ÖZCAN ” Köfteden ne kazandıksa tarla aldık ”

ÖZCAN ” Köfteden ne kazandıksa tarla aldık ”

Yayınlama: 12.05.2015
650
A+
A-

 

ÖZCAN '' Köfteden ne kazandıksa tarla aldık ''

 

Balkanların en büyük köftecilerinden Özcanlar Köfte, halen 800 metrekare olan köfte fabrikasını 3 bin 750 metrekareye çıkarıyor. Mestan Özcan, “Köfteden ne kazandıksa tarla aldık. 1.500 dönüm arazimiz var” diyor.


YENİ TESİSE TAŞINIYOR


Tekirdağ’daki çok büyük köfte restoranlarıyla ünlenen Özcanlar Köfte, şu anda 800 metrekare olan köfte fabrikasını 3 bin 750 metrekarelik yeni tesisine taşıyacak. Günlük 3 ton üretimini evvel 5 tona kısa zaman sonra da 15 tona yükseltecek. Aile işinin ikinci kuşak lideri Mestan Özcan, şu anda 6 olan restoran sayısını kısa zamanda 12’ye çıkaracaklarını, halen 300’ün üzerindeki ‘köfte servisi yaptıkları’ restordan sayısını da artıracaklarını diyor . Makedonya kökenli olduklarını ifade eden Mestan Özcan, köfteden kazandıklarıyla daimi tarla aldıklarını ve şu anda 1.500dönüme yakın arazi sahibi olduklarını diyor . Mestan Özcan şu şekilde anlatıyor ailesinin ve köftenin öyküsünü:


MAKEDONYA GÖÇMENİYİZ


Aslen Makedonyalıyız. Babamız İsmail Özcan, 1953’te Yurtbekler Köyü’nden Tekirdağ’a bir eniştemizin lokantasında çalışmaya gitmiş ve köfteyi çıraklıktan öğrenmiş. Askere giderek geldikten akabinde da kardeşleriyle (amcalarım) beraber 1960’ların başında Tekiradğ’da kendi köftecisini açmış.  Kısmetine o zamanlarda Adnan Menderes, İstanbul-Tekirdağ yolunu yaptırıyormuş ve babamın kıyı tarafında açtığı küçük dükkan 4 sene boyunca o inşaatta çalışanların uğrak yeri olmuş.  Sonra da çarşıda Peştemalcı’da iki katlı bir dükkân tutup 1982 yılına kadar orada köfteci olarak çalışmışlar. Ben de o dükkanda çıraklık yaptım. İsim ‘İsmail Özcan ve Kardeşleri’ydi.


KAZANDIKÇA ARAZİ ALDILAR


Babamlar 6 kardeşmiş; 2 kız 4 erkek. 4 erkeğin üçü köyde tarımda kalmış. Babam köfte işini büyütünce evvel ortanca akabinde küçük kardeşini yanına almış. En büük amcamız köyde kalmış. Ne kazansalar giderek köyde tarla almışlar. Şu anda 1500 dönüme yakın arazimiz var. Hepsini köfteden kazandıklarıyla almışlar. 1988’de iki amcamız ne varsa paylaşarak ayrıldı. Arif amcam ve babam köfteye devam etti. Ben üniversiteyi bitirince işe katıldım. 4 kardeşiz fakat bir kardeşimiz vefat etti. Amcam ve onun oğlu bizimle ortaklığa devam ediyor. Yani tekrar 4 kardeşiz.


İKİNCİ KUŞAĞIN İŞLETME MANTIĞI


Biz ikinci kuşak olarak babalarımıza ‘Yiz çekilin biz işi büyütelim. Yoksa ayrılalım’ söyledik . Kabul ettiler ve çocuklar olarak beraber devam kararı aldık. 2003’te şirketimizi kurduk ve köfteyi, çorbayı, tatlıyı maliyet, ciro ve kâr açısından kayıtlı hale getirdik. Kurumsal kimliği oluşturduk. Rahmetli biraderimizin hayali ‘ başka köftecilere de biz köfte verelim’ şeklindeydi. 4 restorana çıkınca dükkân dışında ilk üretim tesisimizi de 400 metrekarelik bir köfte fabrikası olarak kurduk. Sonra onu yeni makinelerle ve eklemelerle 800 metrekareye çıkardık. Kendi dükkanlarımız dışında İstanbul’daki köfteciler bizden köfte istemeye başladı. Bir kaç sene otobüslerle İstanbul’a köfte gönderdik. Baktık ki iş büyüyor köfte taşımaya uygun araçlar aldık. Üretim kapasitemiz günlük 3 tona çıktı. Şu anda İstanbul’da 300’den çok restorana da köfte servis ediyoruz. Çanakkale törenlerine çok fazla çok büyük ölçeklerde köfte satıyoruz. Bölge bayilikleri kurdukTekirdağ’daki restoranları da yeni ve çok fazla daha çok büyük yerlere taşıdık.  Şu anda kendimize ait 6 restoranımız var. Kısa zamanda Trakya ve İstanbul’da 6 yeni restoran daha açacağız.


GÜNLÜK KAPASİTEYİ 15 TONA ÇIKARACAĞIZ


Özcanlar Köfte Yönetim Kurulu Başkanı Mestan Özcan, ikinci kuşak olarak kurumsallaşma adımlarını hızlandırdıklarını ve üretimi, perakendeyi, toptanı tekrardan düzenlediklerini diyor . Mestan Özcan şu şekilde konuşuyor: “Şu anda bizde çalışan sayısı 300 civarında. İstanbul’da Beylikdüzü ve Astoria’da şubelerimiz var. Yeni bir fabrika yatırımına hazırlanıyoruz. Tekirdağ Süleymanpaşa İlçesi’nde ‘dumansız sanayi bölgesi’ tahsis edildi. Biz de  oradan 10 dönüm arsa aldık. İlk etapta 3.750 metrekare kapalı alana sahip bir fabrika kuruyoruz. Sonra aşamalı olarak aynı miktarda iki ek daha yapabiliriz. Şu anda 800 metrekarelik fabrikamız ve 3 ton günlük üretim kapasitemiz var. İlk etapta üretimi 5 tona çıkaracağız. Kapasitemiz 15 tona kadar yükselebilir . Köfteden senelik ciromuz ortalama 35 milyon lira. Yılda bin ton civarında köfte üretiyoruz.”


BEĞENDİLİ KÖFTE SÜLEYMANPAŞA


Mestan Özcan, Özcanlar Köfte mönüsünde klasik olarak Tekirdağ Köftesi, piyaz, hayrabolu tatlısı, peynir helvası ve çorbaların bulunduğunu diyor . Eti, ayranı ve sucuğu kendi çiftliğinde üreten Özcanlar’ın çok büyük restoranlarında sabah kahvaltısı da verdiğini analtan Mestan Özcan, “4 tür köftemiz var; (Tekirdağ, Süleymanpaşa, satır ve karışık.) Süleymanpaşa köftesini biz geliştirdik. Beğendi ekledik. Çocuklara da ayrı menü yaptık.”