57. Alay Sancak Devir Teslim Töreni Gerçekleşti

57.Alay vefa yürüyüşü etkinlikleri çerçevesinde Sancak Devir teslim ve çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

57. Alay Sancak Devir Teslim Töreni Gerçekleşti

Yayınlama: 22.02.2024
70
A+
A-

57.Alay vefa yürüyüşü etkinlikleri çerçevesinde Sancak Devir teslim ve çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Çanakkale savaşlarında Tekirdağ’da kurularak tarih yazan 57. Alay şehitleri anma etkinlikleri çerçevesinde 57. Alayın sancağını ilk aldığı gün olan 22 Şubat tarihi nedeniyle sembolik sancak devir teslim ve çelenk sunma töreni düzenlendi. Tekirdağ Valiliği önünde bulunan Atatürk anıtı önünde düzenlenen tören Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Daha sonra çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Çelenk sunma töreni sonrasında konuşan 26. 27. Ve 57. Alayları Yaşatma ve Araştırma Gönüllüleri Derneği Başkanı Hikmet Yılmaz ;‘’Sancak teslim törenimizin 13. Gerçekleştirmekteyiz. Bildiğiniz gibi 1915 22 Şubat tarihinde, 22 günlük Tekirdağ serüveninin son hazırlıklarını bitirerek 19. Fırkaya ve 19. Fırka içerisinde kendi elleriyle yetiştirdiği, bilgisiyle donattığı, 57. Alaya bugün sancağını teslim ediyor Mustafa Kemal. Bugün bu sancak Filistin’de dahi yere düşmüyor, sancaktarımız Filistin’de şehit olacağını anladığı anda bir ağaç dalına sancağı asarak ruhunu teslim ediyor. Biz öyle bir alayın bugün sembolik yürüyüşçüleriyiz. Bugün o destanın aktarılması için, çocuklarımıza, öğrencilerimize, gelecek kuşaklara miras bırakmak için sizlerle her yıl 57. Alay adına 5 tane etkinlik düzenliyoruz. Düzenlemeye de devam edeceğiz.’’ Dedi.

Konuşmaların ardından, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, sembolik 57. Alay Sancağını, dernek başkanı Hikmet Yılmaz’a taktim etti.

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Gaziler, 26. 27. ve 57. Alayları Yaşatma ve Araştırma Gönüllüleri Derneği Başkanı Hikmet Yılmaz, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar ve dernek üyeleri katıldı.

Kaynak: Ajans Tekirdağ