Trakya Universitesi Cevre Paneli Duzenledi

Trakya Universitesi Cevre Paneli Duzenledi

Yayınlama: 25.05.2013
255
A+
A-

 

Trakya Üniversitesinde Çevre Paneli Düzenlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Trakya üniversitesinin de destekleriyle ‘Sürdürebilir Ekonomi Temelinde Tüm Yönleriyle Çevre Paneli’ Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi Devlet Konservatuvar Salonu'nda gerçekleştirdi

Panele konuşmacı olarak katılan Uzman Biyolog ve Sanatçı Ediz Hun oturumdan önce ‘Sosyo Ekonomik Kalkınmada Doğa ve İnsan İlişkileri’ konulu bir konferans verdi. Ediz Hun yaptığı konuşmada gençlere çevrenin korunması konusunda büyük görevler düştüğünü belirterek, doğanın korunması gerektiğinin altını çizdi. Kendi yaşamından da örnekler veren Hun sigarayı geç de olsa bıraktığını, gençler arasında içenlerin de kendi sağlıkları açısından bırakmalarını arzuladığını kaydetti. Ayrıca Hun 73 yaşında olduğunu hala süt içtiğini belirterek, herkesin sağlığı için süt içmesini gerektiği ifade ederek, "Belki de bu görünüşümü ve sağlığımı süte borçluyum. Sevgi çok önemli, bizim bir ozanımız var adı Aşık Veysel bir gönül adamı, müthiş bir adam. Aşık Veysel diyor ki; ‘Bu güzellikleri, çağlayanları, ormanları bu dağ başlarındaki yeşillikleri yok edersek onu kim nasıl tekrar yerine koyabilecektir. İnsanoğlu hep sevgi ister mutluluk ister, oysaki bir kuşun kanat çırpınışına takılıdır sevgi, bazen bozkır serinliğinde Ağustos böceklerinin musiki cümbüşüdür. Bazen hiç ummadığınız yerde açmış kır çiçeğidir sevgi, bazen denizlerden esen meltemdir.’ Ulaştı mı insan bir tür bu güzelliklere yakalar mutluluğu ömrünce, başı değecekmiş gibi olur gökyüzüne, tasvirdeki zenginliğe bakınız. O bakımdan çevreyi korumamız lazım. Bu konuda çevremizi korumamız konusunda siz gençlerimize çok büyük görevler düşüyor” diye konuştu. 

Ediz Hun’un konuşmasının ardından program kapsamında çevre ve doğa konusunda ülke çapında ödül almış kısa film gösterimi yapıldı. 

Panelde moderatör olarak Trakya Üniversitesi (TÜ) Biyoloji Bölümü Prof. Selçuk Yurtsever katılırken, TÜKÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Av. Beyhan Aslan, TÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü Yard. Doç. Dr. H.Candan Zülfikar, Uzman Biyolog ve Sanatçı Ediz Hun, LASDER lojistik Müdürü Erdoğan Şahin TÜ Mühendislik Fakültesi Yar. Doç. Dr. Damla Atik, Süreyya Paşa Meslek Hastalıkları Hastanesi eski Başhekim Yar. Dr. Fatih Hamşioğlu ve Edirne İl Çevre Müdürü Sami Öztürk konuşmacı olarak katıldı.