enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
18,8286
EURO
20,2714
ALTIN
1.133,92
BIST
4.895,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ
Az Bulutlu
2°C
Tekirdağ
2°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
3°C
Çarşamba Çok Bulutlu
4°C
Perşembe Çok Bulutlu
5°C
Cuma Parçalı Bulutlu
7°C

TSO BAŞKANI GÜNAY DEĞERLENDİRDİ

TSO BAŞKANI GÜNAY DEĞERLENDİRDİ
01.10.2013
A+
A-

 

 

 

TSO Başkanı Cengiz GÜNAY  Tekirdağ’ın 2023 Vizyonunu Değerlendirdi.

 

 


Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz GÜNAY Ajans Tekirdağ.com Tekirdağ’ın 2023 vizyonunu değerlendirdi. 

Tekirdağ’da kısa süre önce internet haberciliği anlamında Tekirdağ’a yeni bir soluk getiren ajanstekirdag.com durmadan çalışmalarına devam ediyor.  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay  Tekirdağ’ın 2023 Vizyonunu, Üreten Kent Tekirdağ’ın ve Tekirdağ’ın İthalat ve İhracat durumunu internet sitemize değerlendirdi.


 

“TEKİRDAĞ TRAKYANIN LOKOMOTİFİ”


 

AjansTekirdag.com’a konuşan Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay  Tekirdağ’ın 2023 Vizyonunu değerlendirdi GÜNAY “Tekirdağ Traya’nın lokomotifi olan bir kent  bu kapsamda Türkiye’de nüfus göç hızı bakımından da ilk sıralarda yer alan bir kent. Tekirdağ’ın kent olarak 2023 vizyonu yaşanılabilir,üreten, komşu illerine kalkınmada pozitif avantaj yaratan ve kişi başı milli geliri ile ilgili 40.000 Dolar gelir hedefi koyan iddialı kentlerden bir tanesi bu kapsamda hem merkezi yönetimle hem de yerel yönetimler ile Tekirdağ Ticaret Sanayi Odası olarak biz fikir güdümlü olarak eş güdümlü çalışıyoruz. Bu kapsamda şehrimizde yaşanan gelişmeler bizim bu söylemiş olduklarımızı açıkça kanıtlıyor.  Zaten ergene havzası çalışma planları kapsamında yeni kurulan ıslah organize sanayimiz mevcut olan OSB’lerimiz yeni liman yatırımlarımız alt yapı ile ilgili duble yollarımız ve demir yollarımız Tekirdağ’ın Türkiye genelinde 81 il içerisinde 2023 vizyonu kapsamında etkin bir il olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Diğer taraftan Tekirdağ dinamik bir il Tekirdağ TSO olarak biz şehrimizin ihtiyaçları neler eksikleri neler onunla ilgili tespitlerimizi de yaptık  Şehrimizi ön plana çıkaran bir sürü alternatifimiz var . Önemli bir tarım kenti, Önemli bir lojistik kent,önemli üretim ve sanayi kenti biz bunları çevreye duyarlı yaşanılabilir sosyal yönü güçlü maneviyatları da ekleyip  kentimizi böyle  büyütmeyi hedefliyoruz.” Dedi.


 


“TEKİRDAĞ TÜRKİYE GENELİ ÖNEMLİ BİR LOJİSTİK KENT”


 

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay Geçtiğimiz günlerde önemli bir ticaret projesi olan BALO Projesi ile ilgili olarak “BALO projesi de bizim Türkiye genelinde Şehrimizin lojistik yönden ne kadar önemli bir kent olduğunu ortaya koyan bir proje. Bu projede ki amaçta batı Anadolu da ki yüklerin Avrupa ya en kısa süre içerisinde en ucuz maliyet ile ulaştırılması ile ilgili yapılmış bir organizasyon burada üretim yapan kentlerimizde ki üreticilerimize mali ve nakli yönden önemli bir avantaj önemli bir zaman kazancı yaratıyor dolayısıyla ülkemizde ki üreticilerin uluslar arası  piyasalarda rekabet gücünü arttıran bir çalışma bu biz bu projeyi Tekirdağ olarak önemsiyoruz. o kapsamda da en son Batı Anadolu dan gelen yüklerin nihai çıkış yeri Tekirdağ. 2023 Vizyonunda Başbakanımızın 500 Milyar dolar ihracat hedefi var bu hedefi yakalayabilmek için üreticilere rekabet gücü sağlayabilecek önemli bir avantaj bu çünkü dünya da artık gider maliyetleri ile ilgili yapılan çalışmalarda lojistik en önemli  enstrümanlardan bir tanesi hem zaman hem de maliyet açısından önemli bir enstrüman dolayısıyla  Balo projesi bu konuda çok önemli.2023 vizyonu ile ilgili yapılan önemli çalışmalardan bir tanesi.” Diyerek BALO Projesini değerlendirdi. 

