Temel Lise’ye Gidecek Öğrenci ve Velilerine Uyarı

Temel Lise’ye Gidecek Öğrenci ve Velilerine Uyarı

Yayınlama: 15.04.2015
312
A+
A-

 

Temel Lise'ye Gidecek Öğrenci ve Velilerine Uyarı

 

Türkiye genelinde iki binden fazla dershanenin faaliyetlerine temel lise olarak devam etmek istemesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir düzenlemeye gitti. Düzenlemeye göre, her ilçede sadece bir temel liseye onay verilecek. Lisenin laboratuvar, oyun bahçesi, spor salonu gibi fiziki imkânları da sağlaması istenecek.


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci velilerin bu konuda hassas davranmaları ve dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı. Özel okul olmak için başvuran iki binden fazla dershanenin büyük çoğunluğunun temel lise olmak istemesi Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık, “hem dershane, hem okul”mantığına karşı temel lise olmak isteyen kurumlara yeni kriterler getirdi. Buna göre, her ilçede sadece bir temel liseye onay verilmesi planlanıyor. Ayrıca temel lisede laboratuvar, oyun bahçesi, spor salonu gibi fiziki imkanların da sağlanması isteniyor. 


HER İLÇEYE BİR TEMEL LİSE


Bakan Avcı, her ilçede bir temel lise olacağı yönündeki haberlerin sorulması üzerine de şunları söyledi: “Temel liselerin hangi kontenjanda, hangi sınıflara ne kadar öğrenci alabilecekleri yasayla belirlenmiş vaziyette. Dolayısıyla bu koşulları sağladığı için dershaneden temel liseye dönüşecek olan kurumlara biz çalışma ruhsatını vereceğiz. Büyük ilçelerde bunu zaten yapamazsınız ama küçük ilçelerde bazılarının birleşerek yapmalarını teşvik için böyle bir düzenleme var. Her ilçede bir tane dediğiniz zaman Üsküdar’la diyelim Bilecik Pazaryeri’ni karşılaştıramazsınız. Nüfus olarak birbiriyle karşılaştırılamayacak ilçelerimiz var. Dolayısıyla bu konudaki uygulama nüfuslara göre, ihtiyaca göre yapılacak.” diye açıkladı.


SÜLEYMANPAŞA'DA 5 BAŞVURUDAN SADECE 1'İ DÖNÜŞEBİLECEK


Edinilen bilgiye göre Temel Lise için başvuru yapan okul sayının 5 olduğu belirtildi. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; Tekirdağ'ın merkez ilçesi olan Süleymanpaşa ilçesinde yapılan 5 başvurudan sadece bir tanesinin temel liseye dönüşebileceği belirtildi. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada ise Öğrenci velilerinin bu konuda çok dikkatli olması gerektiğini ve dönüşümünü tamamlamamış okullara kayıt ücreti ile birlikte kayıt yaptırmamaları gerektiği belirtildi. İddiaya göre Tekirdağ'da temel lise için başvuru yapan okulların ise şuanda kayıt yaptıkları ve kayıt karşılığında velilerden ücret alındığı söylendi.