EVDE EĞİTİM VERİLECEK

EVDE EĞİTİM VERİLECEK

Yayınlama: 25.12.2013
232
A+
A-

 

 

Davut ve Umut kardeşlere müjdeli haber

 

 

Tekirdağ’da yaşayan Umut ve Davut kardeşlerin Epidermolysis Bullosa (EB) denilen genetik cilt hastalığına yakalanmasıyla devam eden tedavi süreci sürüyor. Hastalıkları nedeni ile hareket kısıtlılığı yaşayan kardeşler eğitimlerini yapamıyordu. Kardeşleri evlerinde ziyaret eden İl Sağlık müdürlüğü yetkilileri, Davut ve Umut’un eğitimlerini evlerinde devam edecekleri müjdesini verdi.
İl Sağlık  Müdürlüğü ekipleri Epidermolysis Bullosa (EB)  Deri dökülmesi hastası 2 kardeşe Yaptıkları ev ziyaretinde aileye 2 adet havalı yatak  ve medikal malzemeler götürdü. Evde yapılan muayenede, 9 yaşındaki Umut AYDIN’ın el parmaklarında hareket kısıtlılığı saptadılar. İl sağlık müdürü Yavuz Akbulut, Umut’un parmaklarında oluşan hareket kısıtlığının kamu ve üniversite hastanesinde görevli hekimler koordinasyonunda tedavi edileceğini belirtti.EĞİTİMLERİ EVDE DEVAM EDECEKMilyonda bir görülen Epidermolysis Bullosa (EB)  deri dökülmesi hastalığı nedeni ile uzun süredir okula gidemeyen Umut AYDIN’ı evde ziyaret eden Sağlık müdürü Yavuz Akbulut ve sağlık müdürlüğü ekipleri, Aydın kardeşlerin okul durumu ile ilgili olarak Rehberlik Araştırma Merkezi ile görüşmeler yaptıklarını , sağlık raporu ve ailenin Rehberlik Araştırma Merkezine dilekçe ile müracaatı neticesinde eğitimin evde devam edeceği müjdesini verdiler.
Van’dan iş bulmak için 10 yıl önce Tekirdağ'a göç eden Ferit ve Hamide Aydın'ın 7 çocuğundan 9 yaşındaki Umut ve 4 yaşındaki Davut, Epidermolysis Bullosa (EB) denilen genetik cilt hastalığına yakalandı. Umut ve Davut kardeşlerin dramı basında yer alması ile aileye bir çok yerden yardım gelmişti. Sağlık Bakanlığının talimatı ile bir sürede Okmeydanı Eğitim ve Araştırma hastanesinde tedavi gören Kardeşleri, Gülben Ergen ziyaret ederek yardımlarda bulunmuştu.