BÜYÜKŞEHİR, HALK EKMEK ÜRETECEK

BÜYÜKŞEHİR, HALK EKMEK ÜRETECEK

Yayınlama: 14.09.2015
205
A+
A-

 

BÜYÜKŞEHİR, HALK EKMEK ÜRETECEK

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçimlerde verdiği bir sözü daha yerine getiriyor ve günde 100 Bin ekmek üretecek Halk Ekmek Fabrikası kuruyor. Halktan gelen talep doğrultusunda uzun süren çalışmaların ardından, hazırlıkların tamamlandığını belirten Başkan Albayrak, “Artık halkımıza müjdeyi verme zamanı gelmiştir” dedi.Sağlık Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Müdürlüğünce hazırlanan projeye göre, halka ucuz ve sağlıklı ekmek sunulacağını vurgulayan Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka, şunları söyledi:
“Tekirdağ il genelinde günlük 700.000 kadar ekmek üretilmektedir. Biz bu pazarın onda birine talibiz. Yeni nesil diyetisyenler de daha hijyenik olması nedeniyle yüksek teknolojiyle çalışan fabrikalarda üretilen halk ekmeği önermektedirler. Kurulacak fabrika sadece ekmeği daha ucuza almak isteyenlere değil, sağlığına dikkat eden herkesin ihtiyacına cevap verecektir”ÇÖLYAK HASTALARI DA UNUTULMADIBuğday içerisinde bulunan gluten maddesini tüketmesi sakıncalı olan çölyak hastalarının tamamen glutensiz ekmek bulmasının Tekirdağ’da neredeyse imkansız olduğunu belirten Dodurka, Tekirdağ’da 10 bin civarında olduğu tahmin edilen bu hastalar için glutensiz ekmek de üretileceğinin müjdesini de verdi.TÜM İLÇELERDE HİZMET VERECEKProjenin başında bulunan Gıda Mühendisi Hilal Kılıç ise yaptığı açıklamada, Fabrikanın arge laboratuvarları dahil yüksek bir teknolojiye ve günlük 100.000 ekmek üretme kapasitesine sahip olacağını belirterek şu bilgileri verdi:

“Fabrikamız 2500 m2 kapalı alan ve 3000 m2 açık alan üzerinde kurulacaktır. İlk başta % 50 randımanla çalışmaya başlanacak ve tüm ilçelerde satışa sunulmak üzere günlük 50.000 adet ekmek üretilecektir. Yapılan araştırmalar sonucunda Tekirdağ halkının en çok beyaz ekmek (% 75), kepekli ekmek () ve tam buğday ekmeği () tükettiği saptanmıştır. Bu araştırmalardan yola çıkarak üretimimize glutensiz ekmeğin yanı sıra 3 çeşit ekmek ile başlamayı ve zamanla bu çeşitleri arttırmayı düşünüyoruz”