Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hakarete Hapis Cezası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hakarete Hapis Cezası

Yayınlama: 30.04.2015
211
A+
A-

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hakarete Hapis Cezası

 

Deniz Harp Okulu komutanıyken Balyoz soruşturmasını ve terfi ettirilmemesini protesto için istifa eden emekli Amiral Türker Ertürk hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başbakanlığı döneminde hakaret ettiği gerekçesi ile 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.


DİKDATÖR VE FAŞİST DEDİ


Tekirdağ’da geçen yıl gerçekleştirilen “Sessiz Çığlık” eyleminde yaptığı konuşmada Erdoğan’a “Faşist diktatör” diyerek hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 8 ay hapsi istenen Ertürk, Tekirdağ 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Davayı izlemeye İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve çok sayıda emekli asker katıldı. Davanın başlangıcında salonun darlığı nedeniyle Hakim Recep Baş ve davayı izlemek isteyenler arasında kısa süreli tartışma yaşandı.


EMİNE ERDOĞAN’LI SAVUNMA


Ertürk kendisini Emine Erdoğan’a hediye edilen “Diktatörlüğün Psikolojisi” kitabıyla savundu. Ertürk “Sayın eşine hediye edilen bu kitapla Erdoğan’a diktatör olduğu yönünde mesaj verilmek istenmektedir. Konuşmamda geçen ‘faşist’ ve ‘diktatör’ kelimeleri otoriter bir dünya görüşünü ve devletin tüm erklerini tek elde toplamaya çalışan davranış biçimini ifade eder. Eleştiri hakkımı kullandım, hakaret kastım yok” dedi.


HAKARET ETMEDİM


Hakaret amaçlı sözleri sarf etmediğini kaydeden Ertürk, “31 yıl TSK’da çalıştıktan sonra amiral rütbesiyle Deniz Harp Okulu komutanıyken istifa ettim ve siyasete atıldım, gazetecilik yapmaya başladım. Siyasetçi ve gazeteci olarak eleştirdiğim Erdoğan sıradan bir politikacı değildir, bu tür eleştirilere hazır olmalıdır. Tekirdağ konuşmamı yaptığım gün Gezi eylemlerinin birinci yıldönümüydü. İstanbul’da adeta sıkıyönetim vardı, otobüs, tramvay çalışmıyordu, bunun diktötürce olduğunu ifade ettim” diye konuştu.