Siemens Enerji Verimliliği TIR’ı Türkiye’ye geldi

Siemens Enerji Verimliliği TIR’ı Türkiye’ye geldi

Yayınlama: 25.10.2013
293
A+
A-

 

Siemens Enerji Verimliliği TIR’ı Türkiye’ye geldi

 

 

Siemens’in enerji verimliliği uygulamalarını tanıtmak ve bu alandaki bilinci artırmak amacıyla tüm Avrupa’yı dolaşan ‘Enerji Verimliliği TIR’ı Türkiye’ye geldi.

 

Global enerji tüketiminin 2050 yılında iki katına çıkması öngörülüyor ve bu sebeple enerji verimliliğine yönelik uygulamaların önemi her geçen gün artıyor. Enerji kaynaklarının hızla tükeniyor olması, geleceğe yönelik adımların ve enerji verimliliği bilincinin yaygınlaştırılmasını gerekli kılıyor. Siemens’in bu amaçla özel olarak hazırladığı Enerji Verimliliği TIR’ı, Mart 2012’den bu yana tüm Avrupa’yı dolaşıyor. Siemens, bu özel tanıtım aracını 25 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında Türkiye’ye getiriyor. İlk durağı olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde tesis yetkililerinin büyük ilgi gösterdiği Enerji Verimliliği TIR’ı, Çerkezköy sonrasında İstanbul, Ankara, Bursa ve Eskişehir’e uğrayacak.

 

Enerji verimliliğinde yüksek potansiyel var

 

Araştırmalar, endüstri sektörünün, global enerji tüketiminin yüzde 30’undan sorumlu olduğunu gösteriyor. Yine aynı araştırmalar, başta bu sektör olmak üzere enerji maliyetlerinin 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında artacağını aktarıyor. Buna karşılık olarak, bağımsız şirketlerce yapılan bazı çalışmalara göre tasarruf potansiyelinin de en az yüzde 30 olacağı tahmin ediliyor. Siemens Enerji Verimliliği ve Entegre Tesis Yönetimi Satış Yöneticisi Müjde Bakır, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde dile getiriyor: “Endüstriyel otomasyon ve sürücü teknolojileri aracılığıyla sağlanacak global tasarruf potansiyelinin yılda 300 terawatt-saat olduğunu tahmin ediyoruz. Bu miktar, 50 adet, standart tip, kömür yakıtlı enerji üretim santralinin (700 megawatt) yıllık üretim hacmine veya yaklaşık 90 milyon ton karbondioksit salımına denk. Enerji verimliliğinde rol oynamak, sadece global enerji darboğazı ile mücadele etmek değil, aynı zamanda zaman içerisinde kendini amorti eden verimlilik artışlarını da hayata geçirmek anlamına gelir.” Siemens, müşterilerinin maliyetlerini düşürmeleri ve rekabette avantaj sağlamalarına yardımcı olmak için her bir sektöre özgü kilit öncelikleri belirliyor. Yüksek enerji verimliliğine sahip sürücü, motor, yazılım ve otomasyon teknolojilerinden oluşan ürün portföyü sayesinde Siemens, enerji maliyetlerini yüzde 40’a varan oranda azaltmayı başarıyor.

 

Atılması gereken üç adım: “Tanımla, değerlendir, gerçekleştir”

 

Enerji Verimliliği TIR’ının özellikle organize sanayi bölgelerinde duracak olması, bu bölgelerde faaliyet gösteren firmalara yeni bir bakış açısı sağlıyor. Ziyaretçilerine, ekonomik verimlilik ve üretkenliğin çevre dostu endüstriyel üretim ile nasıl entegre edilebileceğini detaylı bir şekilde gösteren TIR’da; monitörler ve canlı tanıtımlar, endüstriyel süreçlerin enerji verimliliğini amaçlayan entegre bir yaklaşımla nasıl optimize edilebileceğini ortaya koyuyor.

 

Siemens’in ürün portföyü, enerji akışlarını şeffaf bir hale getirmede, tasarruf potansiyelini ortaya çıkarmada ve enerji verimliliği yüksek ve ekonomik açıdan sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesi için doğru ürün, sistem, çözüm ve hizmetlerini sunan bir yapıyla şekillendirilmiş durumda. Müşterilerinin enerji yönetimi, enerji planlaması ve enerji tedariki alanlarında enerji operasyonlarını düşük maliyetli ve optimum bir şekilde yönetmelerini sağlayan Siemens, bu amaçlara uygun yazılım ve donanımları, bir tesis ya da sistemin enerji akışlarını kontrol, takip ve analiz ederek, bu sayede akıllı ve verimli enerji yönetimi süreçlerinin temellerini atıyor.

 

Enerji Verimliliği TIR’ı Organize Sanayi Bölgelerinde

 

Siemens’in güçlü yazılım araçları, enerji tasarrufu potansiyelinin ve alınan tedbirlerin sonuçlarının kontrol ve denetim bölümleri ile üst düzey yönetim adına maliyet etkinliğini hesaplayabiliyor. Örneğin, SIMATIC Powerrate ve B.Data yazılımları, kullanıcılara, tesisin herhangi bir yerinde görev yapan yüksek verimli bir motorun veya bir frekans değiştiricinin enerji tasarrufuna bağlı olarak amortisman süresini gösteriyor.

 

Siemens, mevcut enerji tasarrufu potansiyelini tam olarak değerlendirmek için enerji geri kazanımı yapabilen frekans dönüştürücülere de ürün portföyünde yer veriyor. Yeni nesil Sirius anahtarlarının iç enerji kaybı son derece düşük düzeyde olup, kontrol kabini içinde çok daha yüksek bir paketleme yoğunluğuna ulaşılabiliyor ve soğutma için gerekli enerji miktarı azaltılabiliyor. Endüstri sektörü ve enerji sektörü için SIMOTICS ailesi motorlar, Siemens Sürücü Teknolojileri Bölümü tarafından geliştirilen entegre sürücü sistemlerinin önemli bir parçası olma niteliği taşıyor. Alüminyum veya gri pik demir kaplama, yüksek düzeyde verimli 1LE1 motor serisi ise, mevcut tüm endüstriyel uygulamalara hitap ediyor. Örneğin, kısıtlı bir alana sahip bir tesis için gerekli olan çözüm, yüksek kapasiteli motorlarda kendini buluyor. IE2 verimlilik sınıfına ait bu motorlar sayesinde standart bir motorun güç değerine, daha kısa bir şaft yüksekliği ile ulaşmak mümkün hale geliyor. Yüksek enerji verimliliğine sahip, büyük bir tasarruf potansiyelini barındıran SIMOTICS motorlar, aynı zamanda karbondioksit emisyonlarını azaltıyor. Bu özellikleri sayesinde 1LE1 ürün serisi enerji dostu yapısıyla maliyetlerin düşürülmesini sağlıyor.

 

Siemens’in SINUMERIK CtrlEnergyportföyü ise, imalat makinelerinin hizmet ömürleri boyunca enerji verimlilik oranı yüksek bir şekilde nasıl kullanılabileceğini gösteriyor. Bu makineler, şirketten şirkete değişkenlik gösterse de toplam enerji talebinin yüzde 68’inden sorumlu olmalarıyla dikkat çekiyor. Siemens, imalat makinelerinin özel komponentlerini tek tek ve aktif olarak analiz ettikten sonra, makine tasarımı ve kullanımı aşamalarından kısmi veya komple yeniden biçimlendirmeye kadar tüm aşamalarda enerji tüketiminden ciddi oranda nasıl tasarruf edilebileceğini gösteriyor. SINUMERIK kontrol sistemi, makinelerin ön panelleri üzerinde bulunan “Ctrl” ve “E” tuşlarına aynı anda basıldığında enerji tüketimini hızla değerlendiriyor ve makinenin kullanılmadığı anlarda enerji yönetimini etkin bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

 

Siemens Enerji Verimliliği ve Entegre Tesis Yönetimi Satış Yöneticisi Müjde Bakır, enerji verimliliğinin önemini şu şekilde açıklıyor: “Günümüzde enerji verimliliği, endüstri ve altyapı sektörlerinde rekabetçiliğin korunması açısından en önemli itici güç ve aynı zamanda, söz konusu ekonomik ve çevresel hedefleri dengelemek olduğunda en temel belirleyici unsur haline geldi. Türkiye’ye getirdiğimiz Enerji Verimliliği TIR’ı, global enerji darboğazına karşı sürdürdüğümüz başarılı fikir liderliğini destekleyen ve bize, endüstri sektöründeki müşterilerimiz ile diyalog kapılarını açan mobil enerji yetkinliği merkezimizdir.”

 

Enerji Verimliliği TIR’ının Türkiye’deki durakları

 

İlk yola çıktığı Mart 2012’den bu yana Almanya, Avusturya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Belçika, İsviçre, Portekiz ve İtalya’daki önemli sanayi bölgeleri ile tesisleri ziyaret eden Siemens Enerji Verimliliği TIR’ının Türkiye’de 6 farklı durağı bulunuyor. 25 Ekim 2013’te ilk olarak Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ne uğrayan araç, ardından sırasıyla Siemens Gebze Tesisleri, Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Ankara 1.OSB, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi ile Siemens Kartal Tesisleri’nde bulunacak. Araç hakkındaki detaylı bilgilere ve programa siemens.com.tr/ee-roadshow adresinde açılan özel web sitesinden ulaşılabilirken aynı adresten kayıt işlemleri de gerçekleştirilebiliyor.