Varan; ‘Kentsel Dönüşüm Rafa mı ? Kalktı’

Deva Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ozan Varan Deprem Sonrası Verilen Sözleri Hatırlattı

Varan; ‘Kentsel Dönüşüm Rafa mı ? Kalktı’

Yayınlama: 15.01.2024
42
A+
A-

Deva Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ozan Varan Deprem Sonrası Verilen Sözleri Hatırlattı

Deva Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ozan Varan, geçtiğimiz yıl yaşadığımız deprem sonrası Süleymanpaşa Belediyesi ile Namık Kemal Üniversitesi işbirliğinde yapılacağı açıklanan ancak sonrasında hiçbir bilgi paylaşılmayan Süleymanpaşa’nın yapı stoku araştırmasını gündeme getirdi.

“1 SENE GEÇTİ TIK YOK!”

Yapı stokunun belirlenmesinin ardında kentsel dönüşümün de başlayacağının müjdelendiğini hatırlatan Ozan Varan; “Geçmiş dönem Süleymanpaşa Ak Parti Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ile Namık Kemal Üniversitesi rektörü Mümin Şahin, 6 Şubatta meydana gelen deprem felaketinin hemen ardından birlikte bir basın açıklaması yaparak Süleymanpaşa ilçesindeki riskli alanların yapı stokunun mevcut durumunun ortaya çıkarılacağı ve buna bağlı kentsel dönüşüm faaliyetlerinin derhal başlayacağını açıklamıştı. Fakat bu açıklama üzerinden yaklaşık 1 sene geçmesine rağmen, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hiçbir aksiyonun alınmadığı, yapılan açıklamada verilen taahhütlerin yerine getirilmediği ve vatandaşların umutla beklediği hiçbir adımın atılmadığı görülmektedir. Bu sürecin başlanacağı açıklaması ile İlk etapta yapılması gereken, bölgedeki yapı stokunun ortaya çıkarılması, riskli alanların, riskli bölgelerin, bu bölgelerde yer alan mevcut yapıların bulunduğu alanlarda zemin etüt çalışmalarının ve mevcut yapıların beton/demir kalite testlerinin yapılması adına atılan somut bir adım görülmemiş olup konuya dair herhangi bir girişimde bulunulup bulunulmadığı da merak konusudur.” dedi.

“CÜNEYT YÜKSEL’İN İSTİFASI İLE PROJE RAFA MI KALDIRILDI?”

Projenin Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in istifa etmesinin ardından hiç dile getirilmediğini vurgulayan Deva Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ozan Varan; “Yoksa eski Ak Parti Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel döneminde depremden hemen sonra yapılan bu doğru girişime istinaden atılacak adımlar Cüneyt Yüksel’in görevden istifa etmesiyle rafa mı kaldırılmıştır? Hem bizler hem de vatandaşlarımız bu soruların cevabını merak etmektedir ve bu soruların cevaplarının verilmesinin de kamusal bir görev olduğu unutulmamalıdır.” diye konuştu.

“BU YAPILARIN BÜYÜK RİSK TAŞIDIĞI DA GÖRÜNEN BİR GERÇEKTİR”

Süleymanpaşa’da olası deprem yönünden büyük bir risk taşıdığını belirten Varan; “Merkez ilçemiz, topografyası ve denize sıfır konumuyla jeolojik açıdan farklı durumlar sunmaktadır. Marmara denizi altından geçen Kuzey Anadolu fay hattına olan en yakın (yaklaşık 20km) güney kesimi denize yakın konumdaki alanlar sıvılaşma riski altındadır. Yine daha kuzeye doğru bazı alanlarda topografyaya bağlı heyelan riski taşıyan alanlar mevcuttur. Birçok bölgede dere kenarı ve heyelan riski taşıyan alanlarda yapılaşmalar bulunmakla bu yapıların büyük risk taşıdığı da görünen bir gerçektir. Bu kapsamda tüm ilçede tam bir mikro bölgeleme çalışması yapılmış mıdır? Yerleşime uygunluk haritası düzenlenmiş midir? “ sorularını sordu.

“BÜYÜK BİR FELAKETLE KARŞILAŞACAĞIMIZI DA BİLİYORUZ”

Başkan Varan; “Ertuğrul Mahallesi, Yavuz Mahallesi, Zafer Mahallesi, Ortacami Mahallesi, Çınarlı Mahallesi,  gibi Süleymanpaşa nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan eski yerleşimli mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımız, nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu bilmemektedir. Bildiğimiz kadarıyla bu bölgedeki yapı stoku en az 50 yıllıktır. Bu stok 1999 yılındaki Gölcük depremini yaşamış ve beklenen Büyük Marmara Depremi Kuzey Anadolu Fay Hattının batı kısmına, yani şehrimizin güneyindeki segmente denk gelmektedir. Bu durum göz önüne alındığında, bu yaşlı yapıların maalesef 2. bir büyük deprem dalgasını karşılayamayacağını ve büyük bir felaketle karşılaşacağımızı da biliyoruz. Bu tehlikeyi ortaya çıkartmak vatandaşa anlatmak ve gereken tüm önlemleri almak bilim kurullarıyla beraber yerel ve genel yönetimlerin görevidir.” diyerek olası depremde yaşanacak durumların altını çizdi.

“YETKİLİLERDEN KAMUOYU AÇIKLAMASI BEKLENMEKTEDİR”

Yaklaşık 1 yıldır deprem gerçeğine karşı hiçbir adım atılmadığına dikkat çeken Deva Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ozan Varan; “Maalesef geçen 1 sene içinde bu konuyla ilgili herhangi bir aksiyon alınmamış ve olumlu bir girişim yapılmamıştır. Yerinde dönüşüm ya da taşımalı dönüşüm bu şehrin en önemli önceliklerinden biridir. Bu dönüşüm sağlanırken de planlamaların mülk sahiplerini mağdur etmeden yapılması, yaşlı yapıların ortaya çıkarılması, kentsel dönüşüm planlamalarıyla şehrin gençleştirilmesi ve sağlamlaştırılması çok önemlidir. Tüm bu nedenlerle, yetkililerden varsa alınan ve alınacak olan aksiyonlar ile ilgili kamuoyu açıklaması beklenmektedir.” ifadelerini kullandı.