Çorlu’da ki M Plaka Muamması Sürüyor

Çorlu’da ki M Plaka Muamması Sürüyor

Yayınlama: 21.10.2014
356
A+
A-

 

Çorlu’da ki M Plaka Muamması Sürüyor

 

 

Tekirdağ Büyükşehir belediyesinde sabah erken saatlerde başlayan UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) toplantısı belediye meclis salonunda gerçekleştirildi.


 

UKOME toplantısında 43 madde görüşülürken gündemin en önemli maddesi ise Çorlu’da ki M plaka minibüsçülerin konusu oldu. Yaklaşık 3 saat süren UKOME toplantısında edinilen bilgiye göre bu durumun İç İşleri bakanlığına sorulması ve oradan gelecek görüşe göre hareket edilmesi kararı çıktı. Çorlu’da ki M plaka minibüsçüleri Büyükşehir belediyesine gelerek toplantının sonuna kadar beklediler. Toplantı esnasında Büyükşehir Belediyesi içerisinde ve dışarısında geniş güvenlik önlemleri alındı.


 

“ORTADA BİR İHALE YOK M PLAKA DA İHALE OLMAZ”


 

Tekirdağ Büyükşehir belediyesi meclis salonun önünde bekleyen Fethi isimli minibüs sahibi gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Söylenildiği gibi bir ihalenin olmadığını belirten Fethi Aslan “Esnaf üzerine düşeni yapıyor,  yaptıktan sonra da geri kalan işlemler resmiyete geçmemişse bu orada ki masum esnafın bir suçu günahı değildir. Şimdi başkan diyor ki “İhaleyle yapılmış” bizde diyoruz ki bazı evraklardan yoksun olduğumuzu iddia ediyor bende diyorum biz evrak yok diyoruz, madem siz diyorsanız ki ihale yapılmış ; ihale yapıldığına dair sen evrakı ibraz et. Sen Evrakı ibraz et ihale olup olmadığına dair.  Yok böyle bir şey ne ihalesi, M plaka statüsünde zaten ihale olmaz 65 tane M plakalı minibüsün sıfırladığımız zaman gittik Trafik tescilde yeni arabalara aktardık evraklarımızı aktardığımızda bu hatır gönülle olacak işler değil demek ki orada var olan evraklar üzerine bize verdiler yeni araçlarımıza taktığımız kağıtları. Bize bu kağıtları trafik tescil verdi emniyete bağlı demek ki onlarda hata yaptı, onlara hatalarını nasıl soracaksınız ? Hata yok ortada var olan bir evrak üzerinden işlem yapıldı 60 tane araca aktarıldı.” Dedi.


 

“BİZ SUÇLU ARAMIYORUZ, MAĞDURİYETİMİZİ GİDERİN”


 

UKOME’de konuşulan konular hakkında kapıda bekleyen minibüsçüler yaklaşık 3 saat süren toplantı boyunca kapı önünden ayrılmadılar. İçerde konuşulanlardan haberdar olmayan Minibüsçülere Konunun bakanlıktan görüş alınacağı kararının çıktığını sormamız üzerine Minibüsçü esnaflarından Fethi Aslan “Şuanda bir şey söylenmedi kapılar kapandı, hiçbir bilgimiz yok, Bakanlıktan zaten görüş alındı Bakanlıkta 4 madde üzerinden belediyelere yetki verdi, zamanında tabi bakanlıktan görüş alındı 4 madde üzerinde yapabilirsiniz diye görüş alındı.Bura da da şimdi yapılacak olan bir şey biz kendilerine yeniden keşif etmemize gerek yok. Büyükşehir daha büyük yetkiler ile donatılmış 29 maddeye dayanaraktan mevcut olan M plakalı minibüslerin haklarının geri verilmesini istiyoruz. Biz burada suçlu aramıyoruz kesinlikle Biz diyoruz ki Yapılan hata neyse herkes hata yapabilir, hatadan dönmekte bir erdem bir şereftir, biz bunu kimseye mal etmiyoruz. İsteğimiz yapılan haksızlığın telafi edilmesi.” Dedi.


 

“GEREKİRSE 65 ARAÇLA ANKARA’YA YOLA ÇIKACAĞIZ”Toplantıda çıkan kararın kendilerini tatmin etmediği halde ve mevcut olan haklarının geri verilmemesinin  üzerine yeni aldıkları araçlarla Ankara’ya gideceklerini belirten Fethi Aslan “Biz şimdi kendi arkadaşlarımız ile bir toplantı yapacağız bir karar alacağız gerekirse gideceğiz arabalarımızla beraber Ankara’ya kadar gideceğiz 65 araba ile. Biz böyle bir mağduriyetle karşı karşıyayız, biz kaçakçı değiliz biz kanunsuz bir iş yapmış değiliz, aykırı bir iş yapmıyoruz. Biz belediyelerde olsun devlet de olsun yardım bekliyoruz mağduriyetimizin ortadan kalkması için biz belediyeden ne ihale istedik  nede hazine yerlerinden bir yer istemişiz, böyle bir isteğimiz yok. Biz var olan mevcut hakkımızın bize verilmesini istiyoruz başka bir şey yok.” Diyerek konuştu.  


 

“GAZETECİLERE AÇIKLAMA YAPILMADI”


 

Çorlu’da ki bu sorunun çözülmesi ile alakalı yapılan toplantıyı takip eden gazeteciler ise sordukları sorulara cevap alamadılar. Belediye Meclis salonunda ki toplantı salonundan Programı dolayısıyla erken çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak gerekli açıklamayı Ulaşım Daire Başkanı Mehmet Zeki Gürcün’ün yapacağını belirtmesine rağmen, toplantının sona ermesinin ardından Ulaşım Daire Başkanı GÜRCÜN gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakarak “Açıklama yapmaya tek yetkili kişi Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayraktır, bu konuda ben size açıklama yapamam.” Diyerek uzaklaştı.