12 SAATLİK KESİNTİYE ESNAF TEPKİLİ

12 SAATLİK KESİNTİYE ESNAF TEPKİLİ

Yayınlama: 23.06.2013
340
A+
A-

 

 

12 SAATLİK ELEKRİK KESİNTİSİ ESNAFI ÇİLEDEN ÇIKARDI

 

Trakya'nın tek mavi bayraklı ilçesi olan Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde hafta sonu yapılan 12 saatlik elektrik kesintisi esnaf ve turistlerin tepkisine neden oldu.

İstanbul'a yakınlığı ile tatilcilerin gözde yerleri arasında yer alan Şarköy'de, TREDAŞ yaptığı duyuru ile Malkara Trafo Merkezi'ndeki bakım onarım çalışması nedeniyle ilçe merkezi, Mürefte, Hoşköy beldeleri ile 26 köyde sabah 06.00'dan akşam saat 17.00'ye kadar elektrik kesintisi yapılacağını açıkladı. Hava sıcaklığının 32 dereceyi bulması ile kumsallarda yoğunluğun yaşandığı Şarköy genelindeki elektrik kesintisine esnaf tepki gösterdi. Mavi bayraklı plaja giden cadde üzerinde dondurma satışı yapan işyerinin sahibi Çetin Acar, "Turizm sezonunun açıldığı bu hafta sonunda bu kadar uzun süren bir elektrik kesintisine gitmek tamamen bir plansızlık örneği. Bu kesintiyi hafta içi yapabilirlerdi. Şarköy esnafı tüm kış boyu yaz sezonunu bekliyor. Önümüzde Ramazan ayı da var. Bu kadar süren bir elektrik kesintisi bizleri mağdur etti. Biz maalesef bugün dondurma çıkarmadık. Gelen müşterilerimizi de geri çevirmek zorunda kaldık" dedi.

Hafta sonu tatili için Şarköy'e gelen bir tatilci çift de, "Burasının dondurmasının meşhur olduğunu biliyorduk, tatmak istedik ama olmadı" dedi.

Soğutucusundaki etleri korumak için jeneratör çalıştıran Selami Şen adlı kasap, "Bugün 2 bin TL civarı bir kaybım oldu" derken, Salih Cambaz adlı kasap, "Bizim hafta sonu yaptığımız iş, tüm hafta içi yaptığımız işe bedeldi. Bu kadar uzun süren elektrik kesintisi olur mu" diye konuştu.

Oto yıkayıcısı Necdet Çotuk, "Her gün en az 20 araba yıkıyordum, bugün mağdur oldum, zararımı kim karşılayacak" dedi. İnternet kafe işletmecisi Şaban Özcan da, "Maalesef elektrik kesintisi yüzünden iş yapamıyoruz. Geleni geri çeviriyoruz" ifadelerini kullandı.

Temizlik malzemeleri satışı yapan Murat Erbil, "İşyerimin kepenkleri elektrikli olduğu için uykumu bölerek sabah 05.30 da geldim, işyerimi açtım" dedi.

Şarköylü vatandaşlar ve esnaf, elektrik faturasını ödemeyi unuttuklarında kendilerine gönderilen açma-kapama ihbarnamesiyle 24 TL ceza ödediklerini ifade ederek, "TREDAŞ kendisine geldiğinde aslan kesiliyor, alacağını alamadığında açma kapama cezasını 24 TL ile bize ödetiyor. Elektrikler 12 saat kesildi, bunun mağduriyetini kim ödeyecek" dediler.

Büyük dondurma satıcısı kuruluşlar ise, bayilerindeki dondurma dolaplarına 24 saat koruyacak buz kütleleri koydu. Elektriklerin saat 18.00'de şebekeye verilmesine rağmen aralıklarla kesintiler devam etti.