Trakya’da Hıdırellez Bir Başka Güzel

Trakya’da Hıdırellez Bir Başka Güzel

Yayınlama: 06.05.2016
250
A+
A-

 

Trakya'da Hıdırellez Bir Başka Güzel

 

Edirne’de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdrellez (Kakava) şenliklerinin ikinci gününde, Romanlar ile kente gelen yerli ve yabancı binlerce kişi Sarayiçi'nde Tunca Nehri kıyısına akın etti. 
Kimileri nehir suyu ile yüzlerini yıkayıp dilek tutarken, kimileri de dileklerini yazdıkları kağıtları suya bıraktı. Eğlence, romanların davullu zurnalı eğlencesiyle sürdü.Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’ndeki Tunca Nehri kıyısı, saat 05.00'ten itibaren festival alanına döndü. Şehre tur şirketleriyle gelen yerli ve yabancı yaklaşık 3 bin kişi, Tunca Nehri kenarında baharın gelişi olan Hıdrellez'i kutlarken, katılanlar dilek tuttu. Alanda toplanan çok sayıda Roman, davul- zurna eşliğinde göbek attı. Romanlar’ın danslarına şenliğe katılanlar da eşlik etti. 


Evlilik çağında gelen genç kızlar nehir kenarına üzerlerine giydikleri renkli kıyafetlerle oynayarak baharın gelişini kutladı. Ardından da getirdikleri kağıtlara dileklerini yazıp nehre attı, bereket ve baharın gelişinin müjdecisi olan ağaçlardan yeşil dallar koparıp evlerinin kapılarına astı. 


Edirne Belediyesi görevlileri de Tunca Nehri'ne üzerinde 'barış, kardeşlik, huzur' yazılı çiçek bıraktı. Şenlikler güneşin doğduğu saate kadar davul zurna eşliğindeki eğlenceyle sürdü.TEKİRDAĞLILAR SABAH ERKENDEN SAHİLE AKIN ETTİTekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kutlama kapsamında vatandaşlar "Hıdırelez Kahvaltısı'nda bir araya geldiHızır ve İlyas peygamberlerin buluşup dilekleri gerçekleştirdiklerine inanılan Hıdırellez kapsamında sahil yürüyüş parkurunda vatandaşlar önce dileklerini yazdığı kağıtları Marmara Denizi'ne bıraktı. Dileklerini bırakanlar daha sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kahvaltıya katıldı.