“HEDEF 10 MİLYAR DOLAR İHRACAT”


 

Tekirdağ’ın 2023 vizyonunu ve  Şuan ki İthalat ve İhracat Durumunu değerlendiren TSO Başkanı Cengiz Günay “İhracat ve İthalat ile ilgili Tekirdağ’ın şuanda 3 Buçuk Milyar dolar civarında  ithalatı var. 700 Milyon civarında da ihracatımız var. Ancak Tekirdağ Türkiye’nin önemli 10 üretici kentinden bir tanesi İhracat ve İthalat rakamlarına baktığımızda  arada ki dengesizliğin  sebebi nedir diye baktığımız zaman Bölgemizde şehrimizde üretim yapan şirketlerin  merkezlerinin İstanbul olduğu çıkıyor ortaya ve ihracat kayıtları da  Tekirdağ’a yansımıyor İstanbul’a yansıyor dolayısıyla İhracat ve İthalat arasında ki yüksek fark bundan kaynaklanıyor. Tekirdağ Büyükşehir oluyor ve Büyükşehir çalışmaları kapsamında  merkezi idareden daha fazla pay alabilmek adına  Şirket merkezlerinin de Tekirdağ gelmesiyle ilgili hem sayın Valimiz hem bizler çalışmalar yapıyoruz. Üretici Şirket merkezlerinin Tekirdağ’a gelmesiyle ilgili  söylemlerde bulunuyoruz. Çünkü Büyükşehir Olduğumuzda bu bize gelir yönünden artı sağlar ve gelirde ki payımız artmış olur. Dolayısıyla üretim yapan Firmalar eğer bizim bölgemizde bizim insanımızın iş gücünden bizim topraklarımız üzerinde bizim yer altı   kaynaklarımızdan istifade ediyorlarsa kazançlarında ki  vergi gelirlerini de bizim şehrimizde yatırarak bizim şehrimize fayda sağlamaları gerekir diye düşünüyoruz. 2023 te Tekirdağ’ın vizyonu ne olmalı Ben  3 Buçuk Milyar Dolar İthalatı olan bir şehrin ^Buçuk Milyar Dolar’da ihracatı olduğuna inanıyorum yaptığımız araştırmalarda  bu rakamlara yakın tespitlerimiz oldu. Tekirdağ bu hızla büyümeye devam ettiği takdir de 2023 yılında Tekirdağ’ın İhracat hedefinin 10 Milyar dolar olabileceğini ön görüyorum ben. Kişi başı milli gelirimizi de 40 bin dolar olarak görebiliriz.” Dedi.


 

“TEKİRDAĞ’LI MALINA MÜLKÜNE SAHİP ÇIKMALI”


 

Son olarak Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Çalışmalarından bahseden Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay “Biz TSO olarak bu kapsamda hem kurumumuza üye firmalarımızın  şirketlerimizin ön görülerini güçlendirmek kuvvetlendirmek için bir dizi çalışmalar ve istatistiki çalışmalarda bulunuyoruz. Bu çalışmalar kapsamında tabi 10 yıl içerisinde Tekirdağ nüfusunun bire bir  artacağını öngörüyoruz. Nüfusun bire bir artması demek bu şehirde ki ticaretin ve ekonomik büyüklüğünde bire bir artması anlamına gelir ama diğer taraftan nüfus yönünde ki göç hızının belki bizim  hedeflerimizden daha yukarı seviyelere gideceği de düşünülebilir. Üyelerimize çeşitli toplantılar bilgilendirme toplantıları yeni çıkan yönetmelikler ve yasalar ile ilgili bilgiler aktarıyoruz. Üyelerimize söylediğimiz en önemli sözlerden bir tanesi şu Yerel firmalarımız bu çalışmalar ve hedefler kapsamında şehrimize dışarıdan ekonomik göçte geleceği için  firmalarımızı  kurumsallaşmaya ve rekabete hazır olmayla ilgili  üyelerimizi hazırlamaya çalışıyoruz bu anlamda önemli  söylemler yapıyoruz. Diğer taraftan şehrimizin sosyal yaşamına ekonomik yaşamına yansıyacağı gibi emlak fiyatlarına da yansıyor. Tekirdağ’da yaşayan insanlara diyoruz ki mümkün olduğunca elinizde bulunan malın mülkün kıymetini bilin eften püften sebepler ile elinizde ki mallarınızı satmayın malınızın kıymetini bilmelidirler ” Dedi.

 

AjansTekirdağ.Com Özel Haber

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.