FEYZİOĞLU “3 FİDANIN ASILMASI HEPİMİZİN AYIBIDIR”

FEYZİOĞLU “3 FİDANIN ASILMASI HEPİMİZİN AYIBIDIR”

Yayınlama: 05.06.2014
353
A+
A-

 

FEYZİOĞLU "3 FİDANIN ASILMASI HEPİMİZİN AYIBIDIR"


 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 50'ncisi düzenlenen Kiraz Festivali kapsamında sahil dolgu alanında açılan Kültür Çadır'ını ziyaret etti. Burada konuşan Feyzioğlu, Yüksek Adalet Divanı'nda yüzlerce kişinin yargılanması ve başbakan ve bakanların asılmasının övünülecek bir durum olmadığını söyledi.


 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Deniz'lerin asılmasının utancımız olduğunu hatırlatarak, "Bugün de uydurma delillerle hala yüreğimizde kahramanlıkları tescil edilmiş subaylarımız zindanda çürümeye terk edilmiştir. Mazotun parasını veren komutanımız zindandadır. Elebaşını paketlemiş komutanımız, sahte delillerle zindandadır. Olayın özeti şu: Bize ucu uzandığında sesimizi çıkartıyorsak, geç kalıyoruz. Başkanlarıma uzandığında bize çok çok uzak olsa bile ses çıkarmayı başarıyorsak o zaman doğru düzgün davranıyoruz" dedi.


 

Hükümetin tarım politikalarını da eleştiren Feyzioğlu, "Ergene'de balık tutmak yüzmek istiyorsak bir sistemli bir tarım politikamız olması gerekiyor. 'Bundan sana ne' diyenler olabilir. 'Tarım seni ne ilgilendirir' diyenler olacaktır. Cevabım iki türlü, birincisi Anayasa'nın 2'nci maddesinde sosyal devlet yazdığına göre, sosyal devlette bir coğrafya kavramı, kimya dersi konusu olmayıp tamamen hukuk konusu olduğuna göre bizim alanımıza girer. İkincisi, ben birilerinin bana izin verdiği konularda konuşacak, izin vermediği konularda susacak değilim. Sana ne diyerek sallarım" diye konuştu.


 

"ÇOCUKLARI DAĞA GÖTÜRÜLEN ANALAR BU İŞİ ÇÖZECEK"


 

Türkiye'nin bazı illerinden terör örgütü PKK tarafından zorla kaçırılıp dağa götürülen çocuklarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Feyzioğlu, çocukları dağa kaçırılmış olan annelerin gösterdiği tepkinin terörü bitireceğini kaydederek, "Güneydoğu, Doğu bölgesinde yaklaşık 1 yıldır süren bir barış havası var. Barış ortamını terör örgütünün yol kesmelerle, kimlik kontrolleriyle, yol kapamalar ile zorlamasını son derece tehlikeli buluyorum. Devlet otoritesinin zorlanması anlamında görüyorum. Biz artık başka paragrafa geçmeliyiz, o paragrafta bireysel hak ve özgürlükler koşulsuz olarak tanınmalı ama devletin karşına başka otoriteler çıkarılmamalı. Bir nispi, yıllık huzurlu dönem terör örgütünü tekrar değerlendirmesine yol açmalıdır. Kim huzuru sükunu bozarsa halkın tepkisini alacak ve görecektir. Evlatları dağa kaldırılmış olan, terör örgütüne katılsın diye kaçırılmış olan annelerin vermiş olduğu tepki terör örgütünü dize getirecektir. Polis ve askeri tedbirlerin yapılamayanı Türkiye' de annelerin yapacağına inanıyorum. Kadınların ve Annelerin gücü karşısında hiçbir güç dayanamaz. Annelerin tepkisini küçümsemek de hiçbir siyasi partiyi başarıya götürmez"dedi.


 

Çadır ziyaretinin ardınsan sahil dolgu sahayı gezen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu Tekirdağ'dan ayrıldı.