YASAK İKİYE BÖLDÜ

YASAK İKİYE BÖLDÜ

Yayınlama: 01.01.1970
269
A+
A-

 

ALKOL YASAĞI TEKİRDAĞLILARI İKİYE BÖLDÜ

 

 

 

 

Tekirdağlılar, alkollü içkilerin 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende olarak satışına getirilen yasağı değerlendirdi. Vatandaşların bazıları yasağı haklı bulurken bazıları da yasağa tepki gösterdi.

            Alkollü içkilerin 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende olarak satışına getirilen yasağı Tekirdağlı vatandaşlar değerlendirdi. TBMM Genel Kurulu'nda alkol ile ilgili düzenlemeleri de içeren ‘Torba Kanun’ teklifinin kabul edilmesi Tekirdağlıları ikiye böldü.

Yasağa karşı olduğunu ifade eden emekli bir öğretmen, “İçki yasağını iyi bulmuyorum. İnsanların özgürlüğüne vurulmuş bir darbe olarak görüyorum. Çok tutucu bir hareket bu yasağı doğru bulmuyorum.” dedi.

Yasak olmasına rağmen insanların yasağa rağmen içeceğini ifade eden bir vatandaş ise, “Belli yerlerde yasak olmalı. Kişiden kişiye değişir. Ben kullanmadığım için önemli değil. Yasaklansa bile içen yine içer.” dedi.

Yasağın ideolojik olduğunu iddia eden bir esnaf ise, “İçki yasağına gerek yok. Bu düzenlemedeki amaç içki içip kaza yapanlar değil. Bu kafa yapısı ile alakalı bir durum.” dedi.

Uygulama ile özgürlüklerin kısıtlandığını iddia eden bir kişi, “Bazı yerlerde yasaklanmasını destekliyorum. Ama bu uygulamaya gerek yoktu. İnsanlar hürriyetinin kısıtlandığını düşünüyor.” dedi.

Alkol tükettiğini söyleyen bir bayan ise, “Sosyal olarak içiciyim. Okulların önünde ve 18 yaşından küçüklere satılmasına karşıyım. Kısıtlamalar boyut değiştirirse buna karşıyım. Satıcılar kurallara uysa buna gerek kalmayacaktı. Satıcıların ve halkın bilinçlenmesi lazım. Özgürlükler kısıtlanacaksa hayır diyorum.” dedi.

Uygulamanın siyasi olduğunu iddia eden başka bir Tekirdağlı ise “Siyasi olduğunu düşünüyorum. Doğrusu hükümetin bu dayatmasını ideolojik olarak görüyorum. Özellikle kazaların önüne geçilmesi için daha ciddi yaptırımların yapılması görüşündeyim. Ama özgürlükler kısıtlanacaksa bunların yapılmaması lazım.” dedi.

Uygulamayı mantıklı bulduğunu ifade eden bir kişi ise, “Gayet mantıklı bir uygulama. İçkinin her şeye zararlı olduğunu biliyorum. İçki içip kaza yaparak insanlara zarar verenler var. Gayet bu uygulamayı yerinde buluyorum. Alkolün gerekli, yerde gerekli zamanda tüketilmesi taraftarıyım.” dedi.         

Yasağı değerlendiren bir öğrenci ise, “İçki yasağı bana saçma geldi. İnsanlar özgürdür. Ne yapıp yapmayacağını insanlar biliyor. Bence özgürlükleri kısıtlıyor yasağa karşıyım.” dedi.

Yasağın küçük esnafa zarar vereceğini kaydeden bir esnaf ise, “İnsanlar satışlarını 22:00’dan sonra yapıyor. Bu uygulama küçük esnafı öldürür. Küçük esnaf bu uygulama ile biter.” dedi.