TEKSANDER ÇALIŞMALARA BAŞLADI

TEKSANDER ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Yayınlama: 27.02.2014
358
A+
A-

TEKSANDER ÇALIŞMALARA BAŞLADI

 

 

 

 

Tekirdağ’ın İlçelerinde faaliyet gösteren ve Ticaret sanayi odasına kayıtlı olan sanayiciler artık Tek Çatı altında toplanacak. Sanayi Odasının kurulması için oluşturulan Kurucu Müteşebbis heyeti TEKSENDER(Tekirdağ Sanayiciler Derneği) faaliyete başladı.

 

 

 

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinin, öncülüğünde Tekirdağ’ın tüm ilçe ve Organize Sanayi Bölgelerinden 19 sanayicinin bir araya gelmesiyle oluşan Tekirdağ Sanayi odası kurucu müteşebbis heyeti yaptıkları çalışmaları bu gün basına tanıttılar.

 

 

 

 

Tekirdağ Sanayi Odasını kurmak üzere yola çıkaran sebepleri dile getiren TEKSANDER kurucu başkanı Ömer Sarıoğlu; “Trakya da devletimiz ve hükümet tarafından uygulanan  çok önemli iki proje var birisi 10 milyar lira bütçeli Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) diğeri ise 15 ana başlıkta yatırım programlanan 3.2 milyar liralık bütçeye sahip Ergene Havzası Koruma Eylem planı. 6 mayıs 2011 tarihinde Çerkezköy OSB de orman ve su işleri bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından açıklanan Ergene Havzası koruma eylem planının en önemli ayaklarından biri Ergene nehrine bırakılan evsel ve endüstriyel atıkların arıtılmasıdır. Ergeneyi atık sudan kurtarmak amacıyla eylem planı kapsamında derin deşarj projesini hayata geçiriyoruz. Bu proje ile Ergene havzasındaki 10 OSB nin endüstriyel atık suları nehri görmeden, arıtılmış bir şekilde 56 km lik boru hattı ile Marmara Denizine 4800 metre dip akıntıda -47,5 metrede deşarj edilecektir. Çalışmaları Ergene havzası koordinatörü Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya’nın yönetiminde ülkemizin saygın üniversitesi gözetiminde yürütüyoruz. Çevreci ve yeşil üretim için ergene havzası sanayicilerinin birlikte adım atabilmeleri ve bu büyük projelerin hayata geçmesi için Tekirdağ Sanayi odasının kurulma çalışmasını yürütüyoruz.  Tekirdağ ilimizde yeni kurulan OSB lerle birlikte toplam 13 OSB bir  serbest bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerde yaklaşık 1200 sanayi kuruluşu bölglerin dışında da yaklaşık 200 sanayi kuruluşu olmak üzere ilimizde toplam 1400 sanayi kurulu üretim yapmaktadır. Bu sayılardan yola çıktığımızda ülkemizin en önemli sanayi merkezlerinden biri olan Tekirdağ ilimizde sanayicileri temsil edecek bir odanın kurulması talebimiz bulunmaktadır.  İlimizde 5 adet TSO var. Maalesef il genelindeki 1400 sanayici bu 5 odaya dağıldığından odalarımız yönetimlerinde yer bulamıyoruz. Oda yönetimleri esnaf ve tüccar arkadaşlarımızdan oluşmaktadır. Esnaf ve tüccar arkadaşlara olumsuz bir düşünce içinde değiliz. İlimizde en büyük TSO Çorlu TSO dur.  Çorlu TSO n un 5000 üyesi var yaklaşık 750 si sanayici, ardından Çerkezköy TSO’nun 3000civarında üyesi var ve bu üyelerin 400 kadarı sanayici kalan 350 sanayicimiz ise 3 odamıza dağılmış durumda.  Sanayi kenti olan ilimizde faaliyet gösteren 5 odamızın başkanları arasında şu anda sanayici olan başkanımız bulunmamaktadır dedi.