Tekirdağlı Genç Kadın Girişimciden İlginç Girişim

Tekirdağlı kadın girişimci Senem Taşdelen, aile yakınlarının mezarlarını temizletmek için insan bulamayınca, Mezar Temizlik firması kurarak yeni bir sektöre adım attı.

Tekirdağlı Genç Kadın Girişimciden İlginç Girişim

Yayınlama: 20.01.2024
897
A+
A-

Tekirdağlı kadın girişimci Senem Taşdelen, aile yakınlarının mezarlarını temizletmek için insan bulamayınca, Mezar Temizlik firması kurarak yeni bir sektöre adım attı.

Tekirdağ’da yaşayan 27 yaşındaki Peyzaj Mimarı Senem Taşdemir, aile yakınlarının mezarlarını temizletmek ve peyzajını yaptırmak için bir firma arayışına girdikten sonra bu şekilde hizmet veren bir firmanın olmadığını görmesi üzerine, Mezar Temizliği ve peyzaj firması kurarak aile yakınlarının mezarından uzakta olan vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

TEK SEFERLİK VE YILLIK PAKETLER MEVCUT

Aile mezarlıklarından uzakta yaşayan vatandaşların en büyük sorununun mezarlarının kimsesiz kalması olduğunun altını çizen kadın girişimci Senem Taşdelen; ‘’Yakınlarımızın mezarlarına mezar bakımı yaptırmak istedik. Bu alanda yetersiz olunduğunu fark ettik. Böylelikle firmamızı kurmuş olduk. İnsanlar bize internet ve telefon yoluyla ulaşıyorlar. Bize ulaştıkları zaman taleplerini dinleyerek mezarın bulunduğu alana gidiyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

MERMERİNDEN TOPRAĞINA KADAR TEMİZLİK YAPILIYOR

Her türlü isteğe karşılık vermeye çalıştıklarını belirten peyzaj mimarı Senem Taşdemir; ‘’İlk önce insanlar paket içeriğine göre seçim yapıyorlar, biz de ekip arkadaşlarımızla birlikte mezarın başına geliyoruz. İlk kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz daha sonra insanların seçtiği paketin içerisinde olan işlemleri uyguluyoruz. Neler uyguluyoruz dersek, mezarın genel temizliği, taşların temizlenmesi, kitabelerin temizlenmesi, yabani ot ilaçlanmasının yapılması, tesviyesi, toprak eklenmesi ve çiçek ekimi gibi işlemler yapıyoruz.’’ Dedi.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLAR İLGİ GÖSTERİYOR

Daha çok şehir dışında ve yurt dışında yaşayan ailelerin taleplerinin olduğunu belirten Taşdemir; ‘’Aileleri, yakınları burada vefat etmiş olanlar, yurt dışında ya da şehir dışında yaşayan insanlar buraya gelemiyorlar, ailelerini ziyaret edemiyorlar bununla ilgili olarak bizlerden talepte bulunuyorlar. Mezar bakımı talebinde bulunuyorlar biz de onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.’’ Diyerek sözlerini noktaladı.