Okumuş Adamın HALİM Başka

Okumuş Adamın HALİM Başka

Yayınlama: 12.02.2015
266
A+
A-

 

Okumuş Adamın HALİM Başka

 

Tekirdağ'da 7  Haziran Genel Seçimlerinin yaklaşmasının ardından Aday adaylığı açıklamaları hız kazandı.

 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Olan Prof. Dr. Halim Orta Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığında 25. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde aday adayı olacağını açıkladı. Cumhuriyet Halk Partisinin İl Başkanlığı binasında gerçekleşen adaylık açıklamasına çok sayıda partili ve Süleymanpaşa İlçe Başkanı Murat Uysal Katıldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve İl Başkanı Şeref Çetin'in katılmaması ise dikkatlerden kaçmadı. Aday Adaylığını Açıklayan Halim Orta " Hepinizin bildiği gibi bugün burada bir arada bulunmamızın sebebi, 25. dönem Milletvekilliği genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden aday adaylığımı açıklamak. " diyerek sözlerine başladı.

 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/fuhPxBszdH4" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

 

"BANA HANGİ GÖREV VERİLDİYSE LAYIKI İLE YAPMAYA ÇALIŞTIM           

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı binasında aday adaylığını açıklayan Prof. Dr. Halim Orta kendisinden bahsederek ; "Ben 145 yıldır bu vilayetin topraklarında yaşayan Balkan göçmeni bir ailenin 5. kuşak bir bireyi olarak, bugüne kadar bu millet ve bu  memleket bana hangi  görevi verdiyse bunu bütün gücümle yerine getirmeye gayret ettim ve bu hizmeti verirken tanrı şahidimdir ki hiç bir şekilde bu milletin ve bu memleketin menfaatlerinin önüne kendi menfaatlerimi koymadım, bundan sonra da hangi görevde olursa olsun böyle bir düşünceye hasıl olmam mümkün değildir. Çünkü bugün burada görmüş olduğum teveccü bana 50 yıllık hayatım boyunca doğru yapmış olduğumu bir kez daha göstermiş oldu." dedi. 

 

"BU KONUDA MÜTEVAZİ OLAMAYACAĞIM"

 

25. Dönem Tekirdağ Milletvekili Aday Adayı olan Prof. Dr.  Halim Orta bu bölgenin sorunlarını en iyi bilenin kendisi olduğunu belirtti. ORTA "Nede Milletvekili adayı olduğum ve neden şimdi olduğum konusuna gelince, kısaca bunları size anlatmak isterim. 1980 yılından sonra Tekirdağ ili ve Trakya yöresi en büyük sorun olarak Toprak, Su Çevre kirliliği sorunları ile karşı karşıya kaldı ve bilmiyorum ne kadarınız bilir daha bir kaç yıl önce Trakya Üniversitesinde 2 merkez kurulmuştur.  Bunlardan bir tanesi Onkoloji Birtanesi de Ruh ve Sinir Hastalıkları merkezi. Bu merkezlerin kurulumuna baktığınızda bile bölgenin temel sorununu çok rahatlıkla görebilirsiniz. İşte tam bu noktada bende ömrünün özellikle bilimsel hayatının tamamına yakınını bu bölgede ki Toprak, Su ve Çevre sorunlarına adamış bir bilim insanı olarak daha sonra TESKİ'nin kurucu genel müdürü olarak sonra da Seymen Köyünde tarım ile uğraşan bir üretici çiftçi olarak sorunların tamamına vakıfım ve bunları çözebilecek güce sahip olduğuma inanmaktayım. CHP ve diğer partilerden çıkacak aday adaylarının hiç birisinden daha fazla çalışkan değilim, hiç birisinden daha dürüst olduğumuda asla aklımdan geçiremem ama bu memleketin temel sorunu bu ise bunu en iyi bilen benim. Burada da mütevazi olamayacağım." dedi.

 

"İNŞALLAH ART NİYET YOKTUR"

 

Prof. Dr. Halim Orta'nın aday adaylığı açıklamasına katılmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve CHP İl Başkanı Şeref Çetin'in neden olmadığının sorulması üzerine Prof. Dr. Halim Orta " Ben kendilerini bölye kısa mesajla felanda değil, bu bürokrasinin ve devlet terbiyesinin gereğidir. Davetlerimi şahsende arz ettim zaten izin aldık randevu aldık, sağolsun bizi kabul ettiler il başkanlığını açtılar. Zannediyorum yoğun program anlamak lazım, o yüzden katılamadıklarını düşünüyorum, sayın büyükşehir belediye başkanı zaten yetişemiyor çok yoğun bir program içerisinde, sayın il başkanımızı da bilemiyorum seçim süreci ama art niyet olduğunu düşünmüyorum. Bölye birşey olmasına da ihtimal vermiyorum. Çünkü kendileri bizlere ne görev verdilerse biz hepsini elimizden geldiğince yapmaya çalıştık. İnşallah art niyet yoktur. " diyerek Süleymanpaşa İlçe Başkanı Murat Uysal'a dönerek "Öyle Değil mi ?" diyerek sordu.

 

"HESABINI VEREMEYECEĞİMİZ BİR KAMBURLA YOLA ÇIKMAYIZ"

 

Hesabını veremeyeceği hiç bir işin olmadığını belirten ORTA; " Hesap veremediğimiz veya bilgi veremediğimiz herhangi bir konu olursa veya sizin tespit ettiğiniz olursa bu memleketin aleyhinde şahsında bulunduğumuz bir hadise olursa aday olmadan bütün görevlerimizden istifa ederiz. Hiç bir cevabını veremeyeceğimiz soru ile veya o kamburla bu yola çıkmayız." dedi.