85 Vali Ve Kaymakam Afet Müdahale Uzmanı Oluyor

85 Vali Ve Kaymakam Afet Müdahale Uzmanı Oluyor

Yayınlama: 07.04.2015
265
A+
A-

 

85 Vali Ve Kaymakam Afet Müdahale Uzmanı Oluyor

 

Ülke çapında bir müdahale sistemi inşa eden Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), dijital altyapısını oluşturan bir platform görevi üstlenen Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) sayesinde ileri teknoloji ile çalışıyor. TAMP’ın ulusal ve yerel düzeyde etkin uygulaması için ise 85 vali ve kaymakam ‘afetlerde müdahale hizmetlerini planlama ve uygulama eğitimi’ alıyor. Vali ve kaymakamlar eğitim sonrası afet müdahalesinde uzman hale gelerek afet ve acil durumlarda görev alacak.


6 Nisan 2015 Pazartesi, Antalya / İçişleri Bakanlığı tarafından organize edilen eğitimde, afet ve acil durumlarda görev alacak mülki idare amirlerine Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında AFAD, Bakanlıklar ve Kızılay uzmanları tarafından planlama ve uygulama eğitimi veriliyor.


6-10 Nisan 2015 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen eğitim, afet ve acil durumların yöneticileri durumunda olan mülki idare amirlerine Türkiye Afet Müdahale Sistemini aktararak afet ve acil durumlara hazırlıklı olmalarını sağlama amacıyla düzenleniyor.


Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), Tüm Afet Türlerini Kapsıyor


AFAD Başkan Yardımcısı Mehmet Akif DANACI eğitimin açılış konuşmasında bu sistemin tek bir afet türü için değil tüm olay türlerini kapsayıcı nitelikte dinamik ve modüler bir yapıyla hazırlandığını vurguladı. Antalya Valisi Muammer TÜRKER konuşmasında AFAD’ın kuruluş amaçlarında birinin de afet ve acil durum planlama çalışmalarının tek elden yürütülmesi olduğunu hatırlatarak bir daha kaos ortamında kalmamak için en iyi şekilde planlama çalışmalarının ayrıntılı olarak yapılması gerektiğini belirtti.


İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Merkezi Başkanı Ejder KAYA’nın afet ve acil durumlarda koordinasyon ve işbirliğinin önemi konulu kısa sunumuyla başlayan eğitimde AFAD UzmanıBilal KARATAŞ yeni afet acil durum yönetim sistemini aktardı. Eğitime, TAMP Çalışma Grup Başkanı Duygu GÜNER’in Türkiye Afet Müdahale Planı sunumu ile devam edildi. Eğitime, hizmet grup planlarının uzmanlar tarafından aktarılması ile bir hafta boyunca devam edilecek.


Eğitim, Ulusal ve Yerel Düzey Barınma Hizmet Grubu Planını Ayhan IŞIK’ın, Ulusal ve Yerel Düzey Bilgi Yönetimi Değerlendirme ve İzleme Hizmet Grubu Planı Ferit ŞEN’in, Ulusal ve Yerel Düzey KBRN Hizmet Grubu Planı Ulviye ERSOY’un, Ulusal ve Yerel Düzey Arama ve Kurtarma Hizmet Grubu Planı  Erkan DOĞANAY’ın, Ulusal ve Yerel Düzey Muhasebe, Bütçe ve Mali Raporlama Hizmet Grubu Planını Mustafa ESİN’in anlatmasıyla sürüyor.