HDP İlk Mitingini Tekirdağ’da Yapacak

HDP İlk Mitingini Tekirdağ’da Yapacak

Yayınlama: 25.04.2015
309
A+
A-

 

HDP İlk Mitingini Tekirdağ’da Yapacak

 

HDP'nin 26 Nisan'da Erzincan'da yapmak istediği ilk seçim mitingine Başbakan'ın programı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Bunun üzerine parti yönetimi, Tekirdağ'da yapılacak mitingle alanlara inme kararı aldı.


HDP'nin 26 Nisan'da düzenlemeyi planladığı miting için il yönetimi tarafından valiliğe yapılan izin başvurusu, 27 Nisan'da Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun programının bulunması ve güvenlik kaygıları gerekçe gösterilerek reddedildi. HDP'nin Cumhuriyet Meydanı'nda yapmayı planladığı miting için 20 Nisan'da valiliğe başvuru yaptığı bildirildi. Valilik yanıtında, mitingin ileri bir tarihe ertelenmesi halinde başvurunun yeniden değerlendirilebileceği ifade edildi.Bunun üzerine HDP, miting programını yeniden düzenledi. Bu kapsamda ilk mitingin Eş Başkan Figen Yüksekdağ'ın katılımı ile 3 Mayıs'ta Tekirdağ'da yapılması kararlaştırıldı. Parti genel merkezi tarafından çıkarılan miting programına göre HDP, toplam 43 ilde miting yapacak. Son miting ise yine Yüksekdağ'ın katılımı ile 5 Haziran'da Hakkâri'de gerçekleştirilecek.


Demirtaş'ın 21, Yüksekdağ'ın ise ise 22 ilde mitinge katılacağı belirtilirken mitingler Avrupa'ya da taşınacak. 2 Mayıs'ta Avrupa'da iki miting düzenlenecek Demirtaş Paris, Yüksekdağ ise Strasburg mitinginde konuşma yapacak. Avrupa'nın bazı ülkeleri ve Türkiye'nin diğer seçim bölgelerinde ise açılışlar, salon toplantıları, esnaf ve mahalle çalışmaları ile kitlesel karşılamalar çerçevesinde etkinlikler yapılacak.