Tekirdağ’da Tarihi Eser Operasyonu

Tekirdağ’da Tarihi Eser Operasyonu

Yayınlama: 19.11.2015
292
A+
A-

 

Tekirdağ'da Tarihi Eser Operasyonu

 

Tekirdağ'da jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda, evlerinde çok sayıda tarihi eser ile 100 bin lira değerinde 6 dedektör ele geçirilen 47 yaşındaki İ.Ç. ve 53 yaşındaki M.K. gözaltına alındı.


Tekirdağ Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Süleymanpaşa İlçe Jandarma Komutanlığı Asayiş ekipleri, İ.Ç. ve M.K.'nın evinde çok sayıda tarihi eser olduğu bilgisi üzerine harekete geçti. 2 şüpheli jandarma ekiplerince yaklaşık 5 ay boyunca takip edildi. Dün şüphelilerin Bıyıkali Köyü ve Yağcı Köyü'ndeki evlerine baskın düzenleyen jandarma ekipleri çok sayıda Trak, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait altın sikke, ağırşak, pul paralar, mühürler, boncuk, lüle, çinili vazo ve tarihi eser aramakta kullanılan yaklaşık 100 bin lira değerlinde 6 dedektör ele geçirildi.


Şüpheliler İ.Ç. ve M.K. jandarma ekipleri tarafından, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet suçlamasıyla gözaltına alındı. Tekirdağ Müze Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede, eserlerin 4 ile 2 bin yıllık geçmişe sahip oldukları belirlendi. Soruşturma sürüyor.