Dünya Şampiyonu Sporcu, Ailesine Yük Olmamak İçin Çıraklık Yapıyor

2 yıl önce başladığı serbest dalışta katıldığı yarışmalarda ikisi dünya şampiyonluğu olmak üzere, 9 madalya kazanan 17 yaşında ki Milli Sporcu Hamza Varol, ailesine yük olmamak için boş zamanlarında sanayide çıraklık yapıyor.

Dünya Şampiyonu Sporcu, Ailesine Yük Olmamak İçin Çıraklık Yapıyor

Yayınlama: 14.08.2023
5.924
A+
A-

2 yıl önce başladığı serbest dalışta katıldığı yarışmalarda ikisi dünya şampiyonluğu olmak üzere, 9 madalya kazanan 17 yaşında ki Milli Sporcu Hamza Varol, ailesine yük olmamak için boş zamanlarında sanayide çıraklık yapıyor.

Uzun yıllar yüzme branşlarında spor yapan Milli Sporcu Hamza Varol, normal hayatta ki sakinliğini avantaja çevirmek için serbest dalış branşına yönlendi. 2 yıl önce başladığı serbest dalış branşında kısa sürede büyük başarılar elde eden başarılı sporcu, 2 Dünya Şampiyonluğu olmak üzere toplam 9 madalya kazandı. Hamza’nın bu seneki hedefi, Türkiye Şampiyonalarında birinci olarak yeniden dünya şampiyonasında Türkiye’yi temsil etmek. 3 Çocuklu bir ailenin, ortanca evladı 17 yaşında ki Hamza Varol, yaptığı sporun malzemelerinin pahalı olması nedeniyle ailesine yük olmamak için boş zamanlarında sanayide çıraklık yapıyor.  Sabah :08:30’da sanayide ki oto tamirciye gelen Milli Sporcu Hamza Varol, Akşam saat:17:30’da işten çıkarak antrenman yapacağı havuza gidiyor.

ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERİYORUZ

Hamza’nın sanayide ki ustası Faik Yiğit; ‘’Hamza ile abisi, babasının araçlarını bakıma getirdiler. Hamza bu işlere çok meraklı olduğunu, bu işi bana öğretir misiniz dedi öyle başladı hikaye. Biz de olur yardımcı oluruz dedik. Babasının da müsaadesi ile, yanımıza gelmeye başladı. Biz de ona elimizden geldiğince öğretmeye çalışıyoruz. Dünya şampiyonu olduğunu öğrendik. O ayrı bir mutluluk oldu bizim için. Sonra sporunun çok pahalı olduğunu yetişemediğini söyledi. Bizde ona destek olmaya başladık, akşamları biraz erken çıkıyor, antrenmanları oluyor akşam 5 ten sonra. Sabah vaktinde geliyor akşam 5’e kadar çalışıyor.’’ İfadelerini kullandı.

BABAMA YÜK OLMAK İSTEMEDİĞİM İÇİN ÇIRAKLIK YAPIYORUM

3 çocuklu bir ailenin ortanca evlatları olarak Babasına yük olmak istemediğini belirten Hamza Varol; ‘’Pandemiden sonra serbest dalış branşına başlamaya karar verdim. Hem vücuduma olan adapteyi, sakinliğimi bu sporda konuşturabileceğimi düşündüm. Ardından Şampiyonluklardan sonra bu yaz gün içerisinde çok boş kaldığımı fark ettim. Bunu nasıl değerlendirebilirim diye düşündükten sonra Faik ustanın yanına çırak olmaya karar verdim. Bu çıraklığın hikayesi de, hem benim arabalara olan merakım, hem de biz 3 kardeş olduğumuzdan dolayı ve bizim sporumuz çok pahalı olduğundan dolayı babama yük olmak istememem. Ben hem burada çalışarak işi öğreniyorum kendi harçlığımı çıkartıyorum. Sonrasında istediğim ekipmanları yavaş yavaş bu harçlıkla beraber toparlamaya başlayacağım.’’ Dedi.

ZOR AMA ALIŞTIM

Hem çalışıp hem antrenman yapmanın zor olduğunu ama bu koşullara alıştığını belirten Hamza Varol; ‘’Ben sabah 8:30, akşam 17:30’a kadar burada çalışıyorum daha sonra 18:00’da olan antrenmanıma geçiyorum. Tabi zor oluyor ama burada alıştığım zor koşullarda antrenmanda yaptığım performans daha iyi daha etkili oluyor. Vücudumun tamamen yorulduğunu hissedebiliyorum.Aylık değil, haftalık alıyorum o da haftada bin lira civarı oluyor.’’ Şeklinde konuştu.

HEDEF MİLLİ TAKIMA SEÇİLEREK DÜNYA ŞAMPİYONASINA GİTMEK

Hamza Varol; ‘’Türkiye Şampiyonasında bir önceki sene 2 tane Türkiye ikinciliği, 2 tane Türkiye birinciliği almıştım. Ardından milli takıma seçildikten sonra 2 tane Dünya birinciliği, 3 tane dünya ikinciliği almıştım. Ondan sonra bu sene düzenlenen Türkiye Şampiyonasında 1 tane Türkiye ikinciliği, 3 tane Türkiye üçüncülüğü aldıktan sonra A Milli takım barajını geçtim fakat beni milli takıma seçmediler. Hedefim bu sene Türkiye Şampiyonasında birincilikten düşmemek ve tekrardan milli takıma seçilerek Dünya’da da ilk 10 içerisine girebilmek.’’ Diye konuştu.

ANTRENMANLARINA DEVAM EDERSE ÇOK BAŞARILI BİR SPORCU OLACAK

Su Altı Sporları Antrenörü Sertan Aydın,‘’Kulübümüz sporcularından Hamza ile tanıştık, kendisi uzun yıllar yüzme yapmış. Hamza bu başarılı sporcuların içerisinde örnek sporculardan biri Hamza. Kendisi uzun yıllar yüzme yapmış, uzun mesafe yüzmüş, kısa mesafe yüzmüş, yüzmenin bir çok branşını denemiş bir sporcu. Kulübümüze geldiğinde su altı ile ilgili herhangi bir bilgisi yoktu ama kısa sürede düzenli hayat, düzenli antrenman, düzenli ders çalışma ile beraber sporda da başarılı oldu. Kendisi geçen sene hem gençler kategorisinde tahminimce 4 tane dünya şampiyonluğu aldı. Bir çok branşta dünya ikinciliği, üçüncülüğü aldı. Türkiye Şampiyonalarında da böyle. Şuan kulübümüzde kendisi devam ediyor. Yaş itibarı ile artık büyükler kategorisinde. Daha da çok başarılı olacağına inanıyorum Hamza’nın. Ama tabi bizi en çok zorlayan, hem kulüpleri hem de sporcuları zorlayan en büyük sıkıntımız malzeme eksiğimiz. Bu konuda da Hamza elinden geleni yapıyor. Çünkü Su altı sporlarının her malzemesi bu yüzme içinde geçerli. Artık sporun her malzemesi bizim ülkemiz şartlarında bize pahalı gelmeye başladı. Hamza’da antrenmanlarına devam ederse çok başarılı bir sporcu olacağına inanıyorum.’’