TATOYAP Basın Açıklaması Düzenledi

TATOYAP Basın Açıklaması Düzenledi

Yayınlama: 18.08.2014
234
A+
A-

 

TATOYAP Basın Açıklaması Düzenledi


 

Tekirdağ Tarım Topraklarımızı ve Yaşam alanlarımızı Koruyalım Platformu Süleymanpaşa ilçesi Üç Kemaller Parkında  TORSAB ile ilgili basın açıklaması düzenledi.


 

 

 

Süleymanpaşa İlçesi Üç Kemaller parkında toplanan Kalabalık TORSAB(Tekirdağ Organize Sanayi Bölgesi) için basın açıklamasına katıldı. TATOYAP adına basın Bildirisini okuyan Gazeteci Bedia İlerler “ Çok kısa bir süre içerisinde alel acele ile ; Süleymanpaşa İlçesi Nusratlı, Yağcı ve Karahisarlı mahalleleri sınırları içerisinde yer alan 4260’da lık alanın “ Tarım Dışı Amaçla Kullanılmasının” uygun bulunması ve 05.05.2014 tarihinde resmi gazete de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile “Acele Kamulaştırma Kararı” nın alınması üzerine oluşturduğumuz platformla mücadelemizi onurlu bir şekilde yürütmeye başladık.” Dedi.


“ANAYASAYA GÖRE AYKIRI BİR KARARDIR”


Tekirdağ Tarım Topraklarımızı ve Yaşam Alanlarımızı Koruyalım Platformu adına basın bildirisini okuyan Bedia İlerler Bu yapılanların anayasaya göre aykırı olduğunu belirterek İLERLER “ Söz konusu arazilerin tarım dışı kullanılma açılması Anayasa’ya göre aykırıdır. Birinci Sınıf tarım toprağı olan söz konusu taşınmazların imara açılması, “ 5403 Sayılı Toprak ve Arazi Kullanımı Kanunu’na aykırı olup kanunun 11. Maddesinde, arazi kullanım plan ve projelerinin Valilikler tarafından hazırlanacağı tarımsal amaçlı arazi kullanım plan veya projelerin hazırlanmasında, çiftçilerin ve arazi sahiplerinin görüşlerinin alınacağı belirtilmektedir. Bu planlar olmadığı gibi Üreticiye plan için sizin arazilere sanayi yapacağız diye sorulmamıştır.” Dedi.Üç Kemaller Parkında gerçekleşen Basın açıklamasında konuşan Bedia İlerler “ Haklı Mücadelemiz Trakya topraklarının ve yaşam alanlarının korunması konusunda devam edecektir” diyerek sözlerini noktaladı. Basın açıklamasının ardından katılanlar olaysız bir şekilde dağıldı.