Sadık Baş’tan Alkışlanan Konuşma ” Adam Olmak, Kral Olmaktan Önemlidir ”

Sadık Baş’tan Alkışlanan Konuşma ” Adam Olmak, Kral Olmaktan Önemlidir ”

Yayınlama: 01.06.2015
274
A+
A-


Sadık Baş'tan Alkışlanan Konuşma '' Adam Olmak, Kral Olmaktan Önemlidir ''

 

Geçtiğimiz yıl çıkan dershane dönüşüm yasası ile Özel Anadolu lisesine dönüşen sayılı okullardan biri olan Özel Aden Anadolu lisesi ilk mezunlarını verdi.

 

Tekirdağ Özel Aden Koleji'nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, öğrencilerine, nasihatlar veren kurucu Sadık Baş, "Adam olmak, kral olmaktan daha önemlidir. Bunu, asla unutmayın." dedi. Sadık Baş'ın kendi eğitim-öğretim hayatından anekdotları da aktardığı samimi konuşma, hem öğrencilerden hem de velilerden büyük alkış aldı.


''  VELİLERİMİZE ANLAYIŞ VE SABIRLARI İÇİN TEŞEKKÜRLER ''

 

Namık Kemal Üniversitesi Piramit Salon'da gerçekleştirilen mezuniyet töreninde, konuşmasına, öğrenci velilerine teşekkür ederek başlayan Aden Koleji kurucusu Sadık Baş, "Anneler, babalar için çok büyük bir gurur olsa gerek, Öğrencilerimizin mezun olması…İlkokuldan beri, birçok mezuniyetleri olmuştur; ama bu mezuniyet, çok daha anlamlı. Çünkü, bu genç kardeşlerim, çok kısa bir süre sonra, yuvadan uçacaklar. Artık, kendi ayakları üzerinde durmaya başlayacaklar. Aslında, bu mezuniyet, bunun göstergesi… Ben, size özellikle teşekkür etmek istiyorum. Öğrencilerimizin üniversiteye hazırlığında hem bizim okulumuzu seçtiğiniz için hem de bu zorlu süreçte, onlara müthiş bir anlayış ve sabır gösterdiğiniz için sizlere, sonsuz teşekkürler." dedi.


'' MESAİ KAVRAMI GÖZETMEKSİZİN ÇALIŞTINIZ, TEŞEKKÜRLER ''

 

Konuşmasında, mesai arkadaşlarına da teşekkür eden Baş, şunları söyledi: "Genç arkadaşlarımın bu önemli sınava hazırlanmalarında, mesai kavramı gözetmeden, onlar talep ettiklerinde ve diledikleri her anda, onların yanında oldukları için; kapris yapmadan, sadece onların başarıları için çok çalıştıkları için mesai arkadaşlarıma, bu özel insanlara da çok teşekkür ediyorum." diyerek konuştu.


'' 'HAYATTA' BAŞARILI OLMAK ÖNEMLİ ''

 

 Konuşmasının devamında, "Size, şimdiye kadar, birçok nasihatte bulunulmuştur; ama ben, izninizle bir abiniz olarak size, bazı nasihatlarda bulunmak istiyorum." diyen Aden Koleji kurucusu Sadık Baş, "Özellikle, şunu belirtmek istiyorum. Ders başarısı ya da başarısızlığı, hayatta sizin edineceğiniz başarıların arasında, çok önemli bir boyutta değil. Bunu, özellikle bilin." şeklinde konuştu.


'BU ÇOCUK OKUMAZ' DEDİLER, MESLEK LİSESİNE VERDİLER

 

Konuşmasında, öğrencilere, kendi eğitim-öğretim hayatından anektodlar da aktaran Sadık Baş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Benim kendi eğitim-öğretim hayatım sorulduğunda, ilk aklıma şu gelir. İlkokuldaydım. Üç okul değiştirdim. Son senemde, sınıf öğretmenim, yazılı yapıyor. Soru şu: 'Bir noktadan, sonsuzluğa giden bir çizgi çizin ve bunu gösterin.' Beşinci sınıf öğrencisiyim, kare çizdim! Halbuki o, bir nokta ve ok işaretiymiş. Sınav sonucumda, hatırladığım, öğretmenimin bana müthiş bir şekilde tepki gösterdiğiydi, 'Nasıl soruyu anlayamadım' diye. Sonra, ortaokula geçtiğimde, orta birinci sınıfta kaldım. O zaman, sanırım, Özal iktidardaydı; bir af çıkarttı; öyle geçtim. Orta ikinci sınıfta, bütünlemeye kaldım. Orta üçte, zor mezun oldum. Sevgili annem ve babam, benim için çok endişeleniyorlardı. 'Bu çocuk okumaz. Bari, biz, onu, meslek lisesine verelim; gönderelim' dediler. Ve Ticaret Meslek Lisesi'ne gittim. Benim için müthiş bir fırsattı. 2 gün okul, 3 gün iş…İşe de bazen gitmiyoruz, o zamanlar staj vardı. Sonra da mezun oldum, okuldan."


HAYALİM, BEŞİKTAŞ'TA KALECİ OLMAKTI

 

Sadık Baş, yaptığı konuşmada, lise sıralarında hayalini süsleyen meslekle ilgili olarak ise şunları söyledi: "Okul takımının kalecisiydim. Aynı zamanda bir futbol Kulübü'nde deplasman liginde oynuyordum. Beşiktaşlıyım. Tek hayalim Beşiktaş'ta kaleci olmaktı. Bir sene, bunun için uğraştım. Sonra, babam, dedi ki 'Oğlum, bak, bir sene uğraştın, bunun için. Artık, bir tercih yapman gerekiyor; iş hayatına başlaman gerekiyor; çalışmaya başlaman gerekiyor."


BABA, ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANACAĞIM

 

Hayatta, önemli yol ayrımlarına gelindiğinde, arkadaşlardan fikir almanın da önemli olduğunu ifade eden Baş, "Babamın da söylediği gibi bir tercih yapmam gerekiyordu. Arkadaşlarımla sohbet ederken onlara durumu anlattım. 'Artık, çalışmaya başlamam gerekiyor. Ne yapacağım.' dedim. Onlar, dediler ki 'Oğlum, üniversiteye hazırlan; dershaneye git.' Dedim, 'O, ne. 'Böyle, bir üniversite var. Ona hazırlanıyorsun. Ortam da çok iyi. Müthiş eğlence var, gırgır var' dediler. Hemen akşam soluğu evde aldım. Babama dedim ki 'Baba, ben, üniversiteye hazırlanacağım. Babam, şaşırdı, tabii. 'Allah Allah, bizim çocuk üniversiteye hazırlanacak' diye. Ama 'Tamam, oğlum.' dedi. Allah, kendisinden bin kere Razı olsun. Bana, o zaman, gerçekten bu işin Hakk'ını veren, belki de bugün, dershanecilikteki başarımızın ve eğitimdeki başarımızın temellerini atan bir yapı buldu ve yatılı kaldım, orada."


GELECEĞİMİ, EN İYİ ŞEKİLDE NASIL HAZIRLAYABİLİRİM?

 

Üniversiteyi kazandığı zamanki hislerini de açık yüreklilikle mezuniyet törenine katılanlarla paylaşan Sadık Baş, "Üniversiteyi kazandım. Afyon Kocatepe Üniversitesi… Kazandığımı öğrendiğimde telefon elimden düşmüştü. Çünkü, çok daha iyi bir yer bekliyordum. Bir taşra Üniversitesi beklemiyordum. Ağlamaya başladım. Aslında gitmeyecektim; ama ailem yine yanımda oldu ve ben, gittim, Afyon'a. Bakın, nereden nereye geldik. O yüzden, diyorum ki ders başarısı ya da başarısızlığı, hiçbir zaman, hayatta başarıyı sağlamıyor. Afyon'a gittiğimde, şunu sordum, kendime. Dedim ki 'Ben, burada, nasıl en iyi şekilde geleceğimi hazırlayabilirim?' Birinci Sınıfta,yurtdışına gitmeye karar verdim. Üniversiteyi bitirdim. Sonra, İngiltere'nin en iyi üniversitelerinden bir tanesine kabul edildim. Hayatıma geri dönüp baktığınız zaman, ilkokulda bir doğrunun nereye gittiğini bilmeyen; ortaokulda Sınıfta kalan; 'okumaz' diye, meslek lisesine gönderilen biriydim. Ama sonra, hayata ilerlediğimde, çok önemli bir noktaya geldim." şeklinde konuştu.


NASİHATLERİM, ORJİNAL

 

Konuşmasının sonunda, öğrencilere nasihatler vereceğini söyleyen Aden Koleji kurucusu Sadık Baş, "Ben, çok hızlı bir şekilde nasihatlerimi sıralayacağım. İçinden, istediklerinizi alabilirsiniz. Bir yerden almadım,kendim yazdım. Sadece, sıralamayı karıştırmamak için kağıda bakacağım." dedi.


KENDİNE GÜVEN, HERŞEYDEN ÖNEMLİ

 

Konuşmasında, hayatın, güvenle alakalı bir olgu olduğuna dikkat çeken Sadık Baş, şunları söyledi: "Sevgili arkadaşlar… Kendine güven, her şeyden önemli… Kendinize güvendiğiniz her anda, mutlaka ve mutlaka, imkansızı başarmak için mücadele edebiliyorsunuz. Ders başarısı ve başarısızlığı da belki, sizi, belli yerlerde sıraya dizebilir. Ama önemli olan, hayatın içerisinde, sizin vereceğiniz kararlar. Bunu unutmayın."


AİLENİZE DE VAKİT AYIRIN

 

Yaptığı konuşmada, "Ailenizin dediği her zaman doğru olmayabilir." diyen Baş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama, emin olun; kırkından sonra, anlıyorsunuz, aslında, ailenizin dediği her şeyin doğru olduğunu. Her anınızda, şimdi çok moda, sadece arkadaşlarınızla değil, ailenizle de kardeşinizle de fotoğraf çektirin. Ileride, inanın, çok güzel anılar oluşturuyor."


HİÇBİR ŞEY, İMKANSIZ DEĞİL

 

Öğrencilere, kendilerine güvenmelerini de öğütleyen Sadık Baş, "Kendinize, bir işi başarmak için çok güvenin ve asla, hiçbir şeye 'imkansız' demeyin. Duyduklarınıza inanmayın. Araştırın. Sadece, en yakınınızdakiler, size, bir şeyler söylerse onlara inanın." diye konuştu.


ÖNCE BAŞARILI OLUN

 

Konuşmasında, gençler arasında, zengin olma isteğinin bir moda haline geldiğini söyleyen Sadık Baş, "Zengin olmak için yaptığınız her işte, önce başarılı olun. Zenginlik, inanın ki sonradan, başarının peşinden geliyor." dedi.


DÜRÜSTLÜĞÜNÜZÜ ASLA KAYBETMEYİN

 

Dürüst olmanın çok önemli olduğuna da dikkat çeken Baş, "Dürüstlüğünüzü, hiçbir şey için kaybetmeyin. Size, dürüstlüğünüzü kaybettirecek şeyi kaybetmeyi tercih edin, zorda kaldığınız zaman. Ama, asla ve asla dürüstlüğünüzü kaybetmeyin. Hayatın içerisinde, seçtiğiniz zor yolun, sizi, başarıya ulaştırmakta, aslında, en kolay yol olduğunu da unutmayın. Seçtiğiniz kolay yolun ise herkes tarafından seçileceğini ve sizi, başarıya ulaştırmakta çok zorlayacağını aklınızdan çıkarmayın." diye konuştu.


HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN

 

Mezun olan Aden Koleji Öğrencilerine, hata yapmaktan korkmamalarını söyleyen Sadık Baş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hata yapmaktan asla korkmayın. Ama, aynı hatayı, iki kez yaparsanız, oturun, etraflıca düşünün. Üç kez yaparsanız, o hata, artık, karakteriniz olur ve sizi, farklı ve başarısız noktaya öteler. Hatalarınızdan kesinlikle ders alın."


DOSTLUKLARINIZA SAHİP ÇIKIN

 

Konuşmasında, dost edinmenin önemine de dikkat çeken Sadık Baş, "Dostluklarınıza sahip çıkın. Köklü dostluklar, uzun vadeli dostluklar, ileride, size, başarı sağlayacak çok önemli kapıları açacaktır. Asla dostluklarınızı, ucuz ve sıradan Şeyler için feda etmeyin." şeklinde konuştu.


Yaptığı konuşmada, öğrencilere, ders dışındaki kültürel ve sosyal etkinliklere de vakit ayırmalarını söyleyen Baş, "Dans edin, spor yapın, bir müzik aleti çalın. Bir dili iyi Konuşun. En az altı ay, başka bir ülkede yaşayın." dedi.


DÜNYA LİGİNİ HEDEFLEYİN; AMA BİRİKİMİNİZİ BU ŞEHRE VERİN

 

Öğrencilere, çok çalışmalarını öğütleyen Sadık Baş, şunları söyledi: "Hedefinizde, dünya liginde olmak olsun. Dünya ile rekabet edin; ama ne olur, bu şehre geri dönün. Bütün birikimlerinizi, sizi burada bekleyen ailenize ve bu şehre verin. Okulunuza çok destek verin. Bu okuldan, mezun oluyorsunuz. Siz, bu okulla alakalı her tür tavsiyeyi bize, çok iyi şeyleri dışarıya anlatırsanız, on sene sonra, bu okul, bir Robert Koleji olur ve siz, mezun olmaktan gurur duyarsınız."


ATATÜRK GENÇLİĞİ OLUN; AMA İNANDIĞINIZ DİNİN KİTABINI DA OKUYUN

 

Konuşmasında, "Atatürk Gençliği olun; ama asla İstiklal Marşı'ndan kaçan Atatürk genci olmayın." diyen Baş, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnandığınız dinin kitabını okuyun. Ama, asla, inandığınız dini, bir başkasının size anlatmasına izin vermeyin."


ADAM OLMAK, KRAL OLMAKTAN ÖNEMLİ

 

Aden Koleji kurucusu Sadık Baş, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmasını, "Son olarak, 'Adam olmak', kral olmaktan daha önemlidir. Bunu, asla unutmayın. Sevgiler, saygılar…" diyerek noktaladı.

 

ADEN Anadolu Lisesi Öğrencileri Piramit Salonda gerçekleşen törenin ardından Değirmenaltı mahallesinde bulunan bir restoranta yemek programı düzenlediler.