Uluslararası Gönül Elçileri Süleymanpaşa’da

Uluslararası Gönül Elçileri Süleymanpaşa’da

Yayınlama: 01.07.2015
655
A+
A-

 

Uluslararası Gönül Elçileri Süleymanpaşa'da

 

Süleymanpaşa Belediyesinin 3 ülkeden gelen misafirleri Tekirdağ'ı öğrenmeye devam ediyorlar. GSM (Gençlik Servisi Merkezi) ve Süleymanpaşa Belediyesi arasında imzalanan protokol ile ortaklaşa düzenlenen proje'de 3 ayrı ülkeden gelen 7 Genç hem Süleymanpaşa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde çalışıyor hem de şehri gezerek tarihi ve kültürü hakkında bilgi alıyorlar.

 

 

 


GSM projesi ile birlikte Tekirdağ'ın Süleymanpaşa İlçesine gelen Üniversite öğrencileri yapılan projeden oldukça menmunlar. Proje Hakkında bilgiler veren Süleymanpaşa Belediyesi Proje Uzmanı Sevda Taşkol ; '' Bu Belediye ile ortaklaşa bir protokol imzalandı. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen öğrenciler bir havuzda toplanıyor ve Türkiye'nin belli bölgelerine bu öğrenciler yerleştiriliyor. GSM'in sistemi bu. Yani Bu kapsamda da iş planına, şehrin durumuna, konumuna, verilen işe hepsine dikkat ediliyor. Çünkü hafta içleri ve günde sadece 5 saat çalışıyorlar. Bu saatlerde nerelerde çalışılacağını GSM'e bildiriyorsunuz. GSM Havuzunda Dünyanın çeşitli yerlerinde okuyan üniversite öğrencileri toplanıyor, sonrasında da biz ortaya çıkıyoruz belediye olarak. Biz Süleymanpaşa Belediyesinin Park ve Bahçeler çevre anlayışlı çiçek ekmeli  işlerde çalışıyorlar. Gerçekten çalışıyorlar, sadece gezmek amacıyla gelmiyorlar, hiç bir ücret almadan çalışıyorlar.'' dedi.

 

 


'' AMAÇ KÜLTÜRLERİN KENETLENMESİ ''


Projenin amacının dünyanın her bir yanından gelen öğrencilere kültürlerini tanıtmak ve kültür kaynaşması olduğunu belirten Sevda Taşkol ; '' Projenin amacı kültürlerin bir araya kenetlenmesi. Çünkü Rusya'dan gelen öğrenciler var, bir kamp çünkü bu. Hafta sonu geziler düzenleniyor.  Tekirdağ Turu yaptırıldı, müzeler gezdirildi. Bunları Süleymanpaşa Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile birlikte yapıyoruz onları kaynaştırmak ve yabancı dillerini daha iyi pekiştirebilmek adına. Burada amaç toplumu görmek, o kültürü tanımak için buradalar. Lüks bir şey istemiyorlar. Yerele inmek istiyorlar ve Tekirdağ'ı tanımak istiyorlar.'' diyerek konuştu.

 

 


'' DİĞER ÜLKELER İLE İLETİŞİM SAĞLAMAK … ''


GSM Proje Lideri Özden Nizamoğlu ; ''Gençlik Servisleri Merkezi adı altında bir kuruluş var Ankara'da, tamamen sivil toplum örgütü ve kendi kendine bir şeyler başarmak isteyen bir örgüt. Bunlar belirli projeler hazırlıyorlar. Buraya gelmemiz de bir proje. Amacımız da uluslararası etkileşim, kültür tanıtımı diğer ülkeler ile iletişim sağlamak. Bizim burada ki amacımı başka ülkelerden gelen insanların kültürümüzü tanımaları.'' Dedi.

 

 


EN ÇOK BEĞENDİKLERİ KÖFTE VE İNSANLAR


GSM Projesi ile birlikte Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesine gelen Valeria Tekirdağ'ın en çok köftesini ve insanlarını sevdiğini belirterek ; '' Rusya'nın kuzey batısından geliyorum. Devlet üniversitesi öğrencisiyim, Orta Asya Tarihi okuyorum. Türkçe ve Farsça biraz biliyorum. Buraya geldim ve çok mutluyum. Tekirdağ'da en çok dikkatimi çeken ise; Deniz, köfte, müzeler ve insanları.''   dedi.

 

 


TEO restoranda düzenlenen akşam yemeğine Süleymanpaşa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Üyeleri de katıldı.