ŞARKÖY ZEYTİNYAĞINA BÜYÜK İLGİ

ŞARKÖY ZEYTİNYAĞINA BÜYÜK İLGİ

Yayınlama: 07.02.2014
357
A+
A-

 

ŞARKÖY ZEYTİNYAĞINA BÜYÜK İLGİ

 

 

 

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinin meşhur zeytinlerinden üretilen zeytinyağları vatandaşlardan tarafından büyük ilgi görüyor.


 

 

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinin meşhur zeytinlerinden üretilen zeytinyağları vatandaşlardan tarafından büyük ilgi görüyor. Tamamen doğal yollardan üretilen Şarköy zeytin ve zeytinyağları özellikle Trakya Bölgesi'nde kahvaltı ve yemeklerin vazgeçilmezlerinden oldu. 


Şarköy'ün İğdebağları köyünde üreticilik yapan Gani Güler, 25 dekarlık bahçesinde birçok ürün gibi yörede bolca yetişen zeytin ağaçlarının da bulunduğunu belirterek, "Biz sofralarımızda ürettiğimiz ürünleri yeriz. Zeytinin siyah- yeşil her çeşidi, zeytinyağı, üzüm pekmezi, meyvelerin reçelleri, asmanın yapraklarını hazırlar bir yıl boyunca bunları tüketiriz. Bizim ürettiğimiz mamullerin hepsi doğaldır. Özellikle zeytinyağı sofralarımızın olmazsa olmazıdır. Yemeklerimizde bile kendi ürettiğimiz zeytinyağını kullanırız. İçerisinde hiçbir katkı olmaz. Bizim ürettiğimiz doğal zeytinyağları havalar soğuyunca tamamen donar. Bu onun doğal olduğunu gösterir. Rafineri yapılmış zeytinyağlarında zaman zaman bitkisel katkı yağları bulunduğunu görürüz" dedi.


 


Seyyar pazarcılık yaparak ürettikleri ürünleri çevredeki ilçelere sattığını ifade eden Güler, zeytinyağının, zeytin meyvesinin katkısız, tamamen doğal suyu olduğunu söyledi. Zeytin ağacının uzun ömürlü olduğuna dikkat çeken Güler, "Bu ağacın meyvesini ve meyvesinin suyunu tüketenler de rahat bir ömür sürerler. Bize bazen müşterilerimiz sorar 'En iyi zeytinyağı hangisidir' diye, biz de dilimiz döndüğünce rafine edilmemiş olanı en iyisidir deriz. Natürel olarak adlandırılan, zeytin meyvesinin doğal niteliklerini bozmadan elde edilmiş, kendine özgü Tat ve kokuda, oleik asit oranı yüzde 3'ten az olan, gerçek bir meyve suyudur, onun doğal yağıdır" şeklinde konuştu.


 

 

Güler, sağlık için kullanılan yağlara karşı özen gösterilmesi gerektiğini belirterek, yurt dışında yapılan son araştırmalarda zeytinyağının kanser üzerine olumlu etkilerinin etiket üzerinde yazılmasının duyulduğunu belirtti.


 

 

Güler, vatandaşlardan doğal zeytin yağı tüketmelerini isterken, tezgahında satışa sunduğu zeytin yağının kilogramını 10 TL'den sattığını kaydetti.