Tekirdağ’da Kentsel Dönüşüm Adına İlk Projenin Temeli Atıldı

Dev yatırımlar, örnek projeler ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez gerçekleştirilen çalışmalarla ilimizi geleceğe taşıyan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ’ın kaderini değiştirecek projeye start vererek kaliteli hizmet vizyonunu bir kez daha ortaya koydu ve Süleymanpaşa ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattı.

Tekirdağ’da Kentsel Dönüşüm Adına İlk Projenin Temeli Atıldı

Yayınlama: 05.01.2024
545
A+
A-

Dev yatırımlar, örnek projeler ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez gerçekleştirilen çalışmalarla ilimizi geleceğe taşıyan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ’ın kaderini değiştirecek projeye start vererek kaliteli hizmet vizyonunu bir kez daha ortaya koydu ve Süleymanpaşa ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından, Tekirdağ’ın deprem bölgesinde yer alması gerçeği göz önüne alınarak, olası bir depremde can ve mal kaybının önüne geçmek ve Tekirdağ’ın yarınlarını inşa etmek amacıyla, kentin kaderini değiştirecek proje kapsamında Süleymanpaşa ilçesi Altınova Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutu 1. Etap Temel Atma Töreni gerçekleştirildi.

Kentsel dönüşüm konutlarının temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener, konutlar ile ilgili teknik bilgileri ve bundan sonraki süreç hakkında detayları paylaştı.

14.5 HEKTARLIK ALANDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI. İLK ETAPTA 5 KATTAN OLUŞAN 4 BLOKLU 72 KONUT VE 5 İŞYERİ YAPILACAK

Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı ilan edilen ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yetkisinde bulunan Süleymanpaşa ilçesi Altınova Mahallesi sınırları içinde yer alan, planlama ve imar uygulaması işlemleri tamamlanan yaklaşık 14.5 hektarlık alanda yeni konutların yapımı için çalışmalar başladı.

Alan içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuya ait olup, kentsel dönüşüm kapsamında kamulaştırılan taşınmazlarla ilgili projelendirme ve ihale çalışmaları da tamamlandı. Birinci etapta 5 kattan oluşan 4 bloklu 72 konut ve 5 işyeri olmak üzere toplamda 77 bağımsız bölümün yapılacağı projenin ilk bloğunun temeli atıldı. Kentsel tasarım projesine göre alanda yapılacak çevre düzenlemesi ve peyzaj işleriyle ilgili projelendirme çalışmalarınıntamamlandığıalanda zemin iyileştirme çalışmaları da devam edecek.

BAŞKAN ALBAYRAK, “İLİMİZİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Kentsel dönüşüm çalışmalarına büyük önem verdiklerinin altını çizenve kentin kaderini değiştirecek proje için startı verdiklerini belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak ilimizin deprem kuşağı bölgesinde yer alması sebebiyle bu alandaki çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürüyoruz. Bir yandan yurttaşlarımızın yaşam konforunu yükseltecek projeler gerçekleştirirken diğer yandan kentimizi geleceğe taşıyacak kalıcı hizmetleri hayata geçiren uygulamalar başlatıyoruz.Zemin etüdünden kentsel dönüşüme, ölçüm istasyonlarından afet toplanma alanlarına, araç ve ekipman yatırımından vatandaşlara yönelik deprem eğitimine kadar çok geniş bir yelpazede çalışmalar yürütüyoruz.Afet bölgelerinde yaptığımız teknik incelemeler esnasında edindiğimiz deneyimi yetkinliğe dönüştürürken Tekirdağ halkının can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik projeler gerçekleştiriyoruz.En büyük dileğimiz Tekirdağ’da afetlerin yaşanmamasıdır. Ancak biz her ihtimale karşı hazırlıklı olmalıyız.Altınova Mahallesi kentsel dönüşüm alanı içerisinde yaptığımız planlama ve imar uygulamaları çalışmaları neticelerini veriyor ve kentsel dönüşümün önü açılmış durumdadır.Projemizin hayata geçmesiyle depreme dayanıklı, güvenilir yapıları Büyükşehir Belediyemizin güvencesiyle ve kendi imkânlarımızla oluşturacağız.

“PROJEMİZDE YERİNDE DÖNÜŞÜM ESAS ALINMIŞTIR”

Kentsel dönüşüm alanı içerisinde kamuya ait yerleri satın alarak ve bu parsellerde uygulamaya geçerek dönüşümü hızlandırmak istiyoruz. Bu etapta 5 kattan oluşan 4 bloklu 72 konut ve 5 işyeri olmak üzere toplamda 77 bağımsız bölümün yapılacağı projemizin ilk bloğunun temelini atıyoruz. Burada üretilecek stok konutlar öncelikle alan içerisinde bulunan hak sahiplerine istemeleri halinde takas yoluyla teklif edilebilecek olup, bir an evvel depreme dayanıklı binalarına kavuşmalarını arzu etmekteyiz. Projemizde yerinde dönüşüm esas alınmıştır. Sürecin tamamı Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin kontrolünde gerçekleştirilecektir. Altınova mahallemizdeki proje alanımızda; modern, konforlu ve depreme dayanıklı binalar, yeni bir alt yapı, yeni yeşil alanlar ile donatı alanları kazandırılmış olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerleTekirdağ’ın kaderini değiştirecek projemiz kapsamında, kentsel dönüşümde ilk adımı attığımız ve bugün temel atma törenini gerçekleştirdiğimizAltınova Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanında yapılacak olan konutların vatandaşlarımıza ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Kentsel dönüşüm hamleleriyle kentimizi yenilemeye, Tekirdağ’ı büyütüp geliştirmeye devam edeceğiz. ” dedi.

Temel atma törenine katılan Tekirdağ Milletvekilleri Nurten Yontar ve İlhami Özcan Aygun da birer konuşma yaparak temeli atılan konutların şimdiden hayırlı olması temennisinde bulundular ve projenin hayata geçirilmesinde emeği olan başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak olmak üzere tüm büyükşehir ekibine teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve diğer protokol üyeleri tarafından butona basılarak Süleymanpaşa İlçesi Altınova Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutu 1. Etap projesinin temeli atıldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası da çaldığı marşlarla temel atma törenine renk kattı.

Kaynak: Ajans Tekirdağ