Yıldırım 2019 Tatbikatı Başladı

Yıldırım 2019 Tatbikatı Başladı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 30.09.2019
527
A+
A-

Tekirdağ 8. Mekanize Tugay komutanlığı organizesinde yapılan YILDIRIM 2019 Seferberlik tatbikatı Orgeneral Doğu Aktulga kışlasında gerçekleştirildi. Tatbikat, Seferberlik sisteminin işleyişi barış zamanından itibaren tüm yönleriyle deneyerek muhtemel aksaklıkları barış zamanında gerçekçi olarak tespit edebilmek maksadıyla 11 Eylül 2018 tarihli Cumhurbaşkanı kararı gereğince uygulamaya konulan Yıldırım 2019 Seferberlik tatbikatı Tekirdağ’da icra edildi.

Bin 24 yedek personelin katılımıyla 23 Eylül 2019 tarihinde başlayan ve 4 Ekim 2019 tarihine kadar sürecek olan 12 günlük tatbikatın basına açık bölümünde brifing veren 2. Kolordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Piyade Kurmay Albay Cavit Tütüncü, tatbikatın maksadı ve hedefinin yanı sıra icra şekilleri hakkında bilgiler aktardı. Tütüncü, ” Seferberliğe katılan yedek personelimize Oryabtasyon eğitimi, terbiye ve ihtisas eğitimleri ile muharebe düzenleri eğitimi, envantere yeni giren silah sistemlerinin tanıtımı ve atışları yaptırılmaktadır. Eğitim faaliyetleri, icra edilecek arazi tatbikatları ile tamamlanacaktır. Seferberliğe dahil edilen araçların ise kadro görevlerine uyumu kontrol edilecek ve envanterde bulunan malzemelerin yüklenimi yapılacaktır. ” dedi.

Seferberlik ve savaş hallerinde devletin bütün güç ve kaynaklarının barış durumundan seferberlik ve savaş durumuna en çabuk ve en etkin biçimde geçmesini sağlayacak hazırlıkların barıştan itibaren yapılmasının sağlanması, gerçek kişilerle kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının personel mal ve hizmetlerine kanunlarda gösterilen sınırlar içinde ve titizlikle belirtilen esaslar dahilinde yükümlülüklerinin uygulanmasının denetlenmesi maksadıyla Beşiktepe Kışlası’nda icra edilen Yıldırım 2019 Seferberlik Tatbikatı kapsamında 63 subay 188 astsubay, 352 umzan erbaş, 21 erbaş ve er olmak üzere toplam bin 24 yedek personel katıldı.

Mal ve hizmet seferberliği kapsamında Cumhurbaşkanı kararına istinaden 11 kamu kurum ve kuruluşu ile 7 özel kuruluşun da kayıldığı seferberlik tatbikatında 293 araç yer aldı. Tatbikatın 4 buçuk milyon liralık bir bedele mal olduğu da kaydedildi. Tatbikatın basına açık bölümünde silah sergisi de yapıldı. Askeri araçların sergilendiği bölümde milli piyade tüfeğinin de tanımı yapıldı.Tatbikat kapsamında silah eğitimine de tabi tutulan yükümlülere atış talimi de yaptırıldı.

REKLAM ALANI