enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
12,6306
EURO
14,2880
ALTIN
729,73
BIST
1.786
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ
Kuvvetli Sağanak
20°C
Tekirdağ
20°C
Kuvvetli Sağanak
Salı Yağışlı
14°C
Çarşamba Çok Bulutlu
13°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
15°C
Cuma Sağanak Yağışlı
17°C

USULSÜZ HİSSE SATIŞLARINA DİKKAT!

USULSÜZ HİSSE SATIŞLARINA DİKKAT!
REKLAM ALANI
14.10.2019
A+
A-

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, tarımsal arazilerin, arsa vasıflı arazi şeklinde gösterilerek yapılan usulsüz hisse satışlarına karşı vatandaşları uyardı.

İlçe sınırlarında arsa niteliği taşımayan tarımsal araziler içerisinde hisse satışları yapılmasına yönelik uygulamalar ile vatandaşların kandırıldığına dair şifai şikâyetler üzerine açıklama yapma ihtiyacı duyduğunu belirten Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, arsa niteliği bulunmayan arazilerin alım-satımları ile ilgili uyarılarda bulundu.

Sarıkurt, ilçe sınırlarında Seymen, Önerler, Sarılar ve Şahpaz mahallelerinde tarla vasıflı araziler üzerinde hukuki dayanakları bulunmayan resmi makamlarca onaydan ve hiçbir işlemden geçmemiş tapularda değişik metrekarelere isabet eden hisselerin tacirler tarafından çizilmiş şekiller üzerinden arsa vasıflı arazilermiş gibi satışları yapıldığının vatandaştan gelen bilgilere istinaden öğrenildiğini kaydetti.


Açıklamasında, “Tarımsal arazi niteliğindeki çok hisseli bu taşınmazlar üzerinde sanki arsa niteliği kazandırılmış gibi, sanki üzerlerine bina yapılabilecekmiş gibi yüzyıla yakın bir süredir onlarca hissedarın maliki olduğu bu taşınmazların hisseleri satılmaktadır” ifadelerini kullanan Sarıkurt, bir arazinin arsa niteliği taşıyabilmesi için öncelikle imar planları içerisinde yapılaşmaya uygun bir vasıfta yer alması gerektiğine dikkat çekti.

Bunun için de 3194 sayılı İmar Kanunu, ilgili mevzuat hükümleri ve imar planı plan notları gereğince bölünme şartlarına göre ifraz (bölünme) işlemi encümen kararı ve Kadastro Müdürlüğünün onayına istinaden Tapu Müdürlüğünde yapılan işlemler ile tamamlanması gerektiğini ifade eden Sarıkurt, vatandaşlardan değişik miktarlarda peşinat alınarak bu peşinatla birlikte imzalatılan senetlere istinaden vatandaşların borçlandırıldığını dile getirdi.

“VATANDAŞLARIMIZIN MAĞDUR OLMASINI İSTEMİYORUZ”

 Bazı bölgelerde tapu devri yapılamadığı ancak bazı bölgelerde ise tapularda hisse devri yapılabildiği beyanlarında bulunulduğunu aktaran Sarıkurt, şunları kaydetti: “Kanuna Aykırı Uygulamalara İşlem Yapılıyor. Son zamanlarda vatandaşlardan gelen başvurular ile tarım arazilerinin veya plan içerisinde olmakla beraber parselasyon işlemi henüz gerçekleşmemiş taşınmazların da özel parselasyon planına dayalı olarak arsa görünümü verilerek hisse satışı veya birkaç parçaya bölünerek hisseli olarak satışlarının yapılmak istendiği konularında şikâyetler iletilmiş ve bu yönde belediyemiz ekiplerince yapılan inceleme neticesinde yerinde tespitlerde bulunmuş ve kanuna aykırı uygulamalar ile ilgili olarak işlemler yapmıştır. Konu ile alakalı olarak internet sitelerinde ve sosyal medyada benzer nitelikli taşınmaz satışı ilanlarının da çokça yer aldığı gözlemlenmiştir. Anayasanın 35. Maddesi ile güvence altına alınan mülkiyet hakkı, T.C. vatandaşlarının mülkiyet edinmesini ve bunlar üzerinde tasarruflarını özgürce kullanmalarını sağlamakla birlikte, bu hakların ancak kamu yararı ile birlikte kısıtlanabileceğini de hükme bağlamıştır. Ancak vatandaşlarımızın mülkiyet edinirken edinilen mülkiyetin satıcılar tarafından söylendiği vasıfta olmaması (arsa edindiğini düşünürken tarlada hisse sahibi olması gibi) yani imar planı varmış gibi gösterilip hisseli olarak satışı yapılan tarım arazilerinin arsa görünümü ile satılması taşınmazın özgürce kullanılmasını engellemektedir. Bu tür olaylar neticesinde kurumumuza yaptıkları başvurularda, yıllarca damla damla yaptıkları birikimlerinin bir hayal uğruna gözlerini kırpmadan düşünmeden harcamaları yolunda satış vaatlerini süsleyerek kandırıldıklarını belirtmişlerdir. Burada kurumumuzca yapılmak istenen vatandaşlarımızın mülkiyet edinmelerini veya satışını engellemek değil, alan ve satan kişinin vasfın doğru tariflendiği şekilde bu işlemi gerçekleştirmesini sağlamak, gelecek hayalleri ile ileriye dönük yapılanma amacıyla arsa sahibi olmayı isteyen vatandaşlarımızın mağdur olarak yılların birikimini boşa heba etmelerini engellemektir. Hisseli satışlar neticesinde vatandaşlarımızın mağdur olmaması için idaremizin İnternet sitesinde ve yerel gazetelerde Başkan Yardımcımız Oktay Çolpan daha önce de bilgilendirme yapmış, konuya dikkat çekmişti. Konu ile ilgili gerekli hassasiyetin gösterilmesi hisseli satışlarda vatandaşın bilgilendirilmesi ve mağduriyetin önüne geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınması büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple vatandaşlarımızın, mağdur olmaması için alacakları hisse veya taşınmaz hakkında belediyemizin ilgili müdürlüklerinden gerekli bilgilendirmeleri almalarını rica ediyorum”

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.