Mülteci Kampına İtiraz Edilecek

Mülteci Kampına İtiraz Edilecek

Yayınlama: 13.05.2016
340
A+
A-


Mülteci Kampına İtiraz Edilecek

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Dilşad Ergin, yapımı planlanan Mülteci Kabul ve Geri Gönderme Merkezi kararına itiraz edeceklerini ifade ederek, “Bakanlığın yerel yönetimle entegrasyon içerisine girmesi gerekiyor. Kararı onamakla işlemler bitmiyor. Alt yapıyı sağlayacak kurum Belediye yönetimi” dedi.

 


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Dilşad Ergin, Süleymanpaşa İlçesi Gündoğdu Mahallesinde yapımı planlanan Mülteci Kabul ve Geri Gönderme Merkezi kararına itiraz edeceklerini belirterek, alternatif alan belirlenmediğini Tekirdağ’da böyle bir merkezi istemediklerini söyledi.


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ergin, Büyükşehir Belediye Meclisine 7 Aralık 2015 tarihinde Mülteci Kabul ve Geri Gönderme Merkezi yapımı ile ilgili plan teklif geldiğini ifade ederek, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 13 Ocak 2016 tarihi ve 109 sayılı karar ile gelen teklifi Resmi Kurum Alanı olarak onayladığını belirtti.


İTİRAZ KABUL EDİLMEZSE DAVA AÇILACAK


Ergin; ”Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 18 Nisan 2016 tarihinde, bu alanı, Resmi Kurum Alanı, Mülteci Kabul ve Geri Gönderme Merkezi, 112 Acil Çağrı Merkezi olarak onayladıklarına dair ilana çıktılar. Bunu da bize 18 Nisan’da tebliğ ettiler. Biz itiraz mektubumuzu hazırladık. İtiraz edeceğiz. Eğer, itirazımız kabul edilmez ise dava açma hakkımızı kullanacağız” dedi.


ALTERNATİF YER YOK


Alternatif olarak bir yer planlamadıklarını aktaran Ergin, “Böyle bir merkezin şehire yakın bir yerde olmasının uygun olmayacağını düşünüyoruz. Bunun arkası gelir mi, gelmez mi bilemiyoruz. Amaç bir yer belirlemek değil, Mülteci Kabul ve Geri Gönderme Merkezi’nin Tekirdağ’a yapılmamasını sağlamak. Onun için alternatif olarak belirlediğimiz herhangi bir yer yok” şeklinde konuştu.


 “BELİRLENEN YERDE ALTYAPI YOK”


Bakanlık tarafından belirlenen yerde hiçbir alt yapının olmadığını vurgulayan Ergin, “Oraya bir plan yapıldığında bunun tüm alt yapısını belediye yönetimi yapacak. Yolu, kanalizasyonu, doğalgazı hiçbir şeyi yok. Bakanlığın Belediye ile entegre olmadan yalnızca imar planı yapmasıyla bu iş çözümlenmiyor. Bakanlığın yerel yönetimle entegrasyon içerisine girmesi gerekiyor. Kararı onamakla işlemler bitmiyor. Alt yapıyı sağlayacak kurum Belediye yönetimi. Dolayısıyla kurumların birbirine entegre olarak çalışması gerekiyor” sözlerini kaydetti.