SOMA’da Yaşanan Katliam İçin 81 İl’de Basın Açıklaması

SOMA’da Yaşanan Katliam İçin 81 İl’de Basın Açıklaması

Yayınlama: 23.05.2014
249
A+
A-

 

SOMA’da Yaşanan Katliam İçin 81 İl’de Basın Açıklaması

 

Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezinin aldığı karar doğrultusunda Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan Maden faciası nedeniyle 81 il’de basın açıklaması gerçekleştirildi.


Tekirdağ Süleymanpaşa Gençlik Kolları Başkanlığının yapmış olduğu basın açıklamasına S.paşa Gençlik Kolları Başkanı Emrecan Harbi, Örgütlenmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Koşar, Eylem ve Etkinliklerden sorumlu Başkan Yardımcısı Özgün Tekkeşinoğlu, Yönetim Kurulu üyesi Dilara Kotman ve basın mensupları katıldı.


Cumhuriyet Halk Partisi Süleymanpaşa Gençlik Kolları adına basın açıklamasını okuyan Eylem ve Etkinliklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Özgün Tekkeşinoğlu “Soma'da meydana gelen cinayet Türkiye işçi sınıfı tarihine eklenecek yeni bir felaket olarak yerini almıştır. Her defasında kaderci bir anlayışla geçiştirilmeye çalışılan bu cinayetlerin önlemleri alınmamakta ve toplum iktidarlar tarafından aldatılmaktadır. Sorun iktidar değil sistem sorunudur. Bu sistemde işçiler metalaştırılmakta ve yaratılan her artı değer belki de patronların İstanbul'daki inşaatlarına bir kat olarak geri dönmektedir. Bu sistemde işçinin herhangi bir değeri yoktur. Patron için daha çok kar etmenin yolu her daim maliyetleri kısmaktır. Maliyetlerin kısılmasının en kolay yolu ise bunu işçilerin ücretlerine yansıtmaktır. Bu cinayetin kader olmadığı gibi maliyetlerin işçi ücretlerine bu denli yansıtılması da kader olmamalıdır. Maliyetleri kısmak için işçinin ekmeğine dahi göz koyarı patronun iş güvenliğini önemseyecek olması hiç de inandırıcı değildir. İşte meseleyi buraya indirgediğimizde günlerdir ana akını medyadaki tartışmaların esasen sahte tartışmalar olduğunu da çok iyi biliyoruz. TV kanalların patronlarının Soma Maden İşletmesinin patronu türevi patronlarla aynı mantıkla bu kanalları yönettiğinin bilincinde olmamız gerekmektedir. İşte tam da bu noktada tartışılması gerekenin bu bozuk düzenin kendisinin olduğu kavranmalı ve meselenin bu sistemin yeniden revize edilmesi olduğunu görmeliyiz.” Dedi.


“HALKIN EVLATLARINI TOKATLAYAN BİR BAŞBAKANIN MEŞRUTİYEYİNİN KALMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”


Soma’da yaşanan olaylara dikkat çeken Başkan Yardımcısı Tekkeşinoğlu “Halkın evlatlarını tokatlayan bir Başbakan, tekme atan bir müşavirin esasen meşruiyetinin kaldığını düşünmemekteyiz. Yine daha önce bu halkın emekçilerine "iyi öldüler" diyebilme cesaretini gösterebilen bir kabine üyesinin olduğunu da aklımızdan çıkarmamalıyız. Tüm bunlara karşılık bizlerse haklılığımızı tarihimizden almaktayız. Geçmiş yıllarda Genel Başkanlarımızın maden ocaklarına yaptıkları ziyaretler aslında bizlerin bu noktada hangi cephede yer almaya gayret gösterdiğinin bir fotoğrafıdır. Bu çaba bizler için önemlidir. Sınırsız ve biçimsiz bir özelleştirme politikalarına karşı olduğumuzsa ortadadır. Bundan sonraki süreçte Maden İşletmeleri acilen devletin denetleyebileceği bir mekanizmayla yeniden düzenlenmelidir. Madenler ortak kamusal alanlardır. Bu sebeple bu alanların özel şirketler tarafından işletilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bireysel zenginleşmeyi değil toplumsal zenginleşmeyi sağlayan ve üreten bir yapıyla bu katliamların önüne geçilmelidir.” Diyerek sözlerini noktaladı.