EYÜP YİĞİTER’DEN SELAM VAR

EYÜP YİĞİTER’DEN SELAM VAR

Yayınlama: 01.01.1970
405
A+
A-

 

EYÜP YİĞİTER’DEN SELAM VARTekirdağ kamuoyunu bir süre meşgul eden belediye operasyonunda henüz iddianame yazılmadı. Ama biz bu süre zarfında bazı gazeteci arkadaşlarla birlikte belediye başkan yardımcısı Eyüp Yiğiter’e ve Trakya Tem şirketi ortağı Salih Tekin’e insani bir ziyaret gerçekleştirdik. İhlas Haber Ajansı Muhabiri ben ve Doğan Haber Ajansı Muhabiri Ruhan Yalçın arkadaşımla birlikte cumhuriyet savcısı Hasan Çakıcı beyden aldığımız izinle cezaevine gittik.


Film ve dizilerden gördüğümüz cezaevi görüntülerinin yerlerinde yeller esiyor. İlk bakışta yeni yapılan T Tipi cezaevi modern görüntüsüyle dikkatimizi çekiyor. Herşey elektronik. Son sistem teknoloji ürünü cihazlara göz bebeklerimizi gösterip kapılardan öyle geçiyoruz. Her taraf ter temiz.  Genç ve nazik infaz memurları ziyarete gelenlere gayet kibar bir şekilde davranıyor, hanım efendi, beyefendi diye hitap ediyorlar.


Kısa bir beklemenin ardından önce Eyüp Yiğiter’le cam arkasından telefonla görüştük. Güler yüzü ile cam arkasından telefonla görüştüğüm Yiğiter’i gayet şenşakrak buldum.  Baya bir zayıflamıştı. Spor yaptığını ve kilo verdiğini söyledi. Yeni traş olmuştu.   


Herşeyden önce Tekirdağspor’u sordu. Sporla pek aram yok ama bildiğim kadarıyla anlattım.

Çalışma arkadaşlarına biraz kırgın olsa da herkese selamlarını söyledi. Süreçte anladığım kadarıyla bazı insanlara biraz kırılmış. Anladığım kadarıyla çalışma arkadaşlarının desteğini görememiş. İçeri girmesinden sonra yerine atama yapılmasına ise içerlemiş gibi görünüyor. 2 Başkan yardımcısına kızgın ve kırgın. Yiğiter’in Adem Dalgıç’a saygısı sonsuz olarak gördüm. Desteğini sürekli hissettiğini söylüyor.


Delilsiz ispatsız boş yere cezaevinde yattığını söylüyor.  İddianeme yazılmadığı için neyle suçladıklarını bilmediklerini ifade eden Yiğiter, “Suçumuz telefonda insanları çay içmeye çağırmakmış” diyor. Üzerine basa basa suçsuz olduğunu en yakın sürede dışarıda olacağını belirtiyor.


İlk mahkemede çıkıp belediyedeki görevine döneceğini söyledi. Görünen o ki Eyüp bey içeride ismini şuan veremeyeceğim birilerine bilenmiş gibi görünüyor. Tekirdağ Belediyesi’ndeki ve Tekirdağspor’daki görevlerine döneceğini yineliyor. Anladığım kadarıyla arkasından dolap çevirenleri hesap soracak gibi…


İlk işinin de gazeteci arkadaşlarıyla balık yemek olduğunu sözlerine ekledi. Tabi Eyüp bey içeriden dışarıyı merak ediyor. Yerel gündemi sordu. Bizde dilimizin döndüğü kadar anlattık.


Her cümlesinde “ben Tekirdağ’ın çocuğum, Tekirdağ için varım, ben yanlış bir iş yapmadım.” diyor. İnsani tarafıyla tanıdığımız Yiğiter gayet içten ve samimiydi. Kırgınlıkları olsa da sevenlerini çok özlemiş belli.


Festival çalışmaları, Tekirdağspor, ticaret odası seçimleri derken bize ayrılan süre doldu. Eyüp beyin tüm gazeteci arkadaşlara ayrı ayrı selamları vardı.


Yiğiter’le görüşmem sonunda bir 5 dakikada da Salih Tekin ile görüşme fırsatı buldum. Biraz gergin görsem de salih abinin de genel olarak durumu iyiydi. Oda Eyüp bey gibi dışarıyı merak ediyordu. Ticaret odasına Cengiz Günay’ın seçilmesine sevindiğini söyledi.

Emniyetteki ve savcılıktaki ifadelerinde kimseye rüşvet verdiğini söylemediğini kaydetti. Açık açık kimseyi satmadığını söyleyen Tekin, suç sayılacak hiçbir hareket içine de girmediğini belirtti.


Eyüp Yiğiter ve Haldun Güler’in suçsuz yere içeride olduğunu kaydetti. Tekin, ilk mahkemeye kalmadan dışarıya çıkacaklarını kaydediyor. İddianemenin bir hafta içinde biteceğini aktaran Tekin, iddianeme açıklandıktan sonra avukatların tutukluluklarına itiraz edeceğini söyledi. Tekin, ,ddianame açıklanmasının ardından serbest kalacakları görüşünde.


Öküz altına buzağı arayacak arkadaşlarımız olacaktır. Başta söylediğim gibi insani bir ziyaretti. Bundan ötesi yok. Bu kişiler tutuklandığında da biz adliye önünde çekimimizi yaparak haberimizi yapmıştık.