VARMI YOKMU?

VARMI YOKMU?

Yayınlama: 19.12.2013
260
A+
A-

 

HABER VE AÇIKLAMALAR KAFA KARIŞTIRDI

 

İki gün önce bir haber ajansı'nın Gümrüklerden sorumlu Vali Yardımcısı Dağıstan Kılıçarlanın (Haberde Vali yardımcısının Soy isminide Dalkılıç olarak yazmıştı) beyanatına dayandırarak servis ettiği habere göre ki, ajansın iddiası; " Toprak Mahsulleri Ofisinde (TMO) çalışan bazı memurlar hakkında “yolsuzluk yaptıkları” gerekçesiyle soruşturma açıldığı söyleniyordu. 

 

Kamuoyuna yansıyan bu haber üzerine yaptığımız araştırmalarda, Söz konusu yerde faalileyt gösteren şirket yetkilisi Cafer Mete iddiayı şiddetle reddediyordu. Polis'te ve Savcılıkta bu yönce bir çalışma yoktu.

 

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ MİSALİ 

 

Vali yardımcısının ağzından kaleme alındığı iddia edilen haberde; TMO’ya ait gümrüklü saha içerisindeki bir firmanın deposundaki ham yağların nakliyesi sırasında bazı kamu görevlilerince rüşvet alındığına ilişkin ihbar aldıklarını belirtti. Gelen ihbar üzerine iddiaların araştırılması için memurlar hakkında adli ve idari soruşturma açıldığını ifade eden Dalkılıç,Aslı (Kılıçarslan) soruşturmanın sonuçlarını ayrıca kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.deniliyordu.

 

 AÇIKLAMAYI YAPTIĞI SÖYLENEN VALİ YARDIMCISINA SORDUK

 

Tekirdağ TMO memurları hakkında gümrüklü yağ tankları antrepo sahasında “Memurlara Rüşvet verildiği” haberiyle ilgili görüştüğümüz Tekirdağ Vali Yardımcısı Dağıstan Kılıçarslan: haberle ilgili TMO memurları hakkında herhangi bir soruşturma açıldığına dair bir açıklama yapmadım. dedi.

 

"Kafaları karıştıran bu konuyla ilgili Sayın valimizden kamuyonu aydınlatacak bir açıklama geldiğinde, bizlerde kamoyu ile paylaşacağız."

 

ŞİRKET YALANLADI

 

Şirket yetkilileri tarafından gelen açıklamada ise, Tekirdağ TMO iskelesi girişinde bulunan Unilever şirketler grubunun TMO Genel Müdürlüğü ile yapılan anlaşma gereği gemilerden gelen yağın tanklarda depolanması için antrepo olarak kullanılmaktadır. Burada hiçbir şekilde yetkilendirmiş gümrük müşavirliği dışında hiçbir memur bulunmamaktadır. Gemilerle gelen ithal yağlar tanklarda depolanır, YGM (Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri) tarafından beyannameler açılarak verdileri yatırıldıktan sonra ithal edilen yağlar tankerler ile Çorlu da bulunan fabrikaya gönderilir. Bu işlemlerin yapılması sırasında hiçbir şekilde ne TMO dan nede Gümrük memurlarından hiçbir görevli bu sahada bulunamamaktadır denildi. 

 

Tekirdağ Yeni Haber sitesinin yaptığı habere göre, Ajansın haberine tekzip gönderildi denildi.

 

Yapılan haberin Vali Yardımcısı tarafından açıklaması gibi lanse edilmesi yalnız Türkiye de değil Uluslararası bir şirket olan Unilever camiası, TMO çalışanları Ve Gıda Tarım Hayvancılık bakanlığı yetkililerini de çok üzmüştür. Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya tarafından da konuyla ilgili TMO müdürlüğü tarafından 5187 sayılı basın kanunun 14. Maddesi gereğince yapılan bu haberin yanlış olduğuna dair tekzip yazısı hazırlanmış ve taraflara tebliğ edilmek üzere Tekirdağ Valiliği basın Halkla ilişkiler Müdürlüğüne gönderildiği bildirildi.

 

YETKİLİ AÇIKLAMASI VİDEO

<iframe width="420" height="315" src="//www.youtube.com/embed/XdWlk3lRz5s" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>