İtalyan Devinin Tercihide ”Rumeli” Oldu

İtalyan Devinin Tercihide ”Rumeli” Oldu

Yayınlama: 06.05.2016
358
A+
A-

 

 

İtalyan Devinin Tercihide Trakya Tarım Oldu

 

 

Tekirdağ'da faaliyet gösteren Trakya Tarım ve Vet. Tic. Ltd. Şti’i kendi Islah  ve  AR-GE çalışmaları ile geliştirip daha sonra saha çalışmalarında oldukça yüksek verim alınan makarnalık buğday çeşitleri, BiSANTE, NOVA ve GANOS Makarnalık buğday çeşitleri İtalyan Spagetti devi BARİLLANIN da tercihi oldu.


Türkiye'nin birçok ünlü unlu mamullerinin tercihi olan , BiSANTE, NOVA ve GANOS Makarnalık buğday çeşitleri, bu kez ünlü İtalyan spagetti devi Barilla makarnası için Tekirdağ'da bulunan Trakya Tarım ve Vet. Tic. Ltd. Şti.  tesislerine gelerek firma yönetim kurulu başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan AYGUN'la çeşitli anlaşmalar yaptı. 


Ziyarete; Murat BOZKURT (Barilla Türkiye Tedarik Zincir Direktörü) ,


Luigi Ganazzali (Barilla Satın Alma Genel Direktörü), Emilio Ferrari (Barilla Makarnalık Buğday Satın Alma Direktörü),

Cesare Ronchi (Barilla Makarnalık Buğday Satın Alma Yöneticisi)

Rıdvan KÜÇÜK (Barilla Türkiye Satın Alma Müdürü)

Volkan Bayrakdar (Barilla Türkiye Satın Alma Sorumlusu) ve 

Kemal Keskin (Barilla Türkiye Satın Alma Sorumlusu) katıldılar.Trakya bölgesinde önceki yıllarda üretimi yapılan Makarnalık buğdayın bölgede tekrar üretilmesini ve Türkiye makarna sanayiinde kullanılması için çalışma ve projeler yapılacağını ve Trakya Tarım ve Vet. Tic. Ltd. Şti’nin  Islah  ve  AR-GE çalışmaları sonucu geliştirdiği ve Trakya Bölgesine uyumlu verim ve kalitede üstün özelliklere sahip BiSANTE, NOVA ve GANOS Makarnalık buğday çeşitlerini Çiftçilerin deneme ve üretim amacı ile ektiğinde elde ettiği makarnalık buğdayı Barilla tarafından satın alınacağı ifade edildi. 
Aynı zaman da Trakya Bölgesindeki çiftçilerin bölgemize uyumlu Trakya Tarım ve Vet. Tic. Ltd. Şti. Tarafından geliştirilmiş olan verim ve kalitesi yüksek BiSANTE, NOVA ve GANOS Makarnalık buğday çeşitlerini ektiğinde birim alandan daha yüksek gelir elde edebileceklerini dile getirdi. Bizi partner olarak seçtikleri için kendilerine teşekkür edildi. 

 
 

Ziyaret hakkında konuşan Trakya Tarım ve Vet. Tic. Ltd. Şti. yönetim kurulu başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun: Bizler Trakya Tarım olarak Trakya bölgesinde çeşitlerimizi geliştirdiğimiz için çeşitlerimiz bölgeye daha iyi adaptasyon sağlıyor ve böylece hem verim hem kalitede çiftçinin yüzünü güldürüyor dedi. 
Aygun :Son yıllarda artan kuraklık en önemli risk faktörüdür. Kuraklığın ilerleyen yıllarda da etkisinin artacağı düşünülürse kuraklığa dayanıklı çeşitlerin önemi her geçen gün artacaktır. Bu sebepten dolayı firmamızın ıslah çalışmalarında ki en önemli kriterlerinden birisi kuraklığa dayanıklı çeşitler geliştirmektir. Bunun yanında hastalıklara dayanıklı dayanıklı, kalitesi ve verimi yüksek çeşitler geliştirmek için ıslah çalışmaları yapmaktadır.
GELİŞTİRDİĞİMİZ ÜRÜNLERLE ÇİFTÇİMİZ DAHA YÜKSEK VERİM ALACAKBu bölgelerde yapmış olduğumuz deneme ve demonstrasyon çalışmaları sonuçları ile değerlendirme yaptığımızda Şirketimize ait yeni çeşitler, çiftçilerin bu bölgede ekimini yaptığı standart çeşitlerden hem kalite hem de verim yönünden daha üstün özellikler göstermektedir. Çiftçilerimiz geliştirmiş olduğumuz yeni çeşitlerin üretimini yaptığı taktirde hem birim alandan daha yüksek verim alacaklar hem de aynı masraf ile birim alandan daha fazla gelir elde edeceklerdir.

Bu güne kadar çiftçilerimize kaliteden ödün vermeden hastalıklara dayanıklı, kalitesi yüksek, ve verimli çeşitler geliştirmek ve çeşitlerimizin birim alanda aynı masrafla daha fazla ürün almaları ve daha fazla gelir elde etmeleri için çalışmalarımızı sürdürdük. Bundan sonraki yıllarda da en verimli ve en kaliteli çeşitleri geliştirmeye devam edeceğiz ifadelerini kullandı.