlunun İzmir’de yaşadığı, yarın ailesinin yanına gideceği bildirildi.