YEREL GAZETELERİ PTT DAĞITACAK..

YEREL GAZETELERİ PTT DAĞITACAK..

Yayınlama: 25.09.2013
247
A+
A-

 

 

PİLOT BÖLGE TEKİRDAĞ

 

Pilot bölge seçilen Tekirdağ’da Basın İlan Kurumu (BİK) ve PTT arasında imzalanacak protokolle yerel gazeteler, PTT aracılığı şu anki maliyetlerinin yarı fiyatına kısa zamanda abonelere ulaştırılacak.


Basın İlan Kurumu yerel gazetelerin dağıtımında yeni dönem başlatıyor. BİK ve PTT arasında imzalanacak protokolle yerel gazeteleri yarı maliyetle ve ulusal gazeteler gibi zamanında abonelere ulaştırılması amaçlanıyor.


Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, pilot olarak seçilen Tekirdağ’da yerel gazetecilerle bir araya geldi. Valilik toplantı salonunda toplantıya BİK Tekirdağ Şube Başkanı Mustafa Canbey, Trakya Gazeteciler Birliği Derneği Başkanı Naci Akyazı, yerel gazete temsilcileri ve gazeteciler katıldı.PTT ile Kasım ayı içinde yerel gazete dağıtım protokolü imzalayacaklarını kaydeden Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, “PTT ile Basın İlan Kurumu arasında yapılacak gazete dağıtım protokolü öncesinde Tekirdağ’a toplantı yapmak üzere geldik. Pilot olarak seçilen Tekirdağ’da ekim ayı boyunca gazetelerin PTT marifeti ile dağıtımı sağlanacak. Burada çıkan aksaklıklara göre PTT ile yapacağımız protokolde iyileştirme yapacağız. Amaç gazetelerin sabah postaneye verilerek postanedeki memurlar aracılığı ile abone şeklinde dağıtılmasını sağlamak. Gazetelerin dağıtımını yaparken en uygun fiyatla bunu sağlamayı amaçlıyoruz. Burada yapacağımız iyileştirme ve mevzuatta yapılacak değişiklerle gazetelerin dağıtımını PTT aracılığı yapacağız. Pilot olarak Tekirdağ’ı seçtik. Tekirdağ’da gazetelerin büyük bir çoğunluğu PTT aracılığı ile dağıtılıyor. Çıkacak sorunların en iyi çözümünün burada olacağını düşündük.” dedi.Pilot uygulamadaki çıkan aksaklıklarının ortaya çıkarılarak protokolde değişiklik yapacaklarını kaydeden Elçin, “Konya ve Rize’de de pilot bölge uygulamasına başlayacağız. Çıkan aksaklıkları protokolde çözerek yerel gazeteleri ekonomik ve zamanında abonelere ulaştıracağız. Genel amacı bu. Ekim ayı içinde veya en geç kasım ayında bu protokolü imzalayarak yürürlüğe koyacağız. Bu çerçevede fiyatlarda da yarı yarıya indirim sağlandı.” dedi.


Gazetelerin saat 12:00’ye kadar abonelere ulaştırılmasını amaçladıklarını belirten Elçin, “Gece dağıtımı söz konusu olmayacak. PTT mesai saatleri içinde dağıtım yapacak. Postaneye saat 8:30’da verilecek gazeteler hemen dağıtılmaya başlanacak. Belki 9’da belki 10’da gazeteler abonelere ulaşacak. Burada amaç gazetelerin aynı gün içerisinde öğleye kadar abonelere ulaştırmak.” dedi.