İFTAR YEMEĞİ ARDINDAN ŞARAP İKRAMI

İFTAR YEMEĞİ ARDINDAN ŞARAP İKRAMI

Yayınlama: 17.07.2013
270
A+
A-

 

İFTAR YEMEĞİ SONRASI ŞARAP İKRAMI

 

Tekirdağ Ticaret ve sanayi odası tarafından sürdürülen ve Avrupa birliği ’den hibe almaya hak kazanan “ Tekirdağ şarap kümelenmesi” projesi kapsamında iftar saatinde düzenlenen yemekli basın toplantısına Ticaret ve Sanayi odası meclis üyeleri, Tekirdağ’daki üzüm yetiştiricileri ve şarap üreticileri, İspanya’nın Castellon kenti Ticaret ve Sanayi odası dış ticaret uzmanı ve projeye direktörlük yapan , Nela Gomez Villaloga ve  beraberindeki heyet katıldı. Buraya kadar her şey normal.

 

Tekirdağ Ticaret ve sanayi odası tarafından sürdürülen AB’den hibe almaya hak kazanan, “Wine Cluster in Tekirdağ” projesi kapsamında daha önce Tekirdağ Ticaret ve Sanayi odası heyetini İspanya’da ağırlayan,  Castellon Ticaret ve sanayi odası dış ticaret uzmanı, Nela Gomez Villaloga, ve beraberindeki heyet Tekirdağ’a gelerek Tekirdağlı şarap üreticileri ile beraber Tekirdağ’da şarap kümelemesi adlı proje hakkında çalışmalar yaptılar. Konu ile alakalı birde yemekli basın toplantısı düzenleyen Tekirdağ Ticaret ve Sanayi odası, yabancı konukları ve üyeleri ile beraber yemek için seçilen Restorana geldiler. İftar yemeğinin yenmesinin ardından, Yabancı konuklar Tekirdağ’da üretilen şaraplardan tatmak istediler. Bu talep üzerine Şarap Üreticilerinin getirdiği şaraplar yabancı konuklara servis edildi. Ramazan ayı içerisinde olunması sebebi ile yemekte bulunan bazı meclis üyeleri bu duruma tepki gösterdi. Yemekte bulunan bazı yerli şarap üreticileri de ramazan ayı olmasına rağmen şarapların tadına baktı.

 

GÜNAY TAKVİMİ BİZ BELİRLEMEDİK

 

Ramazan ayı olması sebebi ile yemekte yabancı konuklar ve bazı şarap üreticilerinin, iftar sofrasında şarap içmeleri ile alakalı görüşüne başvurduğumuz Tekirdağ Ticaret ve Sanayi odası başkanı Cengiz Günay; Gördüğünüz gibi ben ve yönetimdeki arkadaşlarımız şarap içmedik, Ayrıca bu organizasyonun takvimini biz belirlemedik, Bizi proje kapsamında heyet olarak daha önceki aylarda İspanya’da ağırladılar ama onların hangi tarihte Tekirdağ’a gelecekleri belli değildi. Şu anda geldiler buda ramazan ayına denk geldi dedi.

 

Düzenlenen yemeğin aslında iftar yemeği olmadığını söyleyen Günay;  Ben ve bir çok arkadaşım oruç tuttuğumuz için yemeğin bu saate alınmasını uygun bulduk. Ancak yabancı konuklarımız kendi inançları gereği şarap içmekte sakınca görmüyorlar. Ben kendilerine bu konuda bilgi verdim uyarıda bulundum. Ancak onlar bunun büyük bir proje olduğunu ve kendilerinin Yerli üretim şarapları beraberindeki heyet’e tattırmak istediklerini söylemesi üzerine müdahale edemedik diye konuştu.