Tekirdağlı Yatırımcıya 15,3 Milyon Hibe Verildi

Tekirdağlı Yatırımcıya 15,3 Milyon Hibe Verildi

Yayınlama: 12.05.2015
197
A+
A-

 

Tekirdağlı Yatırımcıya 15,3 Milyon Hibe Verildi

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından kırsal kalkınma yatırımların desteklenmesi kapsamında Tekirdağlı yatırımcılara 15,3 milyon hibe destek sağlandığını belirtti.


25 PROJEYE VERİLDİ


Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen program kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan 24 projeye toplam 15 milyon 340 bin 484 TL hibe desteği sağlanacağı belirtildi. Kırsal Kalkınma Yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Sarıkoca, yatırımların Tekirdağ tarımına katkı sağlayacağını belirterek, benzer yatırımların artarak süreceğini söyledi.


HİBE DESTEĞİ


Sarıkoca, bundan sonraki süreçte yatırımcılarla birlikte çalışarak projeleri gerçekleştireceklerini aktardı. Sarıkoca, “Bakanlığımız uyguladığı, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi amaçlarına yönelik olarak Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı uygulamaktadır. Program kapsamında Bakanlıkça belirlenen kurallar ve kısıtlar dahilinde tarıma dayalı yatırımlar yüzde 50 hibe desteği ile desteklenmektedir. 2006 yılından şimdiye kadar İlimizde uygulanan 8 etapta 57 projeye 11 milyon 261 bin 141 TL hibe desteği sağlanmıştır. 2014 yılında uygulanan etapta 18 proje başvurusu olmuş, tamamlanan 8 adet projeye 2 milyon 097 bin 137 TL hibe desteği sağlanmıştır” dedi.


KOMİSYON BELİRLEDİ


Sarıkoca, “Geçtiğimiz yılda 8’inci etapta bu sene gerçekleştirilecek 9.etap uygulamalarına 26 Ekim 2014 tarihinde Resmi gazete’de yayınlanan tebliğ ile başlandı. Bu yıl yoğun bir yayım çalışmasının ardından 12 Şubat 2015 tarihi itibariyle 44 yatırımcı tarafından hibe başvurusunda bulunuldu. Rekor sayıdaki başvuru Vali Yardımcımız başkanlığında oluşturulan İl Proje Değerlendirme komisyonumuz tarafından titiz bir incelemenin ardından, Genel Müdürlüğümüzün nihai değerlendirmesi tamamlanmıştır” açıklamasında bulundu.


15 MİLYONLUK DESTEK


24 yatırımcı projenin hibe desteğine hak kazandığını ifade eden Sarıkoca, “24 yatırımın gerçekleşmesiyle ilimize 32 milyon 507 bin 748 TL tutarında yatırım gerçekleşmiş ve 15 milyon 340 bin 484 TL hibe desteği sağlanmış olacaktır. Programdan sağlanan hibe desteği 2014 yılına kıyasla sağlanan hibe desteği miktarı yaklaşık 5 katına çıkmıştır. Bu artışta emeği geçen Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğümüz şube müdürüne, personeline ve yatırımcılarımıza çok teşekkür ederim. Ayrıca bundan sonraki etapta yatırım projelerinden faydalanmak isteyen yatırımcılarımızın proje hazırlama safhası ve proje ile ilgili belgelerin tamamlanması zaman aldığı için ellerini çabuk tutarak hazırlıklarına bir an önce başlamaları gerekiyor” ifadesini kaydetti.


SIR GİBİ SAKLANIYOR


Öte yandan Vali Enver Salihoğlu’nun listeyi kamuoyuna açıklayın demesine rağmen listenin sır gibi saklandığı ifade edildi. Sarıkoca’nın kurum listesinden listeyi kaldırttığı öne sürüldü. Listede AK Parti’li isimlerin olduğu listenin o yüzden gizli tutulduğu gelen bilgiler arasında